İltihaplı Sivilce Neden Olur, Nasıl Geçer? İltihaplı Sivilceye Ne İyi Gelir?

İltihaplı Sivilce Neden Olur, Nasıl Geçer? İltihaplı Sivilceye Ne İyi Gelir?

İltihaplı akne, iltihaplı pilosebasöz folikülde çok fazla sebum salgılayan cilt florasındaki dengesizlikten kaynaklanır. Sonra sivilceler belirir. Retentional akne, akne conglobata veya fulminan akneden ayırt edilmelidir. İnflamatuar akne, asla başarısız olmayan belirtiler: kırmızı, iltihaplı sivilceler ve özellikle dokunuşta ağrılıdır.

 İltihaplı Sivilce Neden Olur?

 Enflamatuar sivilceden kaynaklanan komedonlar, iltihapla dolu oldukları için sarımsı görünebilir veya mini kistlere dönüşenler için şişmiş bir görünüm olabilir. Yanağınızda yalnızca bir tane iltihaplı sivilce varsa, buna gerçekten iltihaplı sivilce denemez. Bu tip sivilce, sivilcelerin çok sayıda olmasına, yüzün çeşitli bölgelerine dağılmasına neden olur.

 En iyi çabalarınıza rağmen iltihaplı sivilcenizin geçmediğini düşünüyorsanız, bunun nedeni doğru tedaviyi almamanız olabilir. Aslında, bu çok özel sivilce türü hedeflenen bakımla tedavi edilmelidir. Hafif sivilceyi tedavi ederken onu hafifletmeyi ummak imkansız.

 Enflamatuar sivilceler mutlaka doğru bakımı ve doğru tedaviyi reçete edecek bir dermatolog tarafından yapılmalıdır. Evde ayrıca, kişiye özel bir rutin benimsemelisiniz. Sabah ve akşam cildinizi, arındırıcı ve sebum düzenleyici tedavilerle (örneğin çinko, salisilik asit, asit glikolik içerir ) tedbirli bir şekilde temizleyin.

 İltihaplı Sivilce Nasıl Geçer?

 Sebum üretimini düzenleyerek cildi matlaştırarak parlak görünümü sınırlandırır. Ayrıca, hasar görmüş cildin kendini korumak için daha fazla sebum üretme riski altında kurutmamak için epiderminizi iyice nemlendirmeyi unutmayın. Sebum, yağ bezleri adı verilen saç köklerine bağlı bezlerin ürettiği yağlı bir maddedir.

 Akneli kişilerde bu bezler ölü deri hücreleriyle karışan ve folikülleri tıkayan bir tıkaç oluşturan fazla sebum üretir. Hormon aktivitesi, akne oluşumuna veya lezyon sayısında artışa neden olabilir. Ergenlik hormonları, yağ bezleri tarafından sebumun büyümesini ve üretimini güçlü bir şekilde uyarır. Yağ bezleri hormonal değişikliklere son derece duyarlıdır. Yağ bezleri üzerinde en belirgin etkiye sahip olan hormonlar, androjenik erkek hormonlarıdır. Erkekler ve kadınlar tarafından salgılanırlar ancak erkek vücudunda seviyeleri daha yüksektir.

 İltihaplı Sivilceye Ne İyi Gelir?

 Sivilce teşhisi lezyonların özelliklerine göre konur. Doktorunuz bu lezyonlar için diğer olası açıklamaları ekarte etmek için bir fizik muayene yapabilir ve tıbbi ve kişisel bir geçmiş alabilir.

  • l Reçetesiz akne ürünleri arasında benzoil peroksit, salisilik asit ve glikolik asit bulunur. Bireysel olarak kullanıldığında bu tedaviler orta şiddette sivilceler için etkilidir. Bunlar, tıkanıklıkları açan ve cildin ölü deri hücrelerini atmasına yardımcı olan peeling maddeleridir.
  • l Enflamatuar akneye neden olan akne bakterilerini tedavi etmek için topikal antibiyotikler kullanılabilir.
  • l Retinoidler genellikle enflamatuar olmayan akneyi tedavi etmek için kullanılır, ancak aynı zamanda enflamatuar aknenin tedavisinde de faydalıdır. Cildin yenilenmesini hızlandırır.
  • l Bazı kadınlarda doğum kontrol hapı kullanmak akne oluşumuna neden olan hormonları düzenlemeye yardımcı olabilir.
  • l Şiddetli enflamatuar aknede, bir antibiyotik tablet verilebilir.

İltihaplı Sivilce Belirtileri Nelerdir?

 Sivilce belirtileri kişiden kişiye değişir, şu şekilde kendini gösterebilir:

  • l Cildinizin yüzeyinde açılan ve iz bırakmayan siyah noktalar (toplu iğne başı büyüklüğünde siyah noktalar),
  • l En sık görülen akne türü olan ve ilk lezyonları oluşturan beyaz başlıklar veya püstüller - havaya maruz kalmadıkları için siyah noktalara dönüşmezler,
  • l iltihaplı derin püstüller ve kistler; genellikle kırmızı ve şişkin olup gözle görülür şekilde irin içerirler,
  • l Daha şiddetli olabilen derin akne genellikle kırmızı, iltihaplı, yanık, hassas, cerahatli ve dokunulduğunda ağrılıdır.

Derin sivilce sıklıkla sırtta ve göğüste görülür. Genellikle tedavisi en zor akne şeklidir ve yara izine eğilimlidir. Derin sivilce, çoğunlukla cilt yüzeyinde veya bazen cildin daha derin katmanlarında görülen püstül ve kistlere sahiptir. Kırılırsa, salınan irin başka lezyonların oluşmasına neden olur.

 Derin sivilce iz kalmasına neden olabilir. Derin sivilcelerden kadınlara göre daha sık etkilendikleri için erkekler daha sık yara izleri yaşar.

 

 

 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS