hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Hastalık yapan bakterilere karşı 100 kat etkili! Haftada 2 kez yiyen doktor yüzü görmüyor: Resmen doğal antibiyotik:

  Hastalık yapan bakterilere karşı 100 kat etkili Haftada 2 kez yiyen doktor yüzü görmüyor: Resmen doğal antibiyotik:
  expand

  Yemeklere lezzet katan ve içerdiği yararlı bileşenlerle insan sağlığına oldukça faydalı olan sarımsak, yapılan son araştırmalarda yine farkını ortaya koydu. Mutfaklarımızdan eksik etmediğimiz sarımsağın kansere yakalanma riskini yarı yarıya düşürdüğü kanıtlandı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Uzman Diyetisyen Şebnem Kandıralı Yıldırım, sarımsağın sağlığa olan mucizevi faydalarından söz etti.  ''Çin'de yapılan son çalışmalar, sarımsak yemenin meme kanseri riskini azaltmaya yardımcı olduğunu gösterdi.

  Araştırmalar sonucunda haftada 2 kez çiğ sarımsak yiyenlerin kansere yakalanma risklerinin yarı yarıya azaldığı tespit edildi. Klinik bir çalışmada, metformin ve sarımsak özü alan hastalarda tek başına metformin alanlara göre daha iyi bir glisemik kontrol sağlandığı görüldü.

  Bilim insanları, besin zehirlenmelerinde sıklıkla karşılaşılan 'campylobacter jejuni' bakterisine karşı geleneksel antibiyotiklerden ziyade sarımsağın 100 kat daha etkili olduğunu saptadı.

  Araştırmacılar 'Allium sebzelerinden (soğan, sarımsak, pırasa) yüksek diyet yapan kadınlarda, kalça artiritinin görülme oranı daha az' açıklamasında bulundu. Bu sebzelerde bulunan bir madde, bileşik eklemlerde kıkırdak yıkımını engeller.

  Ezildiğinde hidrojen sülfit açığa çıkar, bu da sağlıklı kan basıncı seviyelerini destekler ve kalp üzerinde sayısız olumlu etkisi vardır. Tadını seviyorsak pişmiş yemeklere koymak yerine çiğ tüketilebilir çünkü pişirme işlemi hidrojen sülfit oluşumunu engeller.

  Kötü kokusundan ötürü çiğ yenmez bu diyorsanız sarımsağı sütle kaynatıp beraber tüketin. Yapılan bir çalışmaya göre sarımsağın sütle birlikte tüketiminin ağız kokusunu azalttığı tespit edilmiştir.''

  Sarımsağı ezilmiş ve çiğ olarak tüketilmesi gerektiğini ifade eden Yıldırım son olarak, "Kuru veya toz sarımsak yerine sevilen yemeklerde taze olarak kullanın" önerisinde bulundu.

  SARIMSAĞIN SAÇA FAYDALARI 
  Soğanlı bitki türlerinden biri olan sarımsağın saça faydaları oldukça fazladır. Zengin vitamin ve mineral içeriği ile saçların güçlenmesine, daha parlak ve canlı bir görünüme sahip olmasına yardımcı olur.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Buna ek olarak kan dolaşımını hızlandırması ve saç köklerini güçlendirmesi gibi nedenlerle saç dökülmesinin önlenmesi üzerinde de oldukça etkilidir. Taze olarak veya yemeklerle birlikte tüketilmesinin yanı sıra sarımsak, saçlara bakım yapmak için de oldukça uygundur.

  Çoğu kişi kokusundan dolayı sarımsak ile saçlara bakım yapma fikrinden hoşlanmayabilir. Fakat özellikle yıpranmış saçları olan veya saç dökülmesi problemi yaşayan kişilerde bu şikayetlerin azaltılabilmesi konusunda önemli etkilere sahip olan sarımsak, bakım sonrası saçların birkaç kez şampuanlanmasının ardından saçta koku bırakmayacaktır.

  Sarımsakta bulunan kalsiyum, sülfür, E vitamini, selenyum, B grubu vitaminleri ve C vitamini saçlarda nem dengesinin korunması, koparak dökülmelerin önlenmesi, saçların yapısal anlamda güçlendirilmesi ve kepek gibi saç derisi sorunlarının azaltılabilmesi üzerinde etkilidir.

  Tüm bu olumlu etkilerin elde edilebilmesi için haftada bir veya iki kez dövülmüş sarımsak ve zeytinyağı, argan yağı gibi sağlıklı yağlar karıştırılarak hazırlanmış bir karışımı saçınızda 10-15 dakika bekleterek bakım yapabilirsiniz.

  SPERM KALİTESİNİ ARTIRIYOR 
  Cinsiyet hormonlarının düzenli bir şekilde salgılanması ve cinsel sağlığın korunmasında E vitamini çok önemli etkilere sahiptir. Sarımsakta bol miktarda bulunan E vitamini sayesinde kadınlarda östrojen ve progesteron gibi cinsiyet hormonlarının dengesi korunur, yumurtlama düzeni sağlıklı bir şekilde devam eder.

  Kan dolaşımını hızlandırması sayesinde düzenli olarak sarımsak tüketen erkeklerde cinsel organlara ulaşan kan miktarı artar ve cinsel güç arttırılır. Buna ek olarak sperm sayısı ve kalitesi de arttırıldığından bebek planlayan çiftlerin düzenli olarak sarımsak tüketmesi önerilmektedir.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Aynı zamanda tüp bebek tedavisi ve aşılama gibi yöntemlerle bebek sahibi olmayı planlayan çiftlerin de sarımsak tüketimine özen göstermesinde fayda vardır.

  Damar duvarlarında aterom plaklarının oluşmasını önleyen sarımsak, kalp krizi ve diğer tüm kalp ve damar hastalıklarına karşı korunmanızı sağlar. Bu alandaki faydalarından bir diğeri ise kandaki total kolesterol düzeylerinin düşürülmesine katkı sağlamasıdır. 

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Dolayısıyla kalp dostu besinler arasında yer alan sarımsağı günde en az bir diş taze olarak tüketerek kronik hastalıklara karşı önleminizi alabilirsiniz.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow