Kemik sağlığınızı ihmal etmeyin  

A A

09.02.2018 - 15:39 Son Güncelleme:

İlerleyen yaşlarda kemiklerde kalsiyum depolanmadığından ihtiyacı olan gerekli vitamin ve mineralleri vücut, besinlerden sağladığını söyleyen uzmanlar, insan vücudunun en önemli oluşumlarından kemikler ile ilgili bazı açıklamalarda bulundu.

Kemik sağlığınızı ihmal etmeyin  

Kemik sağlığını korumasında doğru beslenmek gün geçtikçe daha da önem kazandığını belirten Avicenna Marka Sorumlusu Uzman Biyolog Arzu Kabakçı, "İlerleyen yaşlarda kemiklerde kalsiyum depolanmadığından ihtiyacı olan gerekli vitamin ve mineralleri vücut, besinlerden sağlamaktadır. Yeterli miktarlarda alınmadığı durumlarda çeşitli rahatsızlıklar görülmektedir" dedi. 

D vitamininin azı da zarar fazlası da

Vitamin ve mineralce zengin olan besinler veya takviye edici gıdalar tüketilmesi gerektiğini belirterek kullanılması gereken vitaminleri şöyle sıralandı; "Kalsiyum, osteoporoz tanısı konmuş kişilerin daha yüksek miktarlarda kullanılması önerilir. 19 - 50 yaş arası günde bin mg, 50 yaş üstü günde bin 500 mg önerilir. Elementel kalsiyum yemeklerle birlikte alınmalıdır ve bir defada 500 mg’dan fazla alınmamalıdır.

Ayrıca D vitamini, kalsiyum ve fosforun bağırsaklardan emilimini arttırır.  K vitamini, kemik proteini olan osteokalsinin üretimi için gerekli olan vitamindir. Kanın pıhtılaşma mekanizmasında düzenleyici görev alır. Magnezyum, kemik, sinir dokusu, kasların çalışması ve kalp atımının düzenlemesinde görev alır. Yorgunluğun ve bitkinliğin azaltılmasına yardımcı olur. yüze yakın enzimi aktive eder. 

Çinko, bağışıklık sisteminde destek olan ve yüzden fazla enzimin temel mineralidir. Cildin ve kasların erken yaşlanmasını önlemede yardımcıdır. Göz sağlığının korunmasında da destekleyicidir. Yaraların iyileşmesi için gereklidir."