Kar ve aşırı soğuktan kalbinizi, kemiklerinizi ve cildinizi korumanın 12 kesin yolu!

Kar ve aşırı soğuktan kalbinizi, kemiklerinizi ve cildinizi korumanın 12 kesin yolu!

Kar ve aşırı soğuktan kalbinizi, kemiklerinizi ve cildinizi korumanın 12 kesin yolu!

Kar yağışı ve soğuk hava yurdumuzu etkisi altına aldı; çoğu ilimiz adeta beyaza büründü! Trafik kazalarının, düşme sonucu oluşan kırık-çıkıkların ve daha bir dizi sorunların önlenmesi için tedbirler alınmaya da devam ediyor. Kar yağışı ile soğuk havanın yol açabileceği olumsuzlukları önlemek için bizim de tedbirli olmamız çok önemli, çünkü bu havalar sağlığımızı da tehdit ediyor. Kalpte ritim bozukluğu, kalp yetersizliği ve kalp krizi kar ve aşırı soğukta tetiklenebiliyor. Ayrıca düşme nedeniyle oluşan kırık-çıkıklar ve kuruyan cilt de yoğun kar yağışında sık görülen diğer önemli sorunları oluşturuyor. Biz de haberimizde kardiyoloj, acil servis ve dermatoloji uzmanlarından kar ve aşırı soğuktan korunmanın yollarını öğrendik, öneri ve uyarılarına yer verdik.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Uzmanların günlerdir uyarıda bulunduğu kar yağışı ve soğuk hava yurdumuzu etkisi altına aldı; çoğu ilimiz adeta beyaza büründü! Trafik kazalarının, düşme sonucu oluşan kırık-çıkıkların ve daha bir dizi sorunların önlenmesi için günler öncesinden tedbirler alındı; alınmaya da devam ediyor. Kar yağışı ile soğuk havanın yol açabileceği olumsuzlukları önlemek için bizim de tedbirli olmamız çok önemli, zira bu havalar aynı zamanda sağlığımızı da ciddi boyutlarda tehdit ediyor. Örneğin, ritim bozukluğu, kalp yetersizliği ve kalp krizini tetiklemesi gibi! Ayrıca düşme nedeniyle oluşan kırık-çıkıklar ve kuruyan cilt de yoğun kar yağışında sık görülen diğer önemli sorunları oluşturuyor.

Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Karabulut, Acil Servis Uzmanı Dr. Mediha Doğanay ve Dermatoloji Uzmanı Dr. Süleyman İzzet Karahan, kar ve aşırı soğuktan korunmak için 12 kuralı anlattı; önemli öneri ve uyarılarda bulundu. 

Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Karabulut, karlı havalarda ve aşırı soğuklarda kalp sağlığını korumanın 5 altın kuralını anlattı.

1) Dikkatli efor sarf edin

Soğuk hava beraberinde kar temizleme, yolda kalan aracı itme ve kar yağışından kaçınmak için koşma gibi ek efor sarf etmeye neden olabiliyor. Ancak bu havalarda aşırı efor sarf etmek çarpıntı, nefes darlığı, ritim bozukluğu, daha kötüsü kalp krizine yol açabildiği için dikkatli efor sarf edin. 

2) Başınızı mutlaka bere ile koruyun

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Vücudumuzdaki ısı kaybının çoğu genellikle baş bölgesinde gerçekleşiyor, bunun sonucunda da kalbimiz daha fazla çalışmak zorunda kalıyor. Dolayısıyla sokağa çıkarken bereyle başınızı korumayı asla ihmal etmeyin.

3) Kat kat giyinin 

Soğuk havalarda vücudun ısı kaybetmesi hipotermi riski oluşturuyor. Ayrıca kalp krizi riski de artıyor. Lahana gibi çok katlı giyinmek ya da çok kalın giysileri tercih etmek ısı dengemizi bozabiliyor. Termal elbise kullanmanız ise ısı kaybını önlüyor. Çok kat giyinmek yerine iki kat giyinmeniz, ısı kaybının önlenmesi için yeterli olacaktır.

4) Maske takmadan çıkmayın 

Pandeminin vazgeçilmezi maskeler bu sefer bizi soğuktan koruyacak. Soğuk havayı doğrudan solumak ısı dengesini bozuyor, çarpıntı ve kalp ağrısı yapabiliyor. Maskeler soluduğumuz havayı ısıtıyor ve yumuşatıyor.

5) Bol su için

Soğuk havalarda su tüketmek sıklıkla unutuluyor. Bunun sonucunda az su içenlerde nefes darlığı ve çarpıntı daha sık görülebiliyor, kan daha koyu kıvamlı oluyor. Günde 8-10 bardak ılık su tüketmeniz kalp sağlığınızı koruyacaktır.

