hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Kapari Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir? Kapari Az Bilinen Faydaları

  Kapari Faydaları Nelerdir Neye İyi Gelir Kapari Az Bilinen Faydaları
  expand

  Doğada kendi kendine yetişebilen kapari, halk arasında gebre otu olarak biliniyor. Dikenli bitki türü olan kapari, küçük tomurcuklar biçimindedir ve genellikle turşusu kurulur. Sindirim sisteminden diğer sağlık sorunlarına kadar çeşit çeşit faydaları olduğu uzmanlar tarafından belirtiliyor.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Kapari Nedir?

  Ege bölgesinde sıkça yetişen kapari, kedi tırnağı, keper, gebere ve karga kavunu isimleriyle bilinen, dikenli bitki türüdür. Henüz tomurcuk aşamasındayken tüketilebilen meyveler veren kapari, kısa boyludur.

  Ortalama 200 yıl yaşayan bitki, sağlık haricinde, gıda sektöründe ve kozmetik alanında kullanılıyor. Avrupa garnitürü isimleriyle anılan kapari, ülkemizde yeni yeni tanınmaya başlamış ve tüketimine başlanmıştır. Dünyada turşusu yapılan kapari, alternatif tıbbın konuları arasında yer alır.

  Kapari Faydaları Nelerdir?

  Kilo verme sorunlarından, diş sağlığına kadar birçok alanda tüketilebilen kapari bitkisi, yemeklerde kullanılabiliyor. Sağlığa vermiş olduğu faydaları halen araştırılan kapari, uzmanlar tarafından öneriliyor.

  Antik Yunan çağında, tıbbın babası tarafından çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanıldığı ifade ediliyor.

  Yüksek miktarda antioksidan içeren kapari, serbest radikallerin idrar yoluyla atılmasına destek olur. Ödem toplanmasını önleyen kapari bitkisi, hücreleri yenileyici özelliklere sahiptir.

  Lif oranı yüksek olan kapari, sindirim sorunlarının yaşanmasını önleyici etkiler gösterir. Tokluk hissi verdiğinden, zayıflamaya yardımcı olabilir.

  Kapari uzun süreli yorgunluklar sonrası tüketildiğinde, enerji sağlayarak yorgunluğun bitmesine yardımcı olur. Vücudun dinç kalmasını sağlayan kapari, kronik yorgunluk tedavisinde tercih edilebilir.

  Magnezyum ve kalsiyum bakımından çok zengin olan kapari bitkisi, kemik gelişimini destekler. Kemiklerin yaş ilerlemesine bağlı erime ve kırılma durumlarını engelleyici görev görür.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Kapari Neye İyi Gelir?

  Dünyanın her yanında tüketilen kapari, sağlık için en faydalı bitkiler arasında yer alır. Ülkemizde henüz tam olarak bilinmeyen kapari, vücut için çok yararlı faydalar sağlar. Birçok sağlık problemine iyi geldiğine dair uzmanlar bilgi vermişlerdir.

  İleri Yaş Rahatsızlıklarını Önler

  Kapari tüketen kişilerde, ilerleyen yaşlara bağlı olarak gelişen hastalıklar daha az görülür. Devamlı yorgunluk durumu, damar tıkanıklıkları ve yürümekte zorluk gibi sorunların yaşanmaması adına kapari bitkisi tüketilebilir.

  Karaciğeri Temizler

  Vücudun önemli organlarından birisi olan karaciğeri temizleyen kapari bitkisi, karaciğer yağlanmasını da önler. Bu sayede bölgesel kilo oluşumlarına izin vermez. Aynı zamanda karaciğer yağlanmasına bağlı gelişen ciddi hastalıkların önüne geçmiş olur.

  Akciğeri Destekler

  Akciğer, vücutta birçok işlev görür. Özellikle temiz hava denilince akla gelen akciğer, zaman içerisinde tahrip olabilir. Özellikle sigara içen kişilerde akciğer problemleri, nefes darlığı gibi çeşitli sorunlar yaşanabilir. Bu sorunların önüne geçebilmek adına, kapari bitkisi tüketilebilir. Kapari, akciğerin daha rahat çalışmasına destek sunar.

  Kapari Az Bilinen Faydaları

  Kapari bitkisi, ülkemizde henüz yeni bilindiğinden, faydaları tam anlamıyla bilinmiyor. Az bilinen faydaları vücut için önemli denilebilir.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Kapari, romatizma ağrılarında tercih edilen bitkiler arasındadır. Kontrollü kullanılırsa yaşanan bu rahatsızlığın giderilmese yardımcı olabilir.

  Kaparinin toplumda en az bilinen faydalarından birisi de cinsel gücü artırıcı etkisidir.

  Uzman kontrolü altında tüketilirse, felç riskini azaltıcı etkileri olduğu söylenebilir.

  Eski topluluklarda diyabet hastalığının kontrol altına alınması için kapari bitkisi kullanıldığı biliniyor.

  İştah artırıcı özelliği bulunur, midede oluşan şişkinlik ve gaz sorunları için tüketilebilir.

  Kaparinin Zararları Var mı?

  Kapari bitkisi, zehirli otlar gurubunda yer aldığından, uzmanlar tarafından direkt tüketilmemesi gerektiği uyarıları yapılıyor. Uzmanlar, kapari tüketmek isteyen kişilerin, güvenilir aktarlara giderek, işlenmiş kapari almalarının en doğrusu olacağını belirtirler.

  Kapari otu, hamile ve emziren annelerin yanı sıra, çocukların da hiçbir durumda tüketmemesi gereken bitkiler arasında bulunuyor. Fazla tüketimi durumunda, mide sancıları, baş ağrısı ve uzun süreli halsizlik sorunlarına yol açabiliyor. Ayrıca kronik rahatsızlığı bulunan kişilerin kapari bitkisi tüketmeleri önerilmiyor.

  Kapari Nasıl Tüketilir?

  Kapari otunun tüketim şekli, uzmanlara göre çok önemli bir konudur. Kapariden fayda sağlamak isteyenlerin mutlaka doğru tüketimi bilmeleri gerektiği belirtiliyor.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Taze kapariler, ilk olarak tuzlu suyun içerisinde daha sonra sirkeli suya eklenerek turşu haline getirilebilir.

  Meyve haline henüz gelmemiş tomurcuk halinde olan kapariler de turşu yapılabilir. Ayrıca pizzanın üzerine konulan malzemelerde kapari kullanılabilir.

  Beyaz et, balık ve kırmızı et yemeklerinin yanında pişirilip tüketilebilir.

  Domates soslarının tadını daha iyi hale getirmek için kullanılabilir.

  Kapari tüketimi öncesinde uzmanlara danışılmalı ve bilindik güvenilir aktarlardan alınmalıdır.

   

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow