hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Karabaş Otu Faydaları Nelerdir? Karabaş Otu Neye İyi Gelir, Nasıl Kullanılır?

  Karabaş Otu Faydaları Nelerdir Karabaş Otu Neye İyi Gelir, Nasıl Kullanılır
  expand

  Günümüzde kullanılan otların ve bitkilerin birbirinden çok yararı bulunur. Özellikle de sağlıklı bir şekilde yaşam sürdürmek adına bu otlardan yararlanılır. Karabaş otu ise yüzyıllar boyu geleneksel tıpta rahatlıkla kullanılmaktadır. Pek çok hastalığa iyi gelen karabaş otları Osmanlı Döneminde kolera ile mücadelede de kullanılmıştır.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Karabaş Otu Faydaları Nelerdir?

   Karabaş otu lavanta bitki ailesine ait olan bir bitki türüdür. Karabaş otu eski dönemlerde pek çok alanda alternatif tıpta kullanılmıştır. Fiziksel ve zihinsel sağlığa iyi gelen karabaş otu özellikle de Akdeniz ülkelerinde kendiliğinden yetişen bir bitki türüdür. Çok yıllık bir süs bitkisi olan karabaş otu şifa kaynağı olması ile bilinir.

   İlkbahar mevsiminde açan karabaş otunun mor ve ya pembe çiçekleri vardır. Karabaş otunun boyu genel olarak 30 ile 100 santimetre arasında da değişebilir. Arap ve Fars geleneksel tıbbında kullanılan karabaş otu pek çok hastalığın tedavisinde kullanılır. Anti- bakteriyel özellikte olan karabaş otu çayı da rahatlıkla içilebilir.

    Karabaş Otu Neye İyi Gelir, Nasıl Kullanılır?

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

   Karabaş otunun sağladığı pek çok yarar bulunmaktadır. Karabaş otu genel olarak kan dolaşımını hızlandırır. Baş ağrısı ve migren tedavisinde de kullanılır. Karabaş otu idrar yolu enfeksiyonlarının tedavisinde de kullanılmaktadır. Cilt yaralarına iyi gelen karabaş otu bu yaraları da hızla geçirir. Romatizması olan kişiler ağrılarını azaltmak için karabaş otunu kullanabilirler. Uykusuzluğa karşı da mutlaka karabaş otu tüketilmelidir.

   Karabaş otu kan kanserine karşı vücudu korur. Böylece tüm kanser türlerinin gelişmesini de önlemiş olur. Kabızlığa iyi gelen karabaş otu mide gazını da gidermektedir. Sindirim sistemini düzenleyen karabaş otu mide rahatsızlıklarını da gidermektedir. Düzenli tüketilen karabaş otu beyindeki tümörlerin de ilerlemesini önlemektedir.

   Karabaş Otu Kilo Vermeye Yardımcı Olur mu?

   Fazla kilosu olan kişiler kilo vermek için karabaş otunu tüketebilirler. Sağlık açısından pek çok yararı olan karabaş otu zayıflamaya da yardımcı olmaktadır. Özellikle karabaş otu çayı düzenli tüketildiğinde yağ yakılmasını da hızlandırır. Karabaş otunun insanlarda sakinleştirici bir etkisi bulunmaktadır. Soğuk algınlığının önlenmesinde ve gribal enfeksiyonların tedavisinde kullanılan karabaş otları hazımsızlığa da iyi gelmektedir.

   Karabaş otu bağırsakların düzenli bir şekilde çalışmasını sağlar. Bağırsak hareketlerini arttıran karabaş otu kabızlık sorununu da giderir. Karabaş otu genel olarak kilo vermeye yardımcı olmaktadır. Diyet listelerinde karabaş otuna da yer verilmelidir.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

   Karabaş Otu Yağı Ne İşe Yarar?

   Karabaş otunun yağı da kullanılabilir. Banyo yaparken suya yağ damlatıldığında vücuttaki gerginlik de giderilir. Karabaş otu yağı ile vücuda masaj yapmak kasları gevşetir. Mide bulantısı da hızlı bir şekilde geçecektir. Kuru saçların nemlenmesini sağlayan karabaş otu yağı yıpranan saçlara ise çok iyi gelmektedir.

   Karabaş otu yağı kullanılarak cilde uygulamalar yapıldığında çatlakların da kötü görünümü düzenlenir. Egzama hastalıklarının giderilmesi için karabaş otu yağı kullanılmalıdır. Karabaş otu yağı bebeklere uygulandığında bebeklerde sakinleşme de başlar. Karabaş otu yağı bebeklerde rahatlatıcı bir etkiye sahiptir. Bebeklerde karabaş otu yağı kullanılmadan önce mutlaka bir doktora danışılması gerekmektedir. Cilt rahatsızlıklarında karabaş otu mutlaka düzenli bir şekilde kullanılmaktadır.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

   Karabaş otu bitkisinin çayı pek çok hastalığa iyi gelmektedir. Kurutulmuş karabaş otu kaynamakta olan suyun içerisine atılır. Ağzı kapalı olan bir şekilde 3 dakika kadar kaynatılarak soğuması beklenir. Daha sonra süzülen karabaş otu çayı rahatlıkla tüketilebilir. Bu şekilde demlenen karabaş otu çayı düzenli tüketildiği takdirde mide rahatsızlıklarına da iyi gelmektedir. Karabaş otu çayı düzenli olarak içildiği takdirde pek çok hastalığı da önler.

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow