hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Kabızlığa karşı etkili yöntemler

  Kabızlığa karşı etkili yöntemler
  expand
  KAYNAKİHA

  Beslenme ve Diyet Uzmanı Çisem Gündüz, her yaştan insanın karşılaştığı kabızlık sorununun çözümünde etkili olacak beslenme yöntemlerini anlatarak, bol su içilmesini, zeytinyağı, yulaf, salata ve kuru erik gibi besinlerin bolca tüketilmesini tavsiye etti. Her gün tüketilebilecek kuru erik ve kayısı marmelatı tarifi de verdi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Beslenme ve Diyet Uzmanı Çisem Gündüz yaygın görülen kabızlığı, su tüketimi ve gün içerisinde tükeliten besinlerin tetikleyebildiğine dikkat çekerek kronikleşmiş bir kabızlık problemi için mutlaka bir doktor kontrolü gerektiğini ve bununla birlikte beslenme uzmanlarından destek almak gerektiğini söyledi.

  Saygın tıp yayını American Journal of Gastroenterology’de yayınlanan bir çalışmaya göre kivi, kuru erik ve psylliumun kronik kabızlık üzerinde oldukça etkili olduğunu aktaran Diyetisyen Gündüz, psylliumun halk arasında “karnıyarık otu” adıyla bilindiğini; bağırsak hareketlerini artırmada önemli bir lif kaynağı olduğunu ve direkt ya da su ile karıştırarak tariflere eklenebileceğini ifade etti.
  Diyetisyen Gündüz, kabızlığa karşı etkili olan beslenme prensiplerini şöyle sıraladı:

  Bağırsak hareketlerini hızlandıran sabah kahvaltısı

  Yulaf, yoğurt, kivi ve ceviz. Probiyotik özelliği ile yoğurt, bağırsak hareketleri üzerinde etkili kivi ve omega-3 kaynağı ve aynı zamanda sağlıklı yağ alternatiflerinden ceviz ile yapacağınız kahvaltı bağırsak hareketlerinizin düzenlenmesinde etkili olacaktır. Yulaf, diğer tahıllara oranla çok daha yüksek miktarda çözünür posa içerir. Yulafın içeriğindeki betaglukan, bireylerin kolesterolünün düşmesine, kan şekerinin dengelenmesine ve gastrointestinal sistemin düzenli çalışmasına yardımcı olur.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Yeşil yapraklı sebzelere sofranızda daha çok yer verin

  Ispanak, semizotu, maydanoz, nane, tere, roka... Hepsi birbirinden lezzetli bu sebzeler ile hem yemek hem de salatalar hazırlayabilirsiniz. Lif açısından zengin olan yeşil yapraklı sebzeler bağırsaklarınızdaki peristaltik hareketlerin artmasına yardımcı olup, dışkılamanızı kolaylaştıracaktır.

  Salatalarınıza mutlaka zeytinyağ ekleyin

  Salatanıza eklediğiniz zeytinyağı, sebzelerdeki vitaminlerin emilimine yardımcı olacağı gibi bağırsak hareketlerinizi de hızlandıracaktır.

  Avokado

  İçeriğindeki tekli doymamış yağ asitlerine ek, yüksek lif kaynağıdır. Mevsim yeşillikleri, tahıllar ve avokado ile hazırlayacağınız salatalar hem yemeklerinizin yanına keyif katacak alternatifler olup, sağlığınızın korunmasına da katkıda bulunacaktır.

  Günlük su tüketiminizi artırın

  Su tüketiminin vücut için ne kadar önemli olduğunu biz beslenme uzmanları hep vurguluyoruz. Ancak sindirim problemlerinde su tüketimine ekstra dikkatli olmak gerekiyor. Günlük içmemiz gereken su miktarını hesaplamak için; ağırlık x 0,033 formülünü uygulayabilirsiniz. Örneğin 60 kg ağırlığındaki bir bireyin yaklaşık 2 lt su içmesi gerekirken, 90 kg ağırlığındaki bir birey yaklaşık 3 lt su içmelidir.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Sinameki bitkisi içeren çaylardan uzak durun

  İçerisinde sinameki bulunan karışık bitki çaylar, form çaylarını tüketmek uzun vadede bağırsak tembelliğine sebep olabileceği gibi, sağlık problemlerine de yol açabilir.

  Dolabınızdan zeytinyağlı sebze yemeklerini eksik etmeyin

  Zeytinyağlı fasulye, kabak, patlıcan, börülce gibi sebze yemeklerinin evde sıklıkla pişmesi bağırsak hareketlerinin hızlanmasına yardımcı olacaktır.

  Probiyotik takviyesi

  Yıllardır çözümlenememiş kronik kabızlık problemlerinde altta yatan bir hastalık bulunmadığı takdirde, beslenme önerilerine ek düzenli probiyotik takviyesi almanızı öneririm. Probiyotikleri en az 3 ay düzenli kullanmak bağırsak mikroflorasını düzenlemenize yardımcı olacaktır.

  Sabah kalkınca

  Mutlaka 1 büyük bardak su ve 2-3 adet kuru erik tüketin. Lif açısından zengin kuru meyveler defekasyonu kolaylaştıracaktır.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow