Kanada'dan "ötenazi turizmine" yasak

Kanada'dan "ötenazi turizmine" yasak

Dünyanın pek çok ülkesinde ötenazi yasal olarak uygulanabiliyor. İşte bu ülkelere Kanada da katılma hazırlığında. "Doktor destekli intihar" yasa tasarısı Parlamentoda görüşmeye sunuldu. Ancak ötenazi hakkının yasallaşmasını öngören tasarı "Kanada'ya ölmeye gelen" yabancı ülke vatandaşlarını kapsamıyor.

BBC Türkçe'de yer alan habere göre tasarıda, akıl hastalığı ve psikiyatrik rahatsızlıkları bulunanlara yasal ötenazi hakkı verilmiyor.


Kanada Yüksek Mahkemesi geçen sene, doktorların birinin ölümüne yardım etmelerini yasaklayan yasayı hükümsüz kılmıştı.


Kanada Başbakanı Justin Trudeau'nun desteklediği bu yeni yasa tasarısı, Kanada Parlamentosu'nda oylanmadan önce komite tarafından incelenecek. Kanada Adalet Bakanı Jody Wilson-Raybould, yasanın 'tıp doktorlarının vicdan hakkını' korumayı amaçladığını söyledi. Bakan, yasanın neden yabancı ülke vatandaşlarını dışarıda tutuğuna ilişkin bir açıklama yapmadı.


Geçen sene, British Columbia eyaletinde ölen iki kadının ailelerinin açtığı dava üzerine, mahkeme doktorların ölüme yardım etme yasağını kaldırmıştı. Mahkeme, doktor destekli intiharı yasaklamanın insanları itibar ve özerkliklerinden yoksun bıraktığına hükmetti.


Yasağın kalkmasından önce, Kanada'da intihar danışmanlığı, yardım ve teşvik yasadışı sayılıyordu.Geçen yıl Québec mahkemesi, eyalette hastaların tıbbi yardımla ölüm hakkı tanınabileceği kararı aldı.Doktor destekli intihar, İsviçre, Almanya, Arnavutluk, Kolombiya, Japonya ve ABD'nin Washington, Calfornia, Oregon, Vermont, New Mexico ile Montana eyaletlerinde yasal.


Türkiye'de yasal durum


1998 yılında yayınlanan Hasta Hakları Yönetmeliği'nin "Ötenazi Yasağı" başlıklı 13. maddesine göre, ötenazi yasaklanmış durumda. Söz konusu maddede şöyle deniliyor:


"Tıbbi gereklerden bahisle veya her ne suretle olursa olsun, hayat hakkından vazgeçilemez. Kendisinin veya bir başkasının talebi olsa dahi, kimsenin hayatına son verilemez."

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS