hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Karın Ağrısı İçin Hangi Doktora Gidilir? Karın Ağrısına Hangi Bölüm Bakar?

  Karın Ağrısı İçin Hangi Doktora Gidilir Karın Ağrısına Hangi Bölüm Bakar
  expand

  Karın ağrısı söz konusu olduğu zaman öncelikle aile hekimine başvurmak gerekir. Burada yapılacak bakımın ardından eğer yönlendirme gerçekleşecekse çocuk ve yetişkine göre farklılık yaratır. Çocuklarda meydana gelecek karın ağrısı için çocuk Hastalıkları Uzmanına başvurulur. Yetişkinlerde meydana gelecek karın ağrısı konusunda ise genel cerrahi bölümü bu konuda öne çıkar. Farklı sebeplerden dolayı meydana gelebilecek olan karın ağrısı için, duruma göre gerekli tedavi yöntemleri ele alınır.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

   Karın Ağrısı İçin Hangi Doktora Gidilir? 

   Karın ağrısı çocuklarda ve yetişkinlerde farklı bölümler üzerinden ele alınır. Tabii ortak şekilde ilk olarak aile hekimine başvurulur. Eğer durum bir ciddiyet teşkil ediyor ise o vakit çocuk karın ağrısı konusunda Çocuk Hastalıkları Uzmanı üzerinden ilgili bölüme gidilir. Yetişkinler konusunda ise karın ağrısı için genel cerrahi bölümü bu sorunlara bakar. Daha farklı problemler söz konusu ise o vakit diğer bölümleri de yine uzman doktor kontrolünde yönlendirme yapılır.

   Karın Ağrısına Hangi Bölüm Bakar?

   Meydana gelen semptomları bağlı olarak karın ağrısına farklı bölümler bakar. İlk olarak Aile Hekimliği üzerinden yapılan muayene ile beraber, hastaneye sevk gerçekleşebilir. Böyle durumlarda yetişkinler karın ağrısı yaşadığı zaman Genel Cerrahi Bölümüne başvurur. Çocuklar için karın ağrısı yaşandığı zaman ise Çocuk Hastalıkları Uzmanı bu konuda gerekli muayeneyi yapar.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

   Karın Ağrısı Neden Olur?

   Hem çocuk hem de yetişkinlerde karın ağrısı değişik sebeplerden dolayı meydana gelmektedir.

   - Mide ve bağırsak bozuklukları

   - Böbrek taşları

   - Kadın ve erkek organları üzerinden yaşanan hastalıklar

   - Şeker hastalığı

   - Böbrek üstü bezleri hastalığı

   - Birtakım kan hastalıkları

   - Kadınlara özel meydana gelen rahatsızlık

   - Zehirlenme

   - Zona

   - Kurşun ya da morfin

   Yaşanabilecek olası rahatsızlıklara bağlı olarak karın ağrısı için aile hekimi üzerinden tedavi ele alınır. Ayrıca yönlendirme ile Genel Cerrahi bölümü ve Çocuk Hastalıkları Uzmanı devreye girer.

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow