İftardan sonra baş ağrısı neden olur? Oruç açtıktan sonra baş dönmesi neden olur?

İftardan sonra baş ağrısı neden olur? Oruç açtıktan sonra baş dönmesi neden olur?

İftardan sonra baş ağrısı neden olur? Oruç açtıktan sonra baş dönmesi neden olur?

İftardan sonra oruç açtıktan sonra baş ağrısı ve baş dönmesine dair konular gündemde… 11 ayın sultanı Ramazan ayında çeşitli ibadetler yapılmaktadır. Müslüman alemi Ramazan ayında oruç tutar ve oruç tutmak için sahura kalkmaktadır. Sahur sırasında birçok insan çeşitli konuları merak eder. Niyet ettikten sonra iftara kadar oruçlu olmaktadır. Oruçluyken dikkat edilmesi gereken kurallar vardır. Orucun maneviyatına zarar verecek pek çok durum olmaktadır. Oruç açtıktan sonra ise birçok Müslüman camiilere giderek teravih namazı kılar. İftar sonrası kimi insanlar ise spor yapmayı tercih ediyor. En çok merak edilen konular arasında ise sağlığa dayalı konular yer alıyor. İftar sonrası baş ağrısı ve baş dönmesi konuları sıkça araştırılıyor. İftardan sonra baş ağrısı neden olur? Sorgulatması hız kazandı. Peki ama oruç açtıktan sonra baş dönmesi neden olur?

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Birçok insan sahurunu gece uyku öncesi yapmaktadır ve uyumaktadır. Ayrıca sahur için imsak vaktinden önce uyanıp sahur yapılmaktadır. Her iki durumda da insanlar iftar sonrası vücutta yaşanan belirtilere dair sorular merak ediliyor. Oruçluyken birçok insanda şeker düşmesi yaşanır. İftarda ise şeker hızlıca yükseldiği işin baş ağrısı ve dönmesi hissedilir. İftardan sonra baş ağrısına ne iyi gelir? sorusuna dair yanıtları sorguluyor. İşte iftar sonrası yaşanan baş ağrısı ve dönmesine dair sorulan sorulara verilen yanıtlar…

İftardan sonra baş ağrısı neden olur?

İftardan sonra kan şekeri yükselir. Oruca bağlı kan şekeri düşmesi, yaygın bir baş ağrısı tetikleyicisidir. Oruç öncesi bol şekerli gıda tüketimi, kan şekerinde önce ani bir yükselme, sonra da düşme yaratır. Bu da, baş ağrısına sebep olur. Oruç öncesi düşük glisemik indeksli, şeker içeriği düşük olan bir diyet, baş ağrılarını önlemeye yardımcı olur.