hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Hat sanatçısı Parkinson hastalığına beyin pili ile çare buldu

  Hat sanatçısı Parkinson hastalığına beyin pili ile çare buldu
  expand
  KAYNAK DHA

  79 yaşındaki hat sanatçısı Yrd. Doç. Dr. Hüseyin Öksüz, Parkinson’a 7 yıl önce yakalandı. Sol elinde tutukluk ve titreme şikayetleri ile başlayan hastalık belirtileri giderek ilerleyince hat sanatını gerçekleştirmekte zorluk yaşadı. Tedavi için Konya’dan İstanbul’a gelen Öksüz, Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Ali. Zırh tarafından başarı ile gerçekleştirilen beyin pili ameliyatı ile sağlığına kavuştu.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Son 10 yıldır Karatay Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Geleneksel Türk sanatları Bölümü'nde öğretim üyesi olan Yrd. Doç. Dr. Hüseyin Öksüz, 7 yıl önce Parkinson hastalığına yakalandı. Hastalık bulguları zamanla ilerledi ve yemek yiyemez, kıyafetlerini giyemez, yatakta dönemez duruma geldi. En büyük tutkusu olan hat sanatını gerçekleştirmekte güçlük çekmeye başladı. Hastalık yüzünden yaşadığı hareketlerde yavaşlama ve tutukluk sebebi ile eserlerini istediği hızda tamamlayamıyordu. Beyin pili tedavisi Öksüz’ün hayatında yeniden bir umut oldu. Doç. Dr. Ali Zırh tarafından gerçekleştirilen beyin pili takılması ameliyatı sonrası sağlığını geri kazandı.

  “HASTALIĞI KABULLENMEDİM”

  Hat sanatçısı Hüseyin Öksüz hastalık süreciyle ilgili, “Bundan 7 yıl kadar önce bir şeylerin ters gittiğinin farkına vardım, fakat anlamlandıramamıştım. Hareketlerimdeki yavaşlama okuldaki diğer hocalar ve öğrencilerimin tarafından da fark ediliyordu. Artık doktora gitmem gerektiğini biliyordum. Parkinson olduğumu öğrendiğimde öğrencilerime yetemeyeceğimi düşünerek önce okul hayatımı sonlandırmak istedim fakat bunu yapmadım. Hat sanatı, hayatımın çok büyük bir parçasıydı. Uzun yıllardır tutku ile yaptığım bu işin Parkinson yüzünden son bulmasını istemedim. Çok çalıştım, çalışırken de çok ağladım ama hiçbir zaman pes etmedim. Ders saatlerimi kısalttık, okul yöneticilerinin ve öğrencilerimin desteğiyle bu süreci atlatmaya çalıştım. Ameliyattan bir gün önceye kadar çalışmayı bırakmadım. Bunun sebebi hastalığı kabullenmemiş olmam ve Doktorum Ali Zırh’a güveniyor olmamdı. Güvenim boşa çıkmadı, kendisine çok teşekkür ederim” dedi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  “AMELİYATLARIMIZI HASTALARIMIZ UYANIK İKEN GERÇEKLEŞTİRİYORUZ”

  Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Ali Zırh, ‘’Parkinson hastalığı beyinde “dopamin” denilen maddenin azalması ile ortaya çıkan bir hastalıktır. Ellerde ‘para sayar’ tarzda titreme, hareketlerde yavaşlama, kolların vücut salınımına iştirak etmemesi ve vücuda yapışık olarak yürünmesi, bakışlarda donuklaşma ve yüz mimiklerinde azalmayla birlikte ‘maske yüz’ diye ifade edilebilen yüz hali, küçük adımlarla ve öne eğilerek yürüme Parkinson’un belirtileridir ve bu hastalıkta ilk seçenek öncelikle ilaç tedavisidir. İlaç tedavisinin yetersiz kaldığı ya da şiddetli ilaç yan etkilerinin yaşandığı durumlarda cerrahi yöntem olan beyin pili tedavisi gündeme gelir. Beyin pili takılması ameliyatlarını hastalarımız uyanık iken, konuşarak ve karşılıklı sohbet halinde gerçekleştiriyoruz. Bu tedaviyi, ‘Hastalığın saatini geri almak’ diye tanımlayabiliriz” diye konuştu.

  “BEYİN PİLİ TEDAVİSİNDE YAŞ TEK BAŞINA BİR KRİTER DEĞİLDİR”

  Beyin pili tedavisinde yaş konusuna değinen Dr. Zırh şöyle devam etti:

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  “Bazı durumlarda genç yaştaki bir hastaya ameliyat önerilemeyeceği gibi, ileri yaştaki bir hastayı da ameliyata uygun bulabiliyoruz. Özetle yaş tek başına bir kriter olmayıp; hastanın ilaca cevap vermesi, zihinsel durumu, beynin anatomik yapısı gibi birçok kriter ameliyat kararını belirlemektedir. 79 yaşındaki değerli hat sanatçımız Hüseyin Bey’de bu hastalarımızda bir tanesiydi. Beyin pili tedavisi ile hayatına kaldığı yerden devam edebilecek ve sanatını icra edebilecek olması bizleri de çok mutlu ediyor” ifadelerini kullandı.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow