Karaciğerinizi yeniden doğmuş gibi yapıyor!

Karaciğerinizi yeniden doğmuş gibi yapıyor!

Karaciğerinizi yeniden doğmuş gibi yapıyor!

Endonezya’nın yağmur ormanlarında yetişen ve küçük hindistan cevizi olarak bilinen muskat baharatı, ağrı kesici etkisinden kanser önleyici tedavi özelliğine kadar birçok sağlık sorununa da yardımcı oluyor. İşte hayatınızdan eksik etmemeniz gereken muskat baharatının özellikleri...

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Muskat; mide ülserlerini tedavi edebilecek ve sindirime yardımcı olabilecek tıbbi özelliklere sahip bir baharat... Birçok insanın muskatı tercih etmesinin sebebi hazmı kolaylaştırıyor olması. Bazen, Hint tatlılarına bile aynı nedenden dolayı küçük parça muskat eklenir. Ayrıca muskat beslenme uzmanları tarafından da önerilen bir baharat; çünkü muskat diyet lifinin düzensiz bağırsak hareketlerini düzenliyor. Muskat sindirime yardım ederken aynı zamanda bağırsak problemlerini de tedavi edebilir. Kanser önleyici özelliklere sahiptir. 

Muskat, kanseri önlemeye yardımcı olabilecek kemopreventif özelliklere sahiptir. Küçük Hindistan cevizinin içindeki kimyasal miristisin, kanser hücrelerinin büyümesine ve löseminin metastazına karşı savaşmaya yardımcı olabilir.

Muskat uyku sorunu yaşayanlar için de etkili olabilir. Muskat stresli günlerde zihni gevşetir ve uyumanıza yardımcı olabilir. Uzmanlar uykusuzluk sorunu yaşayanlara, bir bardak ılık süt içerisine bir tutam muskat tozu ekleyerek içmeyi öneriyor.

Muskat ağrıyı hafifletir

Küçük hindistan cevizi, ağrı ve rahatsızlığı hafifletmeye yardımcı olabilecek antienflamatuar özelliklere sahiptir. Muskat, miyelisin, elemisin, safrole ve öjenol gibi ağrılara karşı faydalı kılan kimyasallara sahiptir. Muskat ayrıca yalnızca baş ağrılarını gidermekle kalmaz, aynı zamanda yaralanma ve yaralanmalarla ilişkili ağrıyı hafifletmeye yardımcı olan antioksidanlar ve anti-enflamatuar özelliklerle doludur.

Karaciğerin korunmasına yardımcı olur

Muskat karaciğer rahatsızlıklarının ve yaralanmalarının tedavisinde yardımcı olan mirislignan bakımından zengindir. Muskat, daha önce de belirtildiği gibi, anti-enflamatuar özelliklere de sahiptir ve iltihaplı bir karaciğerin tedavisine yardımcı olabilir. Aynı zamanda vücut, özellikle karaciğer için toksinlerin uzaklaştırılmasına yardımcı olabilir.