Acil Servis Uzmanı Dr. Mediha Doğanay, karlı ve buzlu yollarda yürürken kırık-çıkıklara karşı kemiklerimizi korumamız için 4 altın kuralı anlattı.

1) Adımlarınız küçük olsun

Özellikle buzlu ve kaygan zeminlerde atacağınız hatalı bir adım bile ciddi kazalara neden olabiliyor. Örneğin; basit bir kayma sonrası kalça ya da sırt üzerine düşmeyle kuyruk sokumu kırığı veya omurga kırıkları oluşabiliyor. Adımların geniş olması buzda kayma riskini artırıyor. Dolayısıyla kırık oluşumunu önlemek için mümkün olduğu kadar küçük adımlarla ve yola bakarak yürümeye özen gösterin.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

2) Güvenli ayakkabı tercih edin

Ayakkabınızın güvenli adımlar atmanızı sağlayacak özellikte olmasına dikkat edin. Örneğin kaygan zemine uygun materyalden yapılmış ayakkabıları tercih edebilirsiniz. Ayakkabınızın altının kaymaz dokulu, tırtıklı ve lastik olması kayıp düşme riskini azaltabiliyor. 

3) Elleriniz cebinizde olmasın

Soğuk havalarda üşümemek için çoğumuz ellerimizi ceplerimize sokarak yürüyoruz. Ancak dengemizi sağlamamız için ellerimize ihtiyacımız var. Üstelik düşme sırasında çok daha ciddi yaralanmaların önüne geçmek için de ellerin serbest olması çok önemli. 

4) El çantası veya kol çantası yerine sırt çantası kullanın

Yürürken dengenizi sağlamanız için el çantası yerine sırt çantası kullanın. Ellerde ağırlık olduğunda dengemizi sağlamakta güçlük çekebiliyoruz. Bu nedenle elinizdeki yükleri de sırt çantasına koyarak yürümeye dikkat edin. Elleriniz serbestken kayarsanız, dengenizi koruyarak düşmeyi önleyebilir veya daha hafif atlatabilirsiniz. 

Karda düşmeden yürümek için bot seçiminde zemin tutuşu çok iyi olan araç lastiklerinden ilham alabiliriz.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Araba lastiklerinde olduğu gibi oluklu tabanı olan botlar, karda yürümeyi kolaylaştırır, kaymanızı önler.
Oluklar ayakkabının tabanının zemine dengeli bir şekilde oturmasını sağlar. Zemini güçlü bir şekilde kavrar.
Botun çok hafif topuğunun olması da yürüyüş dengenizi korumaya yardımcı olur. Böylece ağırlığınız arkaya doğru gitmez, denge merkeziniz korunur.
Tabanlarda kar için özel dizayn edilmiş malzemelerin kullanılması, kauçuk tabanlar işinizi daha da sağlama alır.

Dermatoloji Uzmanı Dr. Süleyman İzzet Karahan, karlı ve çok soğuk havalarda cildi soğuğa karşı korumak için dikkat edilmesi gereken 3 altın kuralı anlattı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

1) Çok sıcak suyla banyo yapmayın 

Karlı ve çok soğuk havalarda ciltte kuruluk yakınmasının şiddetlenmemesi için bu dönemde çok sıcak suyla banyo yapmayın. Ayrıca suyla uzun süreli temas da cilt kuruluğuna yol açabiliyor. Bu nedenle banyo süresini de 5 dakika gibi kısa süreyle sınırlı tutmanız çok önemli. 

2) Odanın nemini artırın 

Ev ve işyerinizde bulunduğunuz odanın nem oranını arttırarak ciltte kuruluk şikayetini azaltabilirsiniz. Bulunduğunuz mekandaki nem oranının yüzde 60 civarında olmasına dikkat edin. Sıcak veya soğuk hava cilt kuruluğunu arttırabildiği için oda sıcaklığını da 21-25 derece arasında tutmayı alışkanlık haline getirin. 

3) Ellerinizi unutmayın

Soğuk havada cildinizde oluşabilecek kuruluk ve kaşıntı gibi sorunları önlemek için hem evde hem de dışarıya çıkarken yüzünüzün yanı sıra dudak ile ellerinizi de düzenli olarak nemlendirin. Dudak bakım ürünlerini mutlaka sık aralıklarla uygulamayı ve ellerinizi her yıkamadan sonra nemlendirmeyi alışkanlık haline getirin. Ayrıca ellerinizin üşüdüğünü hissetmeseniz bile yine de dışarı çıkarken eldiven takmanız cildinizin daha iyi korunmasını, ellerinizin daha sağlıklı görünmesini sağlayacaktır.

Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber