hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Kıl dönmesi hakkında bilmeniz gerekenler

  Kıl dönmesi hakkında bilmeniz gerekenler
  expand

  Kolorektal Cerrahi ve Proktoloji alanında çalışan Prof. Dr. Korhan Taviloğlu, hem erkeklerde hem de kadınlarda yaygın olarak görülen kıl dönmesi tedavisini ve dikkat edilmesi gerekenleri anlattı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Huzurlu Bağırsak kitabıyla bağırsak ve makat hastalıkları hakkında bilgiler veren Prof. Dr. Taviloğlu'nun açıklamaları şöyle:

  Kıl dönmesi özellikle kuyruk sokumu, kasık ve genital bölge, koltukaltı başta olmak üzere vücudun çeşitli bölgelerindeki kılların ters dönerek cildin altına girmesi ve kıl keseceği oluşturarak apse, yara ve fistüle neden olmasıdır. Kıl dönmesi yaygın olarak 16 ila 30 yaş arasındaki hafif kilolu erkeklerde cinsiyet hormonlarının kıl ve yağ bezlerini etkilemesiyle oluşur. İşi gereği oturarak çalışması gereken, kalça bölümünde fazla sürtünme olan, aşırı terleyen, kilolu, hijyen eksikliği ve vücudun diğer bölgelerinde çıban sorunu olan kişiler risk gurubu içindedir.

  Kıl dönmesi hakkında bilmeniz gerekenler
  Prof. Dr. Korhan Taviloğlu

  Kıl dönmesi apse ve akıntılara neden olur

  Hastalarımızın yüzde 50’si kıl dönmesi apsesiyle bize başvururlar. Bu durumda, olguların yüzde 70-80’inde şiddetli ağrı ve akıntı mevcuttur. Apse gelişmeden önce bölgede sadece bir kızarıklık olabilir. Apse, çıbanın cilt altı yağlı dokuya doğru ilerlemesi neticesinde gelişir. Kuyruk sokumunda apse ve akıntılar sürekli bir hal alır. Eğer tedavi edilmezde yıllarca devam eden kronik ve iltihabi akıntılar sonrasında çok düşük bir oranda da olsa kıl dönmesinden kanser gelişebilir. Bu nedenlerle ihmal edilmeden tedavi edilmesi gerekir. Günümüzde kıl dönmesinin tedavisi oldukça hızlı ve zahmetsiz bir şekilde yapılabilmektedir.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Kıl dönmesi ameliyatlı ya da ameliyatsız tedavi edilebilir

  Kıl dönmesi; ameliyatsız veya ameliyatlı tekniklerle tedavi edilebilir. Apse durumunda, basitçe antibiyotik tedavisi ile geriletebilir, ancak ileri durumlarda cerrahi tekniklerle apsenin boşaltılması gerekebilir. Apsenin boşaltılmasına rağmen, kıl kesesi olduğu gibi yerinde durduğu ve bu işlem sırasında sadece üzerindeki iltihap boşaltıldığı için, bu kıl keseleri sıklıkla zaman içinde ‘pilonidal sinüs’ veya ‘sinüs pilonidalis’ adı verilen kıl dönmesi sorununu yaratırlar.

  Lazerle tedavi

  FILAC ya da LAFT adı verilen lazerli tekniklerle kıl dönmesi tedavi edilebilir. Bu tekniklerle boşluk adeta silikon ile dolgu yapar gibi, lazer ile yakılarak kapatılır. Bu teknikte önce kıl dönmesi boşluğu yolu temizlenir ardından ince bir kürdan çapında olan lazer çubuğu ile fistül tüneli yakılır. Bu teknik komplike olmamış olgularda rahatlıkla lokal anestezi ile uygulanabilmekte, komplike olgularda ise genel anestezi altında yapılmaktadır. İşlemden sonra ağrı hissedilmez, çok hafif bir yanma hissi oluşabilir ve operasyondan oldukça başarılı sonuçlar alınır