hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Kabızlık sorununu tarihe gömüyor, lif deposu en güçlü besin

  Kabızlık sorununu tarihe gömüyor, lif deposu en güçlü besin
  expand

  Sağlıklı bir ömür sürmek için beslenmenize dikkat etmeniz gerekiyor. Özellikle kolesterol ve bağırsak sorunu yaşıyorsanız dengeli bir diyet programını uygulamanız öneriliyor. Lifli besinlerin tüketimini artırarak ve sıvı gıdalarla beslenerek bağırsaklarınızın rahat bir şekilde çalışmasına yardımcı olabilir ve kabızlığı önleyebilirsiniz.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Kabızlık sorunu en yayın yaşanan sağlık problemlerinin başında geliyor. Kabızlık vücutta ödem ve toksinlerin birikmesine sebep oluyor ve vücuda ciddi bir rahatsızlık hissi veriyor. Bağırsak problemleri ile beslenme düzeni doğrudan ilişkilidir. Yani bağırsak sağlığınızı koruyabilmek için dengeli beslenmeniz önerilir.

  Bazı besinler var ki onlar vücut sağlığını geliştiriyor ve özellikle bağırsakların düzgün çalışmasına yardımcı oluyor. Sağlıklı bir sindirim sistemi için bu besinleri tüketin.

  PUL BİBER 
  Pul biberin acı olmasını sağlayan kapsaikin maddesi, metabolizmayı hızlandırarak yağ yakımına destek olur.

  Kırmızı pul biber yavaşlayan metabolizmayı harekete geçirdiği için sindirim sisteminin de düzenli çalışmasına yardımcı olur. Bağırsak hareketlerini düzenler. Kabızlık sorununu ortadan kaldırır. Bu sayede uygun yaşam alışkanlıkları ve egzersizle, yağ yakımı da pul biber ile destekleyebilirsiniz.

  KETEN TOHUMU 
  Bağırsakların çalışmasında en etkili olan tohumlardan biri keten tohumudur. 1 yemek kaşığı kahverengi, parlak keten tohumu 2,8 gram lif içerir. Keten tohumunun lif yoğunluğu kabuğunda bulunmaktadır. Kabuğun içerisi zengin omega-3 yağ asidi ile doludur.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Antioksidan, mineral ve vitamin açısından oldukça zengin olan keten tohumu bağırsak sisteminiz için harika bir çözüm olacak! Sadece bağırsak sistemini iyileştirme amacıyla değil, omega-3 kaynağı olarak salata ve yoğurtlara da eklemeyi unutmayınız.

  YOĞURT 
  Yoğurt probiyotik açısından çok zengindir. Hem kalsiyum kaynağıdır hem de sindirim dostudur. Yoğurt tüketerek bağırsak sağlığını koruyabilirsiniz.

  Yoğurdun evde mayalanıp, özellikle protein bulunmayan öğünlerde yemeklerin yanında birer kâse tüketilmesi faydalıdır. Yoğurt ayrıca düzenli tüketildiğinde cildi de güzelleştirir.

  KİVİ 
  Kış mevsiminin en güzel meyvelerinden olan lezzetli kivi, bağırsak sisteminizi çalıştıracak bir mucize! 1 orta boy kivi 2,5 gram lif, yüksek vitamin ve mineral içermektedir. İçerisinde bulunan siyah çekirdekler yenilebilir.

  Böylelikle lif ve vitamin alımı da artar. 2013 yılında yapılan bir çalışmada kivi tüketiminin bağırsak sistemini düzenli çalıştırdığı ortaya koyulmuştur.

  CHİA TOHUMU 
  Chia tohumu küçük boyutlu olmasına rağmen oldukça lifli bir besindir. 100 gram chia tohumunda 34.4 gram lif bulunmaktadır. Koyu gri renkli bu tohumlarda omega-3 yağ asidi, lif, antioksidanlar, mineraller içermektedir. İçeriğindeki zengin lif ve antioksidanlar sayesinde bağırsak sağlığınızı iyileştirecek ve kolesterol, kalp hastalığına yardımcı olacaktır.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  KURUBAKLAGİLLER 
  Yüksek lif, düşük yağ ve zengin protein içeriğiyle sindirim sistemini çalıştırmak için bir mucize! Gaz problemi yaşayanlar için yapılan çalışmalar gösteriyor ki kuru baklagil tüketimi uzun süreli aralıklarla olan bireylerde bu durum daha çok görülüyor.

  Öncelikle baklagilinizi geceden ıslatmaya ve sürekli suyunu değiştirmeye özen gösterin. Haftada 2 gün sofranızda bulundurun. Böylece, kurubaklagile alışan sindirim sisteminiz sayesinde gaz probleminden kurtulacaksınız. Kurubaklagiller, birçok sebze ve meyveden daha çok lif içermektedir. Bu yüzden sindirim sisteminin baş tacı olabilir.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow