Grip Aşısı Nedir? Ne Zaman Yapılmalı? Grip Aşısının Yan Etkisi Var Mı?

Grip Aşısı Nedir? Ne Zaman Yapılmalı? Grip Aşısının Yan Etkisi Var Mı?

Grip aşısı her yıl dünya sağlık örgütünün belirlediği tavsiyeler üzerine hazırlanmaktadır. Grip aşısı kişiye uygulandıktan sonra 2 hafta içerisinde koruyucu etkisini göstermektedir. Grip aşısı yaptıran kişilerde grip aşısının etkisi ise 6 ve 8 ay arasında sürmektedir.

Grip aşısının yapılma amacı ise belirli dönemlerde sürekli grip olan kişilerin bu hastalığı daha kolay atlatması ya da hiç yaşamasıdır. Özellikle pek çok uzman, yaşlılar ve çocuklar için grip aşısının yapılmasını tavsiye etmektedir.

Grip Aşısı Nedir?

Grip özellikle influenza adı verilen bir virüsün kişilerde mevsimsel grip hastalığına neden olması özellikle de sonbahar sonuna doğru sıklıkla görülen bulaşıcı bir hastalıktır. Çocuklar grip hastalığını önlemek için yapılan aşı türü ne ise grip aşısı denir. Grip hastalığının farklı belirtileri vardır. Özellikle bu belirtileri yaşamak istemiyor ve kronik bir şekilde grip hastalığı geçirmek istemiyorsanız grip aşısı hekimler tarafından mutlaka önerilir.

Ne Zaman Yapılmalı?

Her yıl özellikle mevsimsel şekilde gribe neden olan bu grip virüs yıldan yıla değişim gösterir. Bu sebeple grip aşısının içeriği de dünya sağlık örgütü tarafından virüs tipine göre değiştirilmektedir. Yani grip aşısı her yıl aynı virüs içeriğine sahip olmaz.

Aşı yapıldığı sezon boyunca etkili olur. Bu sebeple eğer daha önce bir grip hastalığı geçirmiş ya da bir grip aşısı yaptırmışsanız yeni yılda bu aşı sizi mevsimsel gribe karşı korumaz. Mutlaka her yıl mevsimsel gribe karşı etkin bir grip aşısı yaptırılmalıdır. Aşının koruyucu etkisi yaklaşık olarak aşı yaptırdığınız 2 hafta sonra başlar. Aşının koruyucu etkisini en fazla şekilde almak için mutlaka aşı için en uygun zamanı tercih etmek gerekir. Bu zaman aslında grip virüsünün sık görülmeye başlandığı dönemden hemen önce dönemdir. Genellikle uzmanlar tarafından ekim ve kasım ayları grip aşısının yapılma zamanı olarak belirlenir.

Grip Aşısının Yan Etkisi Var mı?

Grip aşısı özellikle yan etki olarak biraz ağrı, deride kızarıklık ve şişlik yaratabilir. Kişinin tüm vücudunu etkileyen yan etkileri ise çok azdır. Yan etki olarak grip aşısında sayılabilecek durumlar;
Ateş halsizlik, kas ağrısı ve aşı yapılan yerde kızarıklıktır. Bu durum genellikle aşı yapıldıktan sonra görülür.

Yaklaşık olarak 1 ya da 2 gün sonra da ortadan kalkar. Her ilaç ve biyolojik üründe bir yan etki ya da alerjik reaksiyon görme durumu mümkündür. Bu durum grip aşısı için de geçerlidir. Grip aşısı yaptırın yaptıranlarda grip virüsünün görülmesi genellikle tesadüfi bir olay olabilir. Fakat her ihtimale karşı mutlaka grip aşısını bir sağlık merkezinden yaptırmak gerekir.

Grip Aşısının Faydaları Nelerdir?

Grip aşısının en büyük faydası grip hastalığına yakalanma riskini azaltmasıdır. Özellikle gribi çok ağır şekilde atlatan ve genellikle hastaneye yatıran bu virüs türünü, en az şekilde geçirmek için grip aşısı olmakta fayda var. Herhangi bir kronik hastalığı olan kişilerin mutlaka grip aşısının yaptırması gerekir. Aksi halde grip virüsü nedeniyle ortaya çıkan ateş ve halsizlik gibi durumlarla baş etmek zorunda kalırlar. Grip aşısının en büyük faydalarından bir tanesi hastalığın şiddetini azaltmadır. Çocuklarda ve yaşlılarda grip virüsünü azaltmak için mutlaka hekimlerin tavsiyesi üzerine grip aşısı yaptırılmalıdır.

Kimler Grip Aşısı Yaptırmalıdır?

Grip aşısı aslında her sağlıklı bireyin yaptırması gereken bir aşı türüdür. Grip aşısını kimler tarafından yaptırılmaması gerektiğini belirlemek daha doğru olacaktır. Grip aşısı yaptırmak için;
1- 6 aylıktan küçük olmamak gerekir.
2- Gebeliğin ilk aylarında yani ilk 3 ayda olmamak gerekir.
3- Aşıya karşı herhangi bir alerji göstermemek gerekir.
4- Grip aşısına karşı kişinin hayatı tehlikesinin olmaması gerekir.
Tüm bu durumların haricinde kalan herkes her yıl rahatlıkla grip aşısı olabilir. Grip aşısının kesinlikle kimler tarafından yapılması gerektiği tavsiye edilen grup içerisinde ise;
- Çocuklar,
- Yaşlılar,
- Kronik hastalığı bulunan kişiler,
- Sağlık çalışanları ve hamileler yer almaktadır.

Grip Aşısı Hangi Durumları Ortadan Kaldırır?

Grip aşısı grip virüsü nedeniyle yaşanan tüm rahatsızlıkları ve gribin belirtilerini ortadan kaldırmaktadır. Bu açıdan özellikle ateş ve titreme, boğazda oluşan enfeksiyon ve kuru öksürük hallerinin tümü grip aşısı sayesinde ortadan kalkar.

Bazı kişiler özellikle grip virüsünü çok yoğun şekilde yaşadığı için grip nedeniyle ortaya çıkan belirtiler ve halsizlik durumu kişinin sosyal hayatını da etkilemektedir.
- Halsizlik,
- Baş ağrısı özellikle ishal durumları ile burun akıntısı ve tıkanıklığına ortadan kaldıran grip aşısı her yıl kişinin grip birisine karşı korunmasına yardımcı olur.

 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS