hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Güneşlenme cilt kanserini tetikliyor

  Güneşlenme cilt kanserini tetikliyor
  expand

  Güneşlenen insanların cilt kanserine yakalanma oranlarının yüzde 20 daha fazla olduğu belirlendi. Uzmanlar, güneşlenmenin melanomu (cilt kanseri türü) tetikleyerek artırdığını, ayrıca solaryama gidenlerin cilt kanserineyakalanma riskinin yüzde 20 daha fazla olduğunu açıkladı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Tıp dergisi BMJ'de yayınlanan makalade, 18 Avrupa ülkesinde yapılan araştırma sonucunda melanom teşhisi konan 64 bin hastanın yüzde 5'ten daha fazlasını oluşturan yaklaşık 3 bin 400 kişinin güneşlenme nedeniyle kansere yakalandığı, 35 yaşının altındaki hastalarda yakalanma oranı riskinin iki kat yükseldiği bildirildi.

  İngiltere, Almanya, Fransa ve diğer ülkelerde 1981 ile 2012 yılları arasındaki cilt kanseriyle güneşlenme arasındaki ilişkiyi araştıran 27 çalışmanın sonucunu inceleyen bilim insanları, her yıl cilt kanserine yakalanma olasılığının yüzde 1,8 oranında yükseldiğini belirledi. Uzmanlar, önceki çalışmaların büyük bir oranının, solaryumla cilt kanseri arasındaki ilişkiyi incelediğini ve Avrupa'da her yıl 800 kişinin sadece solaryum nedeniyle hayatını kaybettiğine dikkati çekti.

  Fransa'daki Uluslararası Hastalıkları Önleme ve Araştırma Enstitüsü ile İtalya'daki Avrupa Onkoloji Enstitüsü yetkilileri, çocukların solaryum salonlarına girmesinin yasalarla önlenmesi konusunda çağrıda bulundu.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow