hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Göz sağlığına zarar veren 6 etken

  Göz sağlığına zarar veren 6 etken
  expand

  Gözler vücudun en önemli organlarından biridir. Yaşam kalitesi için gözlerin sağlıklı olması önemlidir. Ancak bazı etkenler var ki göz sağlığını olumsuz yönde etkilemektedir. Peki bunlar nelerdir ? Göz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Elif Betül Türkoğlu Şen konu hakkında bilgiler verdi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Sigara Tüketimi

  Sigara tüketimi göz içinde, çevresinde ve retinada bulunan kılcal damarlarda tahribata neden olmaktadır. Zarar gören kılcal damarlar da bir süre sonra görme yetisinde gerilemeye sebebiyet verebilir.Ayrıca göz kuruluğuna, gözde damar tıkanıklığına ve katarakt oluşumuna neden olabilir. Bu nedenle sigaradan uzak durulması gerekir.

  Yetersiz Beslenme

  Doğru ve dengeli beslenme göz sağlığı açısından da önemlidir. Özellikle A, E ve C vitaminleri mevcut olan besinler ( badem,ıspanak,domates,kivi,patates,çilek,fındık,limon gibi...) göz sağlığı için faydalıdır. Ayrıca yağlı balıkları tüketmekte göze iyi gelmektedir.

  Kontrol Olmadan Gözlük Kullanımı

  Güneş gözlüğünü ya da özellikle numaralı gözlükleri uzman hekim kontrolü yaptırmadan kullanmak göz sağlığı açısından olumsuz bir durumdur. Bu nedenle mutlaka doktor kontrolü sonrası gözlük alınmalıdır.

  Hijyene Dikkat Etmemek

  Vücut ve el hijyenine dikkat edildiği kadar göz hijyenine de önem verilmelidir. Başka birine ait olan lensler kullanılmamalı ve yine başkasının kullandığı makyaj malzemelerinden uzak durulmalıdır. Aylık lens kullanan kişiler göz enfeksiyonlarına karşı, lens kabı solüsyonlarını her gün değiştirmeli,lenslerini ayda bir yenilemeli ve asla kontakt lenslerle uyumamalıdırlar.

  Uzun Süre Ekrana Bakmak

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Her gün ekran başında mola vermeden zaman geçirmek ve hiç ara vermeden çok uzun süre ekranlara bakmak; baş ağrısına,göz yorgunluğuna,bulanık görmeye,göz kuruluğuna,kaşıntılı göz sorunlarına neden olabilir.Bu sorunların önüne geçebilmek için ekran başından ayrılarak kısa süreli molalar verilmelidir.Ayrıca doktorların önereceği kişiye uygun suni gözyaşını kullanılabilir.

  Göz Kontrollerini Aksatmak

  Düzenli ve rutin göz kontrolleri yapılması göz sağlığı için büyük önem taşımaktadır. Bu göz kontrolleri sayesinde göz kanserleri, katarakt, göz tembelliği, sarı nokta, göz kuruluğu, göz tansiyonu, diyabetin neden olduğu retina hasarı gibi göz sorunları erken zaman içerisinde tespit edilmiş olur.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow