hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  İleri derece göz kapağı düşüklüğü görünüşünüzü etkileyebilir

  İleri derece göz kapağı düşüklüğü görünüşünüzü etkileyebilir
  expand

  Zamanla göz kapağı kasları gücünü kaybedebilir ve göz kapağının sarkmasına neden olabilir. Göz kapağı sarkmasının ilerlediği durumlar görme kaybına sebep olabilir. Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Ufuk Askeroğlu, göz kapağı düşüklüğü sorunu için yapılabilecekleri sizler için derledi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Göz kapağı düşüklüğü sorunu toplumun yaklaşık yüzde 5'ini etkiler. Daha çok yaşlı erişkinlerde görülen bu hastalık kişilerin yaşam kalitesini düşürmektedir. Sarkık göz kapakları görme bozukluklarına neden olabilir.

  Göz kapağı düşüklüğünün birden fazla nedeni olabilir. Göz kapaklarını kaldıran ve açık tutan kaslar yaşla birlikte zayıflar. Zayıf kaslar ağırlaşır ve yerçekiminin etkisi altına girer. Bazı durumlarda, doğuştan olabilir. Anne karnındaki gelişim sırasında göz kapaklarını açan kaslar tam olarak gelişmeyebilir.

  Çok okuyan ve yazan insanlar, gözlerinde ağrı olduğu için genellikle doktorlara başvururlar. Bu ağırlığın nedeni göz kapaklarının düşük olmasıdır. Sağlık sorunlarına ek olarak, kişi kas dokusu azalmaya başladığından sürekli yorgun görünebilir.

  Düşen göz kapakları için cerrahi yöntemler uygulanabilir

  En etkili yöntem: Bella Eyes

  Bella Eyes, genellikle çekik ve kalkık gözler görünüme sahip olmak isteyen kişilerin tercihidir. Bu yöntem sayesinde gözler daha çekici görünür ve yerçekiminin neden olduğu sarkma problemlerini önleyebilir. Herkesin yüz şekli farklıdır. Bu nedenle yüz şekline uygun ideal göz şeklinde farklılıklar vardır. Günümüzde en popüler ve arzu edilen görünüm kalkık ve çekik gözlerdir. Bu gözlere sahip olmanın yolu ise Bella Eyes yönteminden geçiyor. Bella Eyes yönteminde kaşlar yukarı doğru kaldırılır. Bu işlemde sadece göz bölgesi değil, göz kenarlarında oluşan sarkıklık, kaz ayakları ve sarkık göz kapakları da olumlu etkilenir.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Diğer uygulamalara göre daha kolay gibi görünse de aynı zamanda cerrahi bir yöntemdir. Bu nedenle alanında uzman deneyime sahip bir plastik cerrah tarafından yapılmalıdır. İşlem endoskopi ile gerçekleştirilir. Dikişleri ve yara izlerini önlemek için kesi, derideki kıllı bölgede bırakılır. Ameliyat sonrasında kişi gerekli kontrollerin ardından ertesi gün hastaneden taburcu edilir ve iyileşme süreci evde devam eder. 10 gün süresince hasta yüz üstü şekilde yatmamalı ve su ile yüze dokunmaktan kaçınmalıdır. 15 gün sonra operasyonun neden olduğu şişlik ve morluklar kendi kendine kaybolmaya başlar. Görünür etki ise 20. gün ve sonrasında belirginleşir.

  Bella Eyes uygulamasını yaptırmaya karar verdiğinizde öncelikle alanında uzmanı bir hekim ile görüşülmesi önemlidir. Uygulama bütün yüzü etkileyeceği için uzman hekim ile birlikte karar verilmelidir.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Diğer etkili bir yöntem: Blefaroplasti

  Blefaroplasti olarak da adlandırılan göz kapağı ameliyatında bölgedeki kırışıklıklar, cepler ve şişlikler giderilerek hastanın daha genç görünmesi sağlanır. Göz kapağı cerrahisi günümüzde oldukça popüler hale gelmiştir. Göz kapağı estetiği alt ve üst göz kapaklarına uygulanan cerrahi yöntemlerdir. Bu bölgelerdeki sarkmış deri ve fazla kas dokusu çıkartılarak göz çevresine gergin ve canlı bir görüntü kazandırılır. Yaş ilerlemesi, yer çekimi gibi faktörler ile ciltte sarkmalar oluşur. Bu sarkmalar göz kapaklarında torbalanma, sarkma, renk eşitsizliği gibi sorunlara yol açabilir. Bu sorunlar ise göz çevresinde düşen göz kenarı ve kaşlar, kaz ayak oluşumunu tetikler. Zamanla sarkan göz kapağı ve kaşlar kişide görme sorunlarına yol açabilir. Üst göz kapağında doğal olarak kapanması sonucu fazla deri birikmesi, deri birikimiyle görme bozukluğu oluşması ve yorgun görümü olan kişiler üst göz kapağı estetiği yaptırmak için uygun kişilerdir. Aynı zamanda alt göz kapaklarında aşırı deri birikmesi, göz altı torbaları ve siyah halka görüntüsüne sahip olan kişiler de alt göz kapağı estetik yöntemlerini tercih edebilirler.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Genel sağlık durumunda sorun olmayan kadın ve erkeklerde 35 yaş sonrası ameliyatlar uygulanabilir. Genetik olarak sarkık ve göz altı torbasına sahip olan kişiler daha erken yaşlarda da ameliyat yapılabilir.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow