Kara mantar hastalığı (mukormikoz) nedir, belirtileri nelerdir? Hindistan siyah mantar hastalığı neden oluyor?

Kara mantar hastalığı (mukormikoz) nedir, belirtileri nelerdir? Hindistan siyah mantar hastalığı neden oluyor?

Hindistan'da hükümet, 29 eyalette 'kara mantar' salgını ilan etmeleri çağrısında bulundu. Halk arasında 'siyah mantar' ya da 'kara mantar' ismi verilen mukormikoz nedeniyle ülke genelinde hastaların yaklaşık yüzde 60'ı gözlerinden biri veya her ikisini kaybetti. Peki, Kara mantar hastalığı(mukormikoz) nedir, belirtileri nelerdir? Hindistan siyah mantar hastalığı ile ilgili bilgiler..

Dünya koronavirüs salgını ile mücadele ederken Hindistan’da yeni bir hastalık dalgası alarma geçirdi. Kara mantar sinüsleri, beyni ve akciğerleri etkileyen kara mantar yaşamı tehdit edebiliyor. Siyah mantar olarak bilinen göz hastalığı "mukormikoz" Covid-19 tedavisi görmüş kişilerde görüldü. Yüzde şişlik ve siyah lezyonlar enfeksiyon belirtileri arasında yer alıyor. Peki, kara mantar hastalığı(mukormikoz) nedir, belirtileri nelerdir? İşte Hindistan’ı tedirgin eden siyah mantar hastalığı..

KARA MANTAR (MUKORMİKOZ) NEDİR?

Tıbbi ismiyle ‘Mukormikoz’, Kara Mantar hastalığı çok nadir görülen bir enfeksiyondur. Genellikle toprakta, bitkilerde, gübrede ve çürüyen meyve ve sebzelerde bulunan mucor küfüne maruz kalmaktan kaynaklanır. Sinüsleri, beyni ve akciğerleri etkileyen Kara Mantar, kanser hastaları veya HIV/AIDS'li kişiler gibi diyabetik veya bağışıklık sistemi ciddi şekilde zayıflamış kişilerde yaşamı tehdit edebilir.

"Kara mantar" olarak da bilinen nadir ve ölümcül durum olan mukromikoz, zayıf bir bağışıklık sistemine sahip insanları öldürebilen, mukromisetler olarak bilinen ve doğal olarak mevcut küflerden kaynaklanıyor. Hastalığın belirtileri arasında göz kararması veya renk değişikliği, bulanık veya çift görme, göğüs ağrısı, nefes almada güçlükler ve kanlı öksürük yer alıyor.

KARA MANTAR HASTALIĞI BELİRTİLERİ NELERDİR?

-Hindistanlı doktorlar, ülkenin yedi günlük vaka oranında yeni bir rekora imza atıldığını bildirdi.

-Yüzde şişlik ve siyah lezyonlar enfeksiyon belirtileri arasında sıralanıyor. Bazı kaynaklarda göz kararması veya renk değişikliği, bulanık veya çift görme, göğüs ağrısının da belirti olabileceği öne sürüldü.

-Enfeksiyon, bir insana bir kesik veya solunum sistemi yoluyla kan dolaşımına giriyor ve diğer hayati organların yanı sıra kalbe, beyne ve akciğerlere yayılabiliyor.

-Kara mantar, özellikle COVID-19 geçirmiş hastalara ağır zarar veriyor.

-Uzmanlar, enfeksiyonu COVID-19 hastalarında steroid kullanımının tetiklediğini belirtiyor.

-COVID-19'dan iyileşen hasta kara mantar nedeniyle hayatını kaybedebiliyor.

-Doktorlar ve sağlık yetkilileri, siyah mantar enfeksiyonlarını tedavi etmek için gerekli olan amfoterisin B antifungal ilacının eksikliği konusunda uyarıda bulunuyor.

KARA MANTAR NEDEN OLUYOR?

Doktorlar, salgının şiddetli Covid-19 tedavisinde kullanılan steroidlerden kaynaklandığına inanıyor çünkü ilaçlar bağışıklığı azaltıyor ve kandaki şeker seviyelerini yükseltiyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS