hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Keçi Sütünün Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir? Keçi Sütünün Az Bilinen Faydaları

  Keçi Sütünün Faydaları Nelerdir Neye İyi Gelir Keçi Sütünün Az Bilinen Faydaları
  expand

  Sağlık açısından oldukça faydalı olan keçi sütü anne sütüne en yakın süt olarak bilinmekte olup, günümüzde birçok hastalığın tedavisinde kullanılmakta olan bir süttür aynı zamanda birçok alanda farklı sebeple de kullanılmaktadır.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Aynı zamanda 1 yaşından sonraki çocuklar için anne sütünün yetersiz kaldığı durumlarda emzirme dönemindeki en önemli destekleyici üründür.

  Keçi Sütünde Bulunan Vitamin ve Mineraller

  Keçi sütünde bulunan vitamin ve mineraller keçi sütünü kaliteli bir hale getiren en önemli etkenlerdendir. Keçi sütü A, B1, B2, B3 ve B6 gibi birçok önemli vitamini içerisinde barındırmanın yanı sıra, aynı zamanda magnezyum, selenyum, kalsiyum, fosfor ve demir gibi birbirinden önemli minerallere sahiptir. Özellikle anne sütüne oranla kalsiyum ve proteinin kat kat daha fazla olduğu bilinmektedir. Bu sebeple diş ve kemik gelişimi için önemli role sahiptir.

  Yapılan araştırmalara istinaden keçi sütü yerine inek sütü ile beslenmiş olan çocuklarda fosfor, magnezyum, demir ve kalsiyum miktarının daha fazla olduğu gözlemlenmiştir. Ayrıca selenyum miktarı da oldukça fazla olan keçi sütü bu özelliği ile güçlü bir antioksidan kaynağı olmaktadır.

  Yapılan araştırmalara göre keçi sütünde bulunmayan vitamin olarak ''C'' vitamini belirtilmiştir. Ayrıca bakır ve manganez açısından diğer sütlere oranla %30 daha fazla zengin olduğu belirlenmiştir.

  Bebeklerde Keçi Sütü Tüketimi

  Uzmanlara göre 1 yaşından küçük bebeklere keçi sütü verilmemelidir. Bunun nedeni ise bu yaş aralığındaki bebeklerin besin değerine eşdeğer olmamasıdır. Dengeyi sağlama nedeni ile tavsiye edilmemektedir. Bunu yanı sıra 1 yaş üstü bebeklerde aynı zamanda çocukluk ve ergenlik dönemindeki gelişim için keçi sütü tüketiminin aktif rol aldığı bilinmektedir. Bazı bebek mamalarında da özellikle keçi sütü bu sebeple kullanılmaktadır.

  Bebeklerimize keçi sütünü vermeden önce doktorunuza danışarak bebeğinizin gerekli alerji testlerini yaptırmalısınız. Böylelikle oluşabilecek herhangi bir alerjik reaksiyonun önüne geçmiş olursunuz.

  Keçi Sütünün Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

  İçerisinde barındırdığı yüksek selenyum miktarı nedeni ile akciğer kanserine karşı etkili koruma sağladığı bilinmektedir.

  Sindirilmeyen karbonhidratlara sahip olması dolayısıyla prebiyotik olma özelliği taşımaktadır. Bu sebeple bağırsak sisteminin sağlığını korumaya yardımcıdır.

  İçerisindeki A vitamini ve çinko sayesinde cilt sağlığı açısından oldukça önemli bir role sahip olmakta, akne oluşumunu yavaşlatmakta ve egzama başta olmak üzere varis, gibi çeşitli cilt hastalıklarına karşı fayda sağlamaktadır.

  Göz altı torbaları ve kırışıklıkları önlemede yardımcı olan keçi sütü bu sebeple bazı kozmetik ürünlerde de kullanılmaktadır. Aynı zamanda içerisindeki doğal yağlar dolayısıyla sabun yapımında da kullanılmakta olup, tüm cilt tiplerine uygun olduğu uzmanlar tarafından söylenmektedir.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Bağırsak enfeksiyonlarına karşı fayda sağlamakta olup, laktoz miktarı düşük olması sebebi ile diğer sütlere göre sindirimi daha kolaydır.

  Kalsiyum oranı yüksek olmasından dolayı bebeklerdeki kemik gelişiminde aktif rol oynamaktadır. Ve yaşlılığa bağlı oluşacak kemik hastalıklarını minimize ederek enerji verir.

  Hemoglobin rejenerasyonu arttırıcı özelliği sebebi ile osteoporoz hastalığının iyileşmesinde yardımcıdır.

  İçerisindeki orta zincirli yağ asitleri bakımından yüksek olması özelliği ile kalp ve damar hastalıklarını, özellikle damar sertliği olarak bilinen rahatsızlığı önlemede yardımcıdır.

  Metabolizmayı güçlendirici özelliğe sahip olup, kansızlığı önlemede yardımcıdır.

  Ayrıca psikolojik açıdan da kaygı azaltıcı özelliği olduğu bilinmektedir.

  Astım, migren ve sık kusma gibi mide rahatsızlıklarının tedavisinde önemli destekleyicidir.

  Anemi tedavisinde de kullanıldığı bilinmektedir.

  Alerjik reaksiyonları önlemede yardımcıdır.

  Kronik katarakt tedavisinde yardımcı olarak kullanıldığı bilinmektedir.

  Bağırsakları çalıştırmada oldukça etkili olduğundan özellikle zayıflamak isteyenler için destekleyici niteliktedir.

  Görme, konuşma ve yürüme gibi fonksiyonları etkileyen MS hastalığı tedavisinde kullanıldığı ve başarılı sonuçlar elde edildiği, atakları azaltmada olumlu yönde etki gösterdiği belirlenmiştir.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Kansere karşı koruyucu besin olma niteliği taşıyan keçi sütü, prostat kanserinde dahil birçok kanser türüne karşı önleyici özelliği ile bilinmekte ve koruyucu etki sağlamaktadır. Uzmanların yaptığı açıklamaya göre keçi sütü tüketen bireylerin kanser olma riski diğer bireylere göre belli oranda düşmektedir.

  Üronik asit taşıması özelliği ile obeziteden çeşitli göğüs hastalıklarına karşı koruma sağlamakta olup, önemli bir bileşen rolü oynamaktadır.

  Vücut sağlığına olumlu yönde katkıları olan kefir yapımında da keçi sütünün önemi oldukça fazladır. Kefir yapımında kullanılan en önemli yapı taşı olan keçi sütü olmazsa olmaz bir yapı taşıdır.

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow