Son Dakika

İşte güzel kaşlar için öğütler

A A

10.01.2017 - 17:25 Son Güncelleme: | Haber Kaynağı: Cnnturk.com

Ünlülerin makeup artisti Özge Özel, Türk kadınlarının genetik miras olarak güzel kaşlara sahip olduğunu ancak, kaşlarının bakımını ihmal ettiğini söyledi. Kaşların da tıpkı saçlar ve cilt gibi özel ilgi ve bakıma ihtiyaç duyduğunu kaydeden Özge Özel, yanlış kozmetik kullanımı, bilinçsiz kaş alımı gibi sebeplerden dolayı kaşların küstüğünü, döküldüğünü belirtti.

İşte güzel kaşlar için öğütler

Türk kadınlarının bir çok ülkedeki kadınlara göre kaş genetiği bakımından şanslı olduklarını dile getiren Özge Özel, "Kaşlarımız yüzümüze anlam katan en önemli unsurumuz. Kaşlarımızla karşımızdaki kişiye ruh halimizi anlatır, yaşımızı belli eder hatta karekterimiz hakkında mesajlar veririz. Birisi bizim kaşımızla yaptığımız mimiklerimizden sinirli, sakin, mutlu, meraklı mı olduğumuzu anlayabilir. Kadınların güzelliğini ve makyajını tamamlayan en büyük unsurlardan biridir" dedi.

"Aslında Türk kadınları olarak genetik miras yoluyla çok güzel kaşlara sahipiz" diyen Özel, "Ancak bu mirasa yeterince sahip çıkılmıyor. Yanlış kaş alımları, kalitesiz kozmetik ürünleri gibi nedenlerle kaşlar doğallığını kaybediyor. Kimi zaman ehliyetsiz kişilerin yaptığı hijyenik olmayan yöntemler kaşlara daha da büyük zarar veriyor. Kaşlar da saç, cilt ya da tırnaklarımız gibi özel ilgi ve bakım istiyor. Bu nedenle kaşların da ihmal edilmemesi gerekiyor" diye konuştu.

Kaş şekli yaparken dikkat!

Kaşların yüz güzelliğine katkısının ancak doğal görünümüyle olacağını kaydeden Özel çoğu kişinin ünlülerden ya da başkalarından gördüğü kaş şeklini yaptırmak istediğini bunun da yanlış olduğunu vurguladı.

Özel şunları söyledi:"Her kişinin kaşı kendine ve yüzüne özeldir. Kaşlar, kişinin yüz özelliklerine göre şekillendirilmelidir. Bazı kişiler, başkalarından gördükleri kaş şeklini kendilerine uygulanmasını istiyorlar. Oysa bu yanlış. Doğal ve hoş görünümlü kaşlar için herkesin kendi yüzüne uyumlu kaş şeklini seçmesi gerekir. Kaşlarda abartıdan kaçınmak önemli. Son günlerde mikroblading dediğimiz 3D kıl tekniği ile kaş uygulaması doğallığa en yakın sonuçları veriyor. Kolayca uygulanan bu yöntemi artık kadınlar öğlen arası molalarında dahi yaptırabiliyor. Ayrıca özellikle kemoterapi tedavisi gören kişilere bu yöntemle kaş uygulaması yaptığımızda psikolojik olarak tedavilerine de destek sağlamış oluyoruz. Ancak kişinin özellikle kendi doğal kaşlarını koruması, bakımını yapması önemli. Diğer yöntemler artık kaşları seyrekleşmiş, dökülmüş kişiler ile daha doğal kaşlar isteyen kişiler için uyguladığımız çözümler."

İşte güzel kaşlar için öğütler:

-Kaş şeklinizi yüzünüzün simetrisine göre şekillendirin. (Bu konuda eğitim almış kişilere kaşlarınız teslim edin)
-Kişiye özel kaş tasarımı uygundur. Her kaş her yüze uygulanamaz.
-Ucu alta doğru düşük kaşlar, kişiyi olduğundan daha yaşlı ya da hasta, yorgun gösterir
-Ucu yukarı doğru uzayan kaşlar genç ve enerjik görünmenizi sağlar
-Kaşların altına beyaz kalem ile kaşları düzgün ve şekilli gösterir.
-Kaşlarınızı her gün uygun bir yağ ile nemlendirip, kaş fırçası yardımıyla tarayın. Böylece kaş diplerinin beslenerek güçlenir.
-Kaşlarınıza elinizle yukarı doğru masaj yaparak kıl köklerine yeterli kan ve oksijenin gitmesini sağlayabilirsiniz. Hem gürleşecek hem de dökülmeyecektir.
-Badem yağı kaşları güçlendirir. (Saf badem yağı olmasına dikkat edin)
-Kaş çıkmayan yerlere ikiye kestiğiniz sarımsak ile masaj yaparak kaşlarınızı gürleştirebilirsiniz.(Her seferinde taze kesmeye özen gösterin)
-Kaş boyama ya da doldurma teknikleri komple değil, boşluklara yapılmalı. Kaş telleri ile aynı ölçü ve sırada olmasına dikkat edin.
-Kaşlar iple alındığında dökülür. Ustura ya da ağda daha uygun bir yöntem.(Dikkat usturayı uygun kişi yapmalı)
-Kaş kalemi ile yoğun ve sürekli sert şekilde boyanan kaşlar çok çabuk dökülür.
-Kaşları saç boyası ile boyamak da sakıncalı. Kaşlar dökülüp zayıflayabilir.
-Kaşlarınızın rengini kimyasal maddelerle açtırmak onlara zarar verir
-Yüzünüze maske ya da fondöten uygularken, kaşlarınıza temas ettirmemeye dikkat ediniz.