Hızlı sabir dişler: All on 4

Hızlı sabir dişler: All on 4 © Shutterstock

'All on 4' implant tedavisini, hızlı sabit dişler şeklinde adlandıran Çene Cerrahisi ve İmplantoloji Uzmanı Prof. Dr. Serhat Yalçın, 'All on 4' tedavisinin avantajlarını anlattı.

Dişsiz kalmayın, bir günde eksik dişlerinize kavuşun


Gelişen teknoloji ile birlikte implant uygulamalarında ileri cerrahi tekniklere, (sinüs yükseltme, box (kutu) tekniği, kemik yükseltme ameliyatları) yüksek maliyetli ve uzun süreli tedavilere gerek duyulmadan hastaya aynı gün implant tedavisi ve sabit diş yapılabilmektedir. Hasta hareketli protezleri ile gelip aynı günün akşamı sabit protezleri ile evine gidebilir. Yapılan operasyonun sıkıntısı yara yerlerine herhangi bir baskı olmamasından dolayı çok azdır.


Neden All on 4?


Daha kısa tedavi süresi, düşük maliyet, konforlu dişler, kemik greftsiz tedavi. Diğer tedavi yöntemlerinin yanı sıra 'All on 4' tedavi konsepti cerrahi operasyonla aynı günde 4-6 implant üzerine sabit tam çene diş restorasyonun yapıldığı tekniktir.

Sadece zaman kazandıran bir tedavi yöntemi değil, aynı zamanda tam dişsiz ve dişsiz kalacak hastalardaki geleneksel implant tedavi yöntemleri ile karşılaştırıldığında daha az maliyetli bir yöntemdir. Sabit geçici protezler ile birlikte anında yüklenen implantlar, fonksiyonu, estetik görünüşü, tat alma duyusu, konuşma ve özgüvenine olumlu etkiler yaratarak yüksek hasta memnuniyetini sağlar. 'All on 4' tekniği 10 yıldan fazladır kullanılan ve bilimsel başarısı kanıtlanmış bir tekniktir.


Yaşam kalitesindeki hızlı değişim


Bu teknikle hasta, hareketli diş kullanma ve dişsiz kalma gibi korkularını yener. Yaşam kalitesinde herhangi bir kayıp söz konusu olmaz.


Peki, bu tedavi nasıl uygulanır?


Çenede oluşan kemik erimesine farklı tekniklerle implant uygulaması yapmak mümkün olmayabilir. İşte bu durumlarda box (kutu) tekniği gibi, ileri cerrahi tekniklere ihtiyaç duyulur. Bu da hasta için yaklaşık 1 yıllık tedavi süresi ve yüksek maliyet demektir. 'All on 4' tekniği ise bu anatomik engellerin önünde hastaya sabit bir protez yapılma şansını verir. Tedavi öncesi hastadan ölçü alınıp geçici protezleri hazırlanır. Lokal anestezi altında hastanın çekilecek dişleri varsa bunlar çekilerek implantları yerleştirilir. Hastanın implantlarının üstünden aynı gün ölçü alınarak yapılan geçici sabit protezler bu implantlara uygulanır. Hasta, 'All on 4' tekniğinde sabah implantları yerleştirilip, akşam da geçici sabit protezlerine kavuşur. Herhangi bir cerrahi işleme gerek kalmadan 2-3 ay sonra kalıcı esas protezleri yapılır. Bu süre içerisinde hastalar hiç dişsiz kalmamış olurlar.


'All on 4' implant tekniği sonrasında ne yapılmalı?


Hastaların verilen ilaçları düzenli kullanmaları, birkaç gün sıcak yememeleri, geçici protez dönemlerinde sert besinler yememeleri gerekir. Üç ay sonra yapılan kalıcı protezlerde normal besin tüketimine başlanabilir.


İleri cerrahi tekniklere ihtiyaç duyulmadan aynı gün implant tedavisi


'All on 4' tedavisi uzun dönem takip edilen hastalarda, implant başarısının diğer implant teknikleri ile aynı orantıda olduğu görülmektedir. Hastalara kısa sürede yapılan en başarılı avantajlardan biridir.Çene Cerrahisi ve İmplantoloji Uzmanı Prof. Dr. Serhat Yalçın

 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS