Karaciğer yağlanması neden olur? Karaciğer yağlanmasına ne iyi gelir?

Karaciğer yağlanması neden olur? Karaciğer yağlanmasına ne iyi gelir?

Karaciğer yağlanması neden olur? Karaciğer yağlanmasına ne iyi gelir?

Sağlıklı bireylerin karaciğerinde bulunan yağ miktarının az olması normal kabul edilmektedir. Olağan düzey korunduğu müddetçe kişilerde herhangi bir olumsuzluk oluşmaz. Bireylerin günlük yaşamın içerisindeki sağlıksız beslenme, yetersiz fiziksel aktivite vb. sebeplerle karaciğer yağlanması oluşur. Hem metabolizma hem de sindirim sistemi için mühim işlevi olan bu organın yağlanmasına sebep olacak etkenler incelenmektedir. Peki, karaciğer yağlanması neden olur? Karaciğer yağlanmasına ne iyi gelir? İşte, tüm detaylar.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Karaciğer yağlanması, türlü sebeplere bağlı şekilde oluşmaktadır. Karaciğerde yağ toplanması biçiminde gelişen sık görülen bir sağlık problemidir. Karaciğer yağlanması tatsız sonuçlara sebep olabilmektedir. Karaciğer hücrelerinde olması gerekenden fazla yağ birikmesi sebebiyle meydana gelen bir karaciğer hastalığıdır. Meydana gelen bu yağlanmanın düzeyi arttıkça karaciğerde iltihaplanmalar meydana gelmeye başlar ve organ işlevlerinde azalma meydana gelir. Karaciğer yağlanması ciddi neticelere yol açabileceği sebebiyle önem gösterilmesi ve tedavi edilmesi gerekli bir problemdir.

Karaciğer Yağlanması Nedir?

Karaciğer hücrelerinde olağanın üzerinde yağ toplanmasına karaciğer yağlanması denilmektedir. Oluşan bu yağlanmanın düzeyi arttıkça karaciğerde iltihaplanmalar meydana gelir ve organ fonksiyonlarında azalmalar olur. Bu fonksiyonel ve yapısal bozukluklar karaciğer hücrelerinde nekroza sebep olabilmektedir.

Hatta karaciğer kanserinden siroza kadar ciddi karaciğer rahatsızlıklarına zemin hazırlayabilmektedir. Tıpta Hepatosteatoz olarak bilinen bu rahatsızlık sinsice ilerler ve belli bir seviyeye gelene kadar genelde kendini göstermez.

Erken safha karaciğer yağlanmaları genelde farklı bir sebebe yönelik olarak gerçekleştirilen ultrasonografik incelemeler sırasında tesadüfen saptanır. Ancak yağlanma ilerledikçe rahatsızlık hem kendisi hem de sebep olduğu farklı hastalık çeşitleri nedeniyle semptomlar vermeye başlar. Sindirim sistemi ve karaciğer için ciddi tehdit olan bu hastalığın tanısı konulduğu andan itibaren iyileştirmelere başlanılmalıdır.

Karaciğer Yağlanması Neden Olur?

Karaciğer yağlanmasına sebep olan en büyük etken aşırı kilo alımıdır. Bireylerin aşırı kilo alması karaciğerdeki yağlanmayı artırır. İşte karaciğer yağlanmasına sebep olan etkenler şöyledir;

Alkol ve sigara kullanımı,

Hareketsiz bir yaşam, fiziksel aktivitenin azlığı,

Hızlı bir biçimde kilo alıp verme,

Düzensiz bir yaşam tarzı,

Kullanılmakta olan birtakım ilaçlar,

Yüksek kolesterol sorunu,

İnsülin direnci ve şeker rahatsızlığı,

Toksin içeriği açısından yüksek olan gıdaların tüketimi,

Hamilelikten kaynaklı karaciğer yağlanma problemi yaşayabilirsiniz.

Karaciğer Yağlanmasının Belirtileri Nelerdir?

Karaciğer yağlanması bilhassa erken dönemlerinde ise kendine öz bir semptoma sahip değildir. Genelde semptom göstermez ve hastaların günlük hayatında herhangi bir problem yaşamalarına neden olmaz. Ancak yağlanma ilerledikçe bazı hastalar karnın sağ üst bölümünde basınç ve doluluk hissi oluşmaya başlar. Bu durum karaciğer büyüdüğü için çevre doku ve kemiklere yapmış olduğu baskıdan kaynaklanmaktadır.

Karaciğerinde ileri düzeyde yağlanma ve büyüme olan bir kişide karaciğer kaburgaların aralarına doğru basınç yaptığından rahatsızlığın hekim tarafından gerçekleştirilecek fiziki muayene sırasında bile tespit edilebilmektedir. Bunun dışında sık görülen karaciğer yağlanması semptomları şu şekildedir:

Haber devam ediyor
Haberin devamı

Halsizlik ve enerji düşüklüğü,

Çabuk yorulma,

Göğüs ve karın kısmında ağrı,

Mide bulantı ve kusma,

İştahsızlık ve

Sarılık

Karaciğer yağlanması cilt üzerindeki semptomlar ile de kendini gösterebilmektedir. Ender olarak görülen bu semptomlar yağlanmaya bağlı olarak meydana gelmiş bir karaciğer rahatsızlığı bulunan kişilerde görülmektedir.

Kaşıntı ve buna bağlı olarak ilerleyen pullanma ve kızarıklıklar karaciğer yağlanmasının ciltteki semptomlarıdır. Bu sebeple bu gibi problemler yaşayan kişiler bir karaciğer rahatsızlığına sahip olabileceklerini göz önünde bulundurmalı ve gerekli kontrol yaptırmalıdır.

Karaciğer Yağlanmasına Ne İyi Gelir?

Karaciğerde oluşan yağlanmadan kurtulmak için bol bol limon tüketebilirsiniz. 1 bardak su içerisine yarım limon suyu ilave ederek birkaç hafta tüketmek kısa zamanda yağlanmadan kurtulmayı sağlayabilir.

Yaban mersini antioksidan bulundurduğu için bu meyveyi düzenli bir şekilde tüketmek karaciğerdeki yağlanmayı kısa sürede giderebilir.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Greyfurtun iltihabı önleyici özelliğinden dolayı bu meyveyi de tüketebilirsiniz.

Tropikal bir meyve olan avokado sağlıklı bir yağ kaynağıdır. Avokadonun bu özelliği ise karaciğer yağlanmasını iyi yönde etkilemektedir.

Karaciğer yağlanmasına iyi gelen bir diğer besin ise kuru yemişlerdir. Aşırıya kaçmadan kuruyemiş tüketebilirsiniz.

Günde 30 dk yürüyüş yapmak hem hiç yağlanma problemi yaşamamak için hem de tanıdan sonra iyi etki bırakmaktadır.

Egzersiz yapmak ve kilo vermek karaciğer yağlanmasına iyi etki yapmaktadır.

Akdeniz tipi diyet karaciğer yağlanmasına iyi gelmektedir.

Son olarak kahve tüketiminin de yağlanmaya iyi etkisi bulunmaktadır. Aşırıya kaçmadan kahve tüketmeniz faydalı olabilmektedir.

Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber