hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Hassas dişlere sahipseniz 3 detaya dikkat!

  Hassas dişlere sahipseniz 3 detaya dikkat
  expand

  Birçok mikrop çeşidinin ağız ve solunum yoluyla bulaşması nedeniyle ağzımız olası sağlık problemlerinin öncesinde bize farklı uyarılar gönderir. Ağız bakımı konusunda hassas davranmak da olası hastalıklar için önlem alabilmek adına büyük önem taşır. Ağız ve diş sağlığı hakkında dikkat edilmesi gereken kilit noktaları derledik.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Diş sağlığı ve beraberinde gelen birçok problem için sağlıklı yöntemlere yönelmek mümkün. Öncelikle sağlıklı bir ağız ve dişe sahip olan kişilerde diş eti rengi pembe olmalı. Diş eti, zamanla aşınması sebebiyle daha kırmızı renkte görünmeye başlayabilir. Bunun yanı sıra diş eti hassasiyeti yaşayan bireylerin ağız içi aşınmaları yaygın olarak görülür. Ağız içinde oluşan bu problemlerin beraberinde ise ‘diş eti çekilmesi’ yaşanır. 

  Her şeyden önce, dişlerinize daha nazik yöntemler uygulayabilmek gerekiyor. Bu hassasiyetlerin altında yatan asıl sebep, kullandığınız diş fırçasından kaynaklı olabilir. Sert yapıda olan diş fırçaları yerine daha yumuşak bir diş fırçası tercih etmek, sağlığınızı olumlu yönde etkiler. Diş hassasiyetine yakalanmamak için alışkanlık haline getirmeniz gereken ilk yöntem; dişlerinizi olabildiğince yumuşak hareketlerle fırçalamak. 

  Dil üstünde gözle görülmeyen pek çok bakteri bulunur. Ağız temizliği sırasında dil temizliği de gerektiği gibi yapılmalı. Dil temizliği aksatıldığında dil üzerinde zararlı bakteriler ortaya çıkmaya ve çoğalmaya başlar. Bu da ağız kokusu, tat kaybı ve diş eti hastalıklarını tetikleyebilir. Dişinizi fırçalarken bir yandan da dil temizliği uygulamanın en kolay yöntemi, dil temizleme aparatı edinmek. Bu tür aparatlar ağız temizliği için bir kurtarıcı niteliğinde. 

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

   

  Baharatlı yiyeceklerin tüketiminden hemen sonra genellikle rahatsız edici bir ağız kokusu ortaya çıkar. Bu da dilde biriken kalıntıların çürüyüp bakteriye dönüşmesiyle meydana gelir. 

  Sağlığınız için oluşturabileceğiniz en temel alışkanlıklardan biri ağız bakım suyu kullanmak. Bu işlem bakterilerden arınmanızı kolaylaştırırken ferah ve temiz bir ağız kokusu elde etmenizi sağlar. 

  Hassas diş yapısına sahip olanlarda soğuk veya sıcak yiyecekler tüketirken diş sızlaması, ağrıması gibi sorunlar ortaya çıkabilir. Bu hassasiyetler diş minesinin aşınmaya başladığını gösterir. Diş minesinden kaynaklı size rahatsızlık veren farklı sorunlar yaşıyorsanız doğru bir tedavi yöntemi için uzman görüşü almanız gerekir. Ancak kişisel olarak diş eti sorunlarına karşı alınacak ilk önlem, ağız ve diş temizliğini aksatmadan uygulamak.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow