İngiliz bilim insanları tüm dünyaya duyurdu: Düzenli tüketildiğinde felç riskini artırıyor

İngiliz bilim insanları tüm dünyaya duyurdu: Düzenli tüketildiğinde felç riskini artırıyor

İngiliz bilim insanları tüm dünyaya duyurdu: Düzenli tüketildiğinde felç riskini artırıyor

İngiltere'de bulunan Kings College London Üniversitesi, 800'den fazla kişinin katıldığı bir araştırmada cips, kek ve çikolata gibi atıştırmalıkların kalp krizi ve felç riskini artırdığı sonucuna vardı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

850'den fazla kişinin yeme alışkanlıklarını izleyen Londralı araştırmacılar, dört kişiden birinin çikolata, cips ve kek gibi sağlıksız atıştırmalıklardan vazgeçemediğini belirtti.

Abur cubur tüketmenin felç, kalp hastalığı ve obezite riskini artırdığını açıklayan uzmanlar; bunların yerine kabuklu yemişler tercih edilebileceğinin altını çizdi.

Katılımcılar, 11 gün boyunca öğünlerinin miktarlarını ve türlerini kaydettiler. Grubun yaklaşık yüzde 95'i abur cubur tükettiğini belirtti. Ancak European Journal of Nutrition yazarları, katılımcıların yüzde 26'sının sağlıklı yemekler yediği halde kalitesiz atıştırmalıklar tüketerek kendilerini aç hissettirdiklerini belirtti.

Atıştırmalıklarını akşam 21.00'den sonra yiyen katılımcıların kan şekerlerinde, günün erken saatlerinde yemeyenlere kıyasla büyük artışlar görüldü.

Dr. Sarah Berry, ''Kurabiye, cips ve kek gibi sağlıksız atıştırmalıklar yerine meyve gibi sağlıklı atıştırmalıklar tüketmek gerekiyor, özellikle fındık oldukça faydalı bir seçenek olabilir'' dedi.

Bilim insanları, en çok tüketilen atıştırmalıkların paketli kurabiye, kek ve turta olduğunu söyledi. Araştırmada, bu tür besinlerin yüksek kan şekeriyle bağlantılı olduğu kanısına da varıldı.

Ayrıca bu tür kalitesiz besinler, diyabet ve kalp hastalığı riskini de sanıldığından fazla artırıyor. Abur cuburların içerisindeki şeker, tuz ve doymuş yağ oranı, işlenmemiş ürünlere daha yüksektir. Ayrıca kimyasal koruyucular ve renklendiriciler de içerirler.

Araştırmada; hazır yemekler, dondurma, sosis, tahıl gevreği ve ketçap da riskli besin grubunda yer aldı. Fransız araştırmacılar da kahvaltılık gevrek, kek, dondurma ve hazır ekmek gibi paketlenmiş gıdaları korumak için kullanılan bazı emülgatörlerin sağlık üzerindeki etkilerini araştırdılar.

Bilim insanları, bu maddelerin bağırsak bakterilerini etkileyebileceğini ve iltihaplanmayı artırabileceğini, bunun da potansiyel olarak kalp sorunlarına yol açabileceğine dair uyarılarda bulundular.

Ekip, 12 yıllık çalışmasında kalp hastalığı öyküsü olmayan 90 binden fazla Fransız yetişkinden oluşan bir grubu inceledi. Katılımcıların yaş ortalaması 43 olup yüzde 79'u ise kadındı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Ortalama 7 yıllık takip süresinden sonra, gıdanın dokusunu iyileştirmek ve kalınlaştırmak için kullanılan E460 ila E468 selülozlarının kardiyovasküler hastalık ve koroner kalp hastalığı riskini artırdığı ortaya çıktı.

Hamur işleri ve keklerde havalandırma maddesi olarak kullanılan emülgatör E472b, felç ve anevrizmaları da içeren kardiyovasküler hastalık ve serebrovasküler hastalık riskiyle ilişkilendirildi.

Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber