hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Hayıt Tohumu Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir? Hayıt Tohumu Az Bilinen Faydaları

  Hayıt Tohumu Faydaları Nelerdir Neye İyi Gelir Hayıt Tohumu Az Bilinen Faydaları
  expand

  Çok eski çağlardan günümüze kadar ulaşmış olan hayıt tohumu, en önemli alternatif Tıp olanakları arasında gelmektedir. İnsan sağlığı için pek çok farklı faydası olan hayıt tohumu, özellikle kadınların adet dönemindeki hormonal bozuklukları ile beraber menopoz dönemlerinde dengeleyici bir etki yaratmaktadır.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Dünya çapında bilinen ve en önemli doğal besin kaynakları arasında geldiğini söylemek gerekir. Çocuklar ya da yetişkinler için insan sağlığı açısından önemli mineral ve vitamin kaynağı bulunduran hayıt tohumu, son dönemlerde oldukça popüler hale gelmiş durumda.

  Hayıt Tohumu Nedir?

  Hayıt tohumu Türkiye'de Güney Anadolu'da yetişen, Kış aylarında yapraklarını döken ve yaz aylarında mor çiçek açan bir bitki türüdür. Özellikle oldukça hoş bir kokuya sahip olduğu için kozmetik dünyası açısından da birçok farklı üründe kullanılan doğal bitki kaynağıdır. Özellikle arıların bu bitkinin polenleri üzerinden yaptıkları bal, başta kanser ve türevleri için önemli bir savunma sağlarken, bağışıklık sistemini ciddi oranda güçlendirmektedir. Alternatif tedavi açısından antik Yunan dönemine kadar uzanan hayıt tohumu, tıbbi açıdan önemli bir potansiyel teşkil ediyor.

  Ayrıca lavantaya benzeyen görünümü ile beraber hayıt tohumu, mine çiçek ailesine ait bir bitki türüdür. Kayalık alanlarda ve deniz bölgesi ile beraber potasyum açısından zengin minerale sahip topraklarda yetişmektedir. Birçok farklı sektörde yine bitkinin değişik bölümleri kullanılırken, özellikle insan sağlığı açısından güçlü bir savunma mekanizması sağlamaktadır.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Hayıt Tohumu Faydaları Nelerdir Neye İyi Gelir Hayıt Tohumu Az Bilinen Faydaları


  Hayıt Tohumu Faydaları Nelerdir?

  Hayıt tohumu pek çok yaş grubundaki insan için önemli faydalar getiren doğal bitki kaynakları arasında yer almaktadır.

  - Önemli vitamin ve mineral kaynağı ile anne sütünü arttırıcı bir etkisi bulunur.
  - Hormonal bozukluklar ile beraber gelen stres ve depresyon gibi problemlerin önüne geçer.
  - Menopoz döneminde yaşanacak durumun şiddetini azaltır.
  - Aşırı sıvı kaybını önler ve ayrıca vücudun kötü kokmasını engeller.
  - Çikolata kisti ve benzeri gibi kadın hastalıkları için iyi geldiği biliniyor.
  - Zehirli hayvanların sokmalarına karşı panzehir etkisi bulunur.
  - Bağırsaktaki parazitler ile ishal yaşandığı zaman bunların atılmasına olanak tanır.
  - Regl dönemlerinde yaşanan ağrı ve acıları dindirir.
  - Cilt sağlığını korur. Özellikle anti-aging etkisi sayesinde sivilce ve aknelere karşı koruma sağlar.
  - Hazımsızlığı önler ve sindirim sisteminin daha etkin çalışmasına imkan verir.
  - Prostat kanseri gibi problemlerin oluşumunu önler.

  Bu ve benzeri ayrıcalıkları ile beraber sağlık açısından hayıt tohumu çok önemli bir doğal besin kaynağıdır.

  Hayıt Tohumu Neye İyi Gelir?

  Saymakla bitmeyecek faydaları ile beraber hayıt tohumu insanlar için önemli bir alternatif tıp kaynağıdır. Doğal bir ilaç olarak görülür ve özellikle kansere karşı ciddi bir savunma mekanizması oluşturur. Aynı zamanda kökleri ip boyama sektöründe oldukça önemlidir. Daha çok kadınlarda sağlık açısından önemli olan ve tercih edilen ürünlerden biridir. Menopoz başta olmak üzere bununla beraber gelen depresif sorunların önüne geçilir. Çocuklar ya da erkekler için de sağlıklı bir yaşam elde edebilmek için kullanılmaktadır. Özellikle hücre yenilenmesine katkı sağlar ve bağışıklık sistemini oldukça güçlendirir.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Hayıt Tohumu Faydaları Nelerdir Neye İyi Gelir Hayıt Tohumu Az Bilinen Faydaları


  Hayıt Tohumu Nasıl Kullanılır?

  Hayıt tohumu pek çok farklı yöntem üzerinden kullanılabilmektedir. Özellikle Çalı görünümündeki bu bitkiden toplanmış yaprak ve tohumlar kurutulmak suretiyle değerlendirilmektedir. Daha çok farklı sektörlerde özel olarak işlenmesi suretiyle kullanılmaktadır. Örneğin ter kokusunun ve bazı kötü kokuların önüne geçebilmek için kozmetik alanında değerlendirilir. Aynı zamanda tüketmek suretiyle bağışıklık sistemi için oldukça etkilidir. Bu işlem yaprakları ve tohumları üzerinden pişirme yöntemi ile ele alınır. Aslında bu konuda daha çok tohumları ele alınır ve kullanılır.

  Hayıt Tohumu İçeriği

  Zengin mineral ve vitamin kaynağı olarak öne çıkan hayıt tohumu, günümüzde dünyanın birçok farklı ülkesi ile beraber Türkiye'de yoğun kullanılmaktadır. Aynı zamanda azot ve fosfor açısından da zengin mineral kaynağına sahip olan hayıt tohumu, fosfor ve potasyum açısından da zengindir. Değişen miktarlardaki organik madde içeriği sayesinde sağlıklı bir yaşam sürmenin temelini oluşturan doğal bitki kaynaklarından biridir.

  Hayıt Tohumu ve Bal Karışımı

  Özellikle arıların hayıt bitkisi üzerinden aldıkları polenler ile ürettikleri bal sağlık açısından çok büyük bir potansiyel teşkil ediyor. Bu sebepten dolayı fiyat açısından da oldukça pahalıdır. Bir kavanoz bal ile 5 yemek kaşığı dövülmüş hayıt tohumunu karıştırmak suretiyle bir gün boyunca serin bir yerde tutarak kullanılacak hale getirebilirsiniz. Bronş ve boğaz iltihapları ile beraber karaciğerin temizlenmesi konusunda oldukça etkilidir.

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow