Japon diyetisyen açıkladı! Bu besini tüketenler 40 yıl fazla yaşıyor!

Japon diyetisyen açıkladı! Bu besini tüketenler 40 yıl fazla yaşıyor!

Japon diyetisyen açıkladı! Bu besini tüketenler 40 yıl fazla yaşıyor!

Uzun ömürlü olmak için Japonlar bu besinleri tüketiyor! Okinawa Adası'nda 100 yaşını geçen yaşlıların yoğun varlığı son yıllarda sıkça konuşulur oldu. Dünyanın gözü bu adada ve adadakilerin yedikleri besinlere çevrildi. İşte japonların 100 yaşını görmesinin sırrı! Bu besini tüketenler 40 yıl fazla yaşıyor!

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Japonların uzun ömürlü ve sağlıklı yaşamlarının sırrı ortaya çıktı. Sağlıklı ve uzun bir yaşam için bu besinleri tüketmek gerekiyormuş! Japonların mutfakları ülkemizdekinden çok farklı olsa da o besinler hemen hemen aynı! Bakın uzun ömürlü olmak için ne tüketiyorlarmış...

Japon diyetisyen ve beslenme uzmanı Asako Miyashita, kaleme aldığı yazıda "Küçük yaşlardan itibaren gıdayı ilaç olarak düşünmemin öğretildiği Japonya'da büyüdüm. Büyükannem 92 yaşında ve uzun ömrünü doğru yiyecekleri yemeye borçlu" diyor.

Miyashita'nın yazısında Japonya'da 100 yaş ve üstü 90 bin 526 kişi olduğundan söz edilerek Japon Sağlık, Çalışma ve Refah Bakanlığı'nın 2022 raporuna göre bu rakamın 20 yıl önceye göre 5 kattan daha yüksek olduğuna vurgu yapılıyor.

Küçük bir Japon adası olan Okinawa, dünyadaki en yüksek 100 yaş üstü nüfus yoğunluğuna sahip bölge olarak geçtiğimiz yıllarda da gündeme gelmişti.

Miyashita, geleneksel Japon diyetini uygulayan bir beslenme uzmanı olarak ailesiyle beraber sık tükettiği 5 yiyeceği ve özelliklerini şöyle anlattı:

TATLI PATATES 

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Normal patatesle çok da ilgisi olmayan bir tür olan tatlı patates sebzesi ülkemizde yeni yeni tanınıyor. Ama tüm faydalarıyla beraber çocukların da sevdiği bir tada sahip olduğu için annelerin yeni gözdesi oldu.

Miyashita "Okinawa'nın mor renkli tatlı patatesleri (Japonların deyişiyle imo) Japonya'da atıştırmalık ve tatlı olarak tüketiliyor. Antioksidan açısından zengin olan kırmızı-mor renkli sebzelerin yaşlanma karşıtı özelliği var. Araştırmalar gösteriyor ki bu sebzeler kardiyovasküler hastalık riskini azaltmaya yardımcı oluyor." diyor.

BALIK 

Japonların geleneksel diyetini uygulayan Miyashita, "Günlük öğünlerime her zaman biraz protein, özellikle de somon ve ton balığı gibi yağlı balıklar eklerim.

DAIKON TURPLARI 

Japon mutfağında turp ve benzeri kök sebzeler önemli bir yer tutar. Japon filmlerinde, dizilerinde ve çizgi filmlerinde evine gelen bir Japon'un yemek yapmak için hemen turp ve sebze doğramaya başladığını görürsünüz. İşte daikon turbu da onlardan biri.

Daikon turpları soğuk algınlığını önlemeye ve bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olmasıyla biliniyor. Virüs ve mikroplara karşı doğal bir kalkan olarak tüketilen daikon turbunun bir adetinde günlük C vitamini ihtiyacının %124′ü mevcut bulunuyor.

Havuç, şalgam, pancar ve yaban havucu da sağlıklı kök sebzeler arasında.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

YOSUN

Japon beslenme diyetinin bir sıradışı elemanı da yosun. Deniz yosunlarının içerdiği demir, kalsiyum, folat ve magnezyum gibi mineraller ve lifli içeriği sayesinde kalp hastalığı, inme, hipertansiyon ve tip 2 diyabet riskine karşı destek olduğu biliniyor.

FERMENTE MİSO ÇORBASI 

Japonların beslenme alışkanlıkları içinde fermente gıdalar önemli bir yer tutuyor. Miso çorbası da onlardan biri.

Japonların çok sevdiği miso çorbası fermente edilmiş soya fasulyesi ve tahıllardan yapılan bir macun olan "miso" kullanılarak yapılıyor.

Maya, probiyotikler ve yararlı bakteriler bilindiği üzere bağırsak florasını iyileştirmeye ve sindirim sistemini düzenlemeye yardımcı olmasının yanı sıra bağışıklık sistemimizi de güçlendiriyor.

Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber