Kaşıntıya ne iyi gelir? Kaşıntı nasıl geçer? Neden olur?

Kaşıntıya ne iyi gelir? Kaşıntı nasıl geçer? Neden olur?

Kaşıntıya ne iyi gelir? Kaşıntı nasıl geçer? Neden olur?

Kaşıntı günlük hayatta yaşadığımız oldukça huzursuzluk veren bir durumdur. Hemen hemen hayatımızın belirli bir döneminde kaşıntı probleminden şikayetçi oluruz. Kaşıntı ile ilgili internette yoğun bir araştırma yapılmaktadır. Özellikle kaşıntıya iyi gelen bitkisel tedavi yöntemleri internette en çok araştırılanlar arasına girmiştir. Peki, kaşıntıya ne iyi gelir? Kaşıntı nasıl geçer? Kaşıntı neden olur? İşte kaşıntıya dair tüm detaylı bilgiler.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Pek çok faktör kaşıntıyı tetiklemektedir. Kaşıntı ortaya çıkınca kişinin gündelik yaşam kalitesini önemli ölçüde düşürür ve kişi günlük işlerine odaklanamaz. Kaşıntı başlarda belirli bir bölgede ortaya çıkar daha sonra ise vücudun bütün bölgelerini yavaş yavaş sarabilmektedir. Kaşıntının neden olduğu faktörler ortadan kaldırılınca doğal olarak tedavi geliştirilmektedir.

Kaşıntıya Ne İyi Gelir?

Soğuk Su: Soğuk su kaşıntıya en iyi gelen doğal yollardan biridir. Dilerseniz direkt olarak soğuk su ya da buz kürü ile birlikte kaşıntı olan bölgenize sürebilirsiniz. Kaşıntı soğuk su uygulaması ile birlikte kısa süre içerisinde ortadan kalkacaktır.

Soda: Kaşıntıya iyi gelen bir diğer yöntem ise sodadır. Soda tüm kaşıntı hissiyatınızı ortadan kaldıracaktır. Sahip olduğu mineral ve asidik özelliği ile soda kaşıntıya karşı son derecede faydalı bir doğal yöntemdir. Sodayı kaşıntı olan bölgenize uygulamak için öncelikle bir yemek kaşığına soda ve üzerine bir miktar su ekleyiniz. Ardından da kaşıntı olan bölgenize bu karışımı sürebilirsiniz.

Limon: Limon da kaşıntıya karşı birebir olan doğal çözümlerden biridir. Kaşıntı olan bölgelere gönül rahatlığı ile limon kürünü uygulayabilirsiniz. Limonun çekirdekleri ile birlikte kaşıntı olan yerlere 15 20 dakika boyunca sürün. Ardından bu işlemden sonra 15 dakika daha bekleyin ve kaşıntı olan bölgeyi soğuk su ile birlikte yıkayın. Böylelikle kaşıntı problemleriniz kısa sürede ortadan kalkacak ve kendinizi daha iyi hissedeceksiniz.

Yulaf: Kaşıntınızı kısa sürede geçirmek için yulaf da kullanabilirsiniz. Antioksidan nedeni ile ortaya çıkan tüm kaşıntıları yulaf geçirir. Yulaf ile birlikte suyu karıştırın. Ortaya çıkan kürü kaşınan bölgeye sürün. Yulaf ile su ayrıca cilt sağlığına da oldukça iyi gelecektir. Macun kıvamına gelen karışım ile birlikte kaşıntı problemlerinizden kısa süre içerisinde kurtulacaksınız.

Karanfil Yağı: Karanfilin insan sağlığına önemli ölçüde iyi geldiği su götürmez bir gerçektir. Karanfil yağı da kaşıntı problemlerinizi ortadan kaldıran önemli bir doğal çözümdür. Karanfil yağı sahip olduğu yararlı maddeler ile kaşıntıya karşı birebir çözümdür. Eğer sürekli kaşıntı problemi yaşıyorsanız karanfil yağını 25 ila 30 dakika boyunca uygulayabilirsiniz. Bu şekilde kısa süre içerisinde kaşıntı problemlerinizi ortadan kaldırabilirsiniz.

Aloe Vera: İnsan sağlığına oldukça faydalı olan aloe vera yağı tam anlamıyla bir bakteri düşmanıdır. Kaşıntınıza da oldukça iyi gelen aloe vera jeli vitamin ve mineraller bakımından oldukça iyi bir yağdır. Aloe vera yağı sıvısını kaşıntı olan bölgenize günde istediğiniz kadar uygulayabilirsiniz. Son derecede faydalı ayrıca cilt sağlığına da oldukça iyi gelmektedir.

Kaşıntı Nasıl Geçer?

Kaşıntıyı geçirmek için öncelikle kaşıntıya neden olan faktörlerin üzerinde durulması gerekir.

Terleme: Terleme aşırı şekilde kaşıntıya neden olabilmektedir. Eğer fazla terleme problemi yaşıyorsanız kaşıntı olacaktır. Bundan dolayı kaşıntıya yönelik terlemeyi geçirici faktörlerin üzerinde durulması gerekir. Terleme geçirilince kaşıntı da doğal olarak geçecektir.

Kumaş Tercihi: Tercih edeceğiniz kumaşlar kaşıntıya neden olabilmektedir. Sentetik kumaş tercih etmeniz durumunda kaşıntı ortaya çıkabilmektedir. Bundan dolayı kaşıntı yaşamamanız için daha çok pamuksu üretim olan kumaşları tercih etmelisiniz.

Çamaşır: Çamaşır kullanırken yumuşatıcı kullanmamaya özen gösterin. Yumuşatıcı kıyafetlerde kaşıntıya neden olabilmektedir. Cilde de ekstra olarak zarar verebilirler. Bundan dolayı vücutta kaşıntı ortaya çıkar. Çamaşır yıkarken daha doğal deterjanları tercih ederek kaşıntınızı geçirebilirsiniz.

Kaşıntı Neden Olur?

Böcek ısırması gibi faktörler ortaya çıktığında kaşıntı ortaya çıkabilmektedir. Bir takım alerjik fonksiyonlar da kaşıntıya neden olabilmektedir. Bunun için de bir alerji testi yaptırmak vücudun hangi maddelere karşı alerjisi olduğu tespit edilmelidir. Bununla birlikte kaşıntıya neden olan faktörlerde belirlenmiş olur. Stresli bir hayat yaşamakta vücudun dengesini bozar ve bir takım faktörleri ortaya çıkarmaktadır. Stressiz bir yaşam tarzı sürerek kaşıntı gibi rahatsızlıkları ortadan kaldırabilirsiniz.

Kansızlık da kaşıntıya neden olabilmektedir. Diyabet gibi hastalıkların da yan etkisi olarak kaşıntı gelişebilmektedir.