hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Kaş düşüklüğü sağlık sorunlarının bir belirtisi mi?

  Kaş düşüklüğü sağlık sorunlarının bir belirtisi mi
  expand

  Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Ufuk Askeroğlu, özellikle kadınların çok şikayetçi olduğu kaş düşüklüğü ile ilgili merak edilenleri sizler için derledi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Göz kapaklarının sarkması nüfusun yüzde 5'ini etkiler ve yaşlı erişkinlerde daha sık görülür. Kaş düşüklüğü görme bozukluğuna yol açarak kişilerin görme sağlığını tehdit edebilir ve yaşam kalitelerini düşürebilir. Kaş ve göz kapağı düşüklüğünün en sık nedeni yaşlanmadır. Zamanla kaşlarınızı yerinde tutan kaslar zayıflar ve kaşlarınız düşebilir.

  Kaş düşüklüğü diğer sağlık sorunlarının bir belirtisi de olabilir. Özellikle ani veya belirgin kaş düşüklüğü, sinir sistemi veya kas sorunlarına, zehirlenmelere, göz hastalıklarına veya migrene işaret edebilir. Bu tür durumlar söz konusu olduğunda bir sağlık uzmanına danışmak önemlidir.

  Kaş düşüklüğü yaş alma ile beraber daha sık gözükür!

  Kaşlar gözlerin üzerinde, yörünge kemiklerinden yaklaşık 1 cm uzakta olmalıdır. Ancak yaşlandıkça kaşlarınız sarkabilir. Bu duruma yalancı blefaroptoz da denir.

  Kaşların dokusu oldukça yumuşaktır ve zamanla zayıflamaktadır. Zayıf kaşlar yorgun bir görünüme neden olabilir. Yaşa bağlı olarak kaşın kulaklara yakın kısmı sarkık görünebilir. Kaş düşüklüğü nedeniyle kaş ile göz arasındaki bölge olduğundan daha şiş görünebilir. Ayrıca üst göz kapaklarında daha fazla kırışıklık oluşmasına neden olabilir. Zamanla bölgede şişlik, torbalanma gibi sorunlar gelişebilir. Bu durum kişilerin olduğundan daha yaşlı ve yorgun görünmesine neden olabilir. Estetik bir görünüm elde etmek için erkeklerde kaşların üst göz kemiği hizasında, kadınlarda ise kaşların üst göz kemiği hizasında olması gerekir.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Tedavi için tercih edilebilecek uygulamalar

  Botoks, kasları geçici olarak dondurarak kaş düşüklüğünü düzeltebilir. Hyaluronik asit bazlı dolgu maddeleri, kaş bölgesindeki cilt altını doldurarak kaşların yükselmesine yardımcı olabilir. Ancak ileri derece sarkma varsa endoskopik cerrahi uygulamalarla konforlu bir şekilde bu problem ortadan kaldırılabilir.
  Bella Eyes yöntemi ile kaşlar kişinin yüz çevresine göre yukarıya taşınır. Bu sayede gözler daha çekik ve genç bir görünüme kavuşur. Bu yöntem sıklıkla göz kenarlarında düşme görülen, kaz ayaklarını belirginleşen, göz kapağı düşen kişilerde tercih edilmektedir.

  Kaş kaldırma yöntemleri arasında kişinin yüz şekline uygun yöntemin seçilmesi önemlidir. Ayrıca kaş kaldırmanın derecesine de doktorla birlikte karar verilmesi gerekir. Kaş kaldırma ameliyatından sonra kontrol altına alınması belli bir zaman alır.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow