Hibiskus Çayı Nasıl Yapılır? Hibiskus Çayının Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

Hibiskus Çayı Nasıl Yapılır? Hibiskus Çayının Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

Hibiskus Çayı Nasıl Yapılır? Hibiskus Çayının Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

İlk olarak Güneydoğu Asya ve Kuzey Afrika'daki ortaya çıkan Hibiskus bitkisi, günümüze kadar süregelmiş ve pek çok yerde yetişmeye devam etmiş olan güzel bir çiçeğe sahip olan bitki türüdür. Hibiskus bitkisi, kurtularak çayı yapılır ve tüketilir. Kızılcık bitkisine benzer tatlı- mayhoş bir tada sahiptir. Hibiskus çayı, isteğe göre sıcak veya soğuk olarak tüketilebilir. 

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

 

Hibiskus bitkisi, ülkemizin her bölgesinde yer alan ve daha çok sıcak iklimi seven bir bitki olarak tanımlanabilir. Bitki kurtularak çayı elde edilmektedir. Bununla beraber bu çayın insan sağlığı açısından pek çok faydaya sahip olduğunu belirtmek önemli olacaktır. Depresyondan enfeksiyon hastalıklarına kadar birden fazla hastalığa çözüm olarak Hibiskus çayı tüketilebilir. İçeriğinde yer alan besin maddeleri, insan vücudunun gereksinim duyduğu vitamini karşılamaktadır. 

 Hibiskus Çayı Nasıl Yapılır?

 İsteğe göre belli miktarda Hibiskus bitkisini kaynayan suyun içerisine ekleyerek 10 dakika boyunca demlenmesi beklenmelidir. Daha sonra süzülen çay, tüketilmeye hazır hale gelecektir. Arzu edildiği takdirde çay demlenirken içerisine 2 adet kuşburnu bitkisi eklenebilir, çay demlendikten sonra tatlandırmqk amaçlı içerisine limon, bal, çubuk tarçın eklemesi yapılabilir. 

 Hibiskus Çayının Faydaları Nelerdir? 

 - Hibiskus çayı, yüksek tansiyon neticesinde oluşan hastalıkların önüne geçer veya en aza indirir. 

 - Kan basıncını düzenler. 

 - Kandaki yağ düzeyini düşürür. 

 - Vücutta bulunan serbest radikallerin temizlemeye destek olur. 

 - Nezle, soğuk algınlığı gibi hastalıkları iyileştirici özelliğe sahiptir. 

 - C vitamini içermesi sebebiyle bağışıklığı güçlendirir. 

 - Antioksidanlar ile vücudu enfeksiyonlara karşı korumaktadır. 

 - Şişkinlik, gaz sancısı, gaz sancısı gibi sorunlara iyi gelir. 

 - Sindirim sisteminin düzenli biçimde çalışmasına yardımcı olur. 

 - Cildi güzelleştirir. 

 Hibiskus Çayı Neye İyi Gelir?

 Hibiskus çayının iyi geldiği pek çok alan vardır. Bunlar; 

 - Kan basıncını düzenlemesi ile uzun zamanda oluşacak kalp ve damar hastalıklarını önlemekte olup, kalp sağlığına olumlu etkide bulunmaktadır. 

 - Hibiskus, kan basıncını düzenlenmekte olduğundan yüksek tansiyon sorununun önüne geçmektedir. Bu özelliği sayesinde yüksek tansiyonun önüne geçmektedir. Bu özelliği sayesinde kötü kolesterolü önlemekte ve yüksek kolesterolü dengelemektedir.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

 - Antioksidan içeriğinin güçlü olması ile mide ve akciğer kanser başta, pek çok kanser çeşidine karşı vücudu korumaktadır. 

 - İçerisinde bulunan bol C vitamini ile güçlü antioksidan kendini göstermektedir. Kış rahatsızlıklarına karşı koruyucu olan Hibiskus çayı, var olan burun akıntısı, öksürük gibi rahatsızlıkların belirtilerinin ortadan kalkmasına ve nezle, grip, soğuk algınlığı gibi hastalıkların hızlıca iyileşmesine yardımcı olmaktadır. 

 - Bağırsakların sağlıklı bir şekilde çalışmasına yardımcı olan Hibiskus çayı, bunun sayesinde kabızlık sorunun da önüne geçmektedir. 

 - Sindirim sisteminin sağlıklı bir şekilde çalışmasında önemli rolü bulunan bu çay, gaz sancısı, hazımsızlık gibi sorunlara da çözüm oluyor. 

 - Hibüskus çayı tüketildiğinde, kilo vermek de kolay olmaktadır. 

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

 - Hibiskus çayı insan vücudu ve organlarında ortaya çıkacak fazla yağlanmanın önüne geçmektedir. 

 - Mantar oluşumunun önüne geçen Hibiskus öayıv, antibakteriyel özelliği ile cildi bu tür zararlı oluşumlardan korumaktadır. 

 - Antioksidan özelliğinin bulunmasından ötürü beynin sağlıklı bir şekilde işlevini yerine getirmesine yardımcı olmaktadır. Bilhassa hafızayı güçlendirmektedir. Bu özelliğiyle de motivasyonu arttırma konusunda da çok etkili olduğu kanıtlanmıştır. Hibiskus çayının bu konuda oldukça olumlu etkilere sahip olduğunu belirtmek mümkündür. 

 Hibiskus Çayını Kimler Tüketmemelidir?

Doğada bulunan pek çok bitkinin zararı olduğu gibi bu bitkinin de zararları bulunmaktadır. Hamilelik dönemindeki kadınların Hibiskus çayını tüketmemeleri gerekir. Düşük riski bulundurmasından ötürü hamilelik dönemlerinde tüketilmesi oldukça sakıncalıdır. Bunun dışında, emziren annelerin, çayı tüketirken mutlaka olarak doktorlarına danışmaları gerekir. Doktor onayı halinde tüketmeleri önemlidir. Bunun dışında tansiyon ve kalp rahatsızlıkları başta, kronik rahatsızlığı olan kişilerin, her gün sürekli ve düzenli bir şekilde ilaç kullananların, hormonal tedavi gören kişilerin çayı tüketmeden önce doktora başvurmaları gerekmektedir. 

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

 ​​​​​​Hibiskus Çayı Zayıflatır mı?

 Hibiskus çayı; metabolizma hızını arttırıp zayıflamaya destek olur. Yemeklerden ötürü gelen fazla yağı yakıp, kilo vermeye destek olur. Bunun dışında karbonhidrat emilimini azaltıp, zayıflamaya yardımcıdır. 

 Hibiskus Çayı Ne Kadar Tüketilmelidir?

10 gün boyunca gün içerisinde iki defa, öğleden önce ve sonra olmak üzere tüketilmelidir. Her hazırlandığında taze biçimde hazırlanmalıdır. 3 ayda bir defa 10 günlük kür yenilenmelidir