hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Karın zarı kanseri tedavisinde yeni dönem

  Karın zarı kanseri tedavisinde yeni dönem
  expand

  Bilim dünyası kanser ile mücadelede her geçen gün daha fazla aşama kaydediyor. Karın zarı kanserleri tedavisinde yeni geliştirilen cerrahi esnasında sıcak kemoterapi ve cerrahi yöntemle karın içine basınçlı kemoterapi yönteminde elde edilen başarılar sonrası bu yeni yöntemler dünya genelinde hastalara umut ışığı olmaya başladı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Geçmişte mide, yumurtalık, kolorektal, pankreas kanserlerine bağlı olarak gelişen karın zarı tümörleri ve karın mezotelyoması gibi direkt karın zarından başlayan tümörler sadece ilaçla tedavi edilebiliyordu. Bu tedavilerde hastaların yaşam süresinin uzatılması amaçlanırken artık günümüzde sürdürülen bilimsel çalışmalar neticesinde umut verici gelişmeler yaşanıyor.

  Dünya genelinde ilk kez P.H.Sugarbaker ve Yutaka Yonemura isimli doktorlar tarafından, bu hastalara uygulanan cerrahi esnasında Sıcak Kemoterapi ile kayda değer sonuçlar elde edildi. Gerçekleştirilen cerrahi müdahale ve sonrasında ameliyat masasında uygulanan ‘Sıcak Kemoterapi’ tedavisinde hastaların iyileşmesi kanserle tedavi için bilim dünyası için yeni bir umut oldu. Sadece bu konuda üst eğitimini tamamlamış cerrahlar tarafından uygulanması gereken Sıcak Kemoterapi hakkında bilgiler veren Genel Cerrah Doç. Emel Canbay, bu uygulamanın karın zarı kanserlerinde karın mezotelyomalarında, karın içi kanserlerinde, yumurtalık, mide, pankreas ve kolorektal kanseri ile ilgili tedavilerde değerlendirilebileceğini ifade etti.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Karın zarı kanseri tedavisinde yeni dönem

  Bıçak sıçraması tarihe karışıyor

  Sıcak kemoterapi uygulamasının uygun hastalarda yüzde 10 ile 60 arasında tedavi ve daha uzun yaşama olanağı sunabileceğini aktaran Canbay, bu yöntemle ameliyat sırasında herhangi bir cihaz ile görüntülenemeyen 0.5 mm'nin altındaki kanserli hücreleri dahi yok edebilmeyi amaçladıklarını vurguladı. Böylece, halk arasında 'bıçak sıçraması' olarak da bilinen ameliyat esnasında tümörlü hücrelerin karın içine serpilmesine neden olan cerrahi sıkıntının da önüne geçildiğinin altını çizen Canbay, Sıcak Kemoterapi ile öncelikli amaçlarının karın içi kanserlerde önlenebilir ölüm sebeplerinin önüne geçmek olduğunu sözlerine ekledi.

  “İlk evrelerden itibaren uygulanması büyük önem taşıyor”

  Sıcak kemoterapinin ilk tedavi yöntemlerinden biri olması gerektiğini ifade eden Canbay şöyle devam etti:

  “Başlangıçta tüm tedavi seçeneklerini tüketen hastalara son seçenek olarak uygulanan Sıcak Kemoterapi neticesinde iyileşen hastaların olması üzerine cerrahi ile birlikte daha erken evrelerde uygulanmaya başlandı. Geç kalınmadan evvel, özellikle karın içi kanseri olan, karın zarı kanseri olan, karın mezotelyoması, yumurtalık, mide, pankreas, kolon ve barsak kanserlerinde hastaların sıcak kemoterapi ile tedavi edilmesi büyük önem arz ediyor”
   Karın zarı kanseri tedavisinde yeni dönem

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  “Son evrelerden itibaren uygulanması büyük önem taşıyor”

  Karın zarı kanseri olan, karın mezotelyoması, pankreas, yumurtalık, mide, kolon ve barsak kanserlerinde hastaların ameliyat ile temizlenemeyecek kadar fazla tümörleri olduğunda cerrahi yöntem ile ‘Basınçlı karın içine aerosol kemoterapi –(PIPAC=BIPAK)’ uygulanabiliyor. Bu yöntem tekrarlanabilir şekilde uygulanarak tümörün küçülmesi oluşursa cerrahi ve Sıcak Kemoterapi ile hastalık tedavi edilebiliyor.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Yeni tedavi yöntemlerindeki farklılık ne?

  Karın zarı kanseri tedavi süreçlerine ilişkin iki kitabı bulunan Genel Cerrah Doç. Emel Canbay, yeni tedavi yöntemlerinin diğer yöntemlerinden farklarına da vurgu yaptı. Sıcak terapi uygulamasında kemoterapi ilaçlarının değişmesi, uygulama yollarının değişmesi; karın içine direkt ilaç uygulanması, uygulama şekilleri diğer yöntemlere göre temel farklılıklar olarak ön plana çıkıyor.

  Tedavi öncesi iyi araştırma yapılmalı

  Medikal onkoloji alanında mevcut ilaçlara yeni ilaçların eklenmesi ve erken dönemde ileri evre karın içi kanseri olan karın zarı kanseri olan hastalarda cerrahi esnasında uygulanan sıcak kemoterapinin ve PIPAC uygulamalarının alanında uzmanlaşmış ve sertifikalı cerrahlar tarafından uygulanması büyük önem taşıyor. Ayrıca sıcak kemoterapi tedavisinde hasta seçimi, zamanlama ve kullanılacak yöntemler ve ilaçlar çok önemli. En doğru bilgi için özellikle hasta ve yakınları tarafından konu iyice araştırılmalı ve sıcak kemoterapi hakkında dünyada ve ülkemizde Karın Zarı Kanseri Merkezlerine mutlaka danışılmalıdır.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow