hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  O detay karaciğer kanserinin en sinsi belirtisi çıktı

  O detay karaciğer kanserinin en sinsi belirtisi çıktı
  expand

  Karaciğer vücudumuzda hayati öneme sahip bir organdır. Yokluğunda yaşayamayız. Karaciğer sağlığı da bu nedenden dolayı oldukça önemlidir. Karaciğer kanseri toplumumuzda giderek yaygınlaşmaktadır. Karaciğer kanseri birçok etkene bağlı olarak gelişebilir.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Genel Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Fahri Yetişir karaciğer kanseri hakkında önemli bilgiler verdi. Karaciğer, karın boşluğunun sağ üst kısmında, diyaframın altında ve midenin üstünde yer alan ve boyutu yaşla ve cinsiyetle değişmekle birlikte futbol topu büyüklüğünde bir organdır. Karaciğer vücudumuzda hayati öneme sahip bir organdır.

   Yokluğunda yaşayamayız. Böbrekte olduğu gibi karaciğer için geliştirilmiş olan bir dializ benzeri sistemde maalesef hala icat edilebilmiş değil. Karaciğer vücudumuzda sindirim, detoksifikasyon, vücut için gerekli yapıların üretimi veya dönüştürülmesi, savunma sistemi ve kanamanın durdurulması gibi bir sürü fonksiyonu vardır.

  Karaciğer kanseri: Karaciğer kanseri ikiye ayrılabilir birisi primer karaciğer hücresinden kaynaklanan primer karaciğer kanserleri diğeri de meme ve kalın bağırsak gibi başka organlardaki kanserlerin karaciğere sıçraması sonucunda olan metastatik karaciğer kanserleri.

   Primer karaciğer kanserlerinin de birkaç kanser türü vardır.

  Karaciğer kanserinin en yaygın görülen türü ana karaciğer hücresinde (hepatosit) başlayan hepatosellüler karsinomadır. İntrahepatik kolanjiyokarsinoma ve hepatoblastoma gibi diğer karaciğer kanseri türleri daha az yaygındır.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

   Karaciğer kanserinin belirtileri nelerdir?

  Karaciğer kanserlerinde erken aşamada çoğunlukla belirti vermezler. Belirtiler genellikle ileri aşamalarda ortaya çıkar. Belirtileri çoğunlukla şu şekildedir;
  – İstem dışı kilo kaybı, zayıflık ve yorgunluk
  – İştahta azalma, bulantı ve kusma
  – Karın ağrısı ve şişme
  – Cildin ve göz akının sararması (sarılık).
  – Beyaz, açık renkli büyük tuvalet ve koyu renkli idrar
  – Bu belirtilerden herhangi birisi varsa derhal doktorunuza başvurmalısınız.

  Karaciğer kanseri nasıl oluşur: 
  Karaciğer kanseri, çoğu kanserde olduğu gibi karaciğer hücrelerinin DNA’sında (vücudunuzdaki her kimyasal işlem için talimatlar veren materyal) değişiklikler (mutasyonlar) oluştuğunda meydana gelir. Bir sonuç, hücrelerin kontrol dışı büyümeye başlayıp nihayetinde kanserli hücrelerin tümör oluşturması ve yavaş yavaş çevre dokuları istila etmesi şeklinde oluşur.

  Karaciğer kanseri nedenleri nelerdir?

  Çoğu kanserde olduğu gibi karaciğer kanserinde de direk bir etkenle ilişkilendirmek doğru değildir. Ancak karaciğer kanser oluşumunu artıran etkenler bilinmektedir.

   Primer karaciğer kanseri oluşma riskini artıran faktörler: 

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  – Hepatit B virüsü (HBV) veya hepatit C virüsü (HCV) ile kronik enfeksiyon, karaciğer kanseri riskinizi arttırır.
  – Siroz karaciğer kanserine yakalanma olasılığınızı arttırır.
  – Belirli kalıtsal karaciğer hastalıkları karaciğer kanseri riskini artırır. Hemokromatozisi ve Wilson hastalığını gibi.
  – Şekeri hastalığı olan insanlar şeker hastalığı olmayanlardan daha yüksek karaciğer kanseri riskine sahiptir.
  – Alkol olmadan karaciğerde yağ birikmesi karaciğer kanseri riskini artırır.
  – Aflatoksinlere maruziyet. Aflatoksinler kötü koşullarda depolanan mahsullerde yetişen küfler tarafından üretilen zehirlerdir. Mısır ve yer fıstığı gibi mahsuller aflatoksinlerle kirlenmiş olabilir.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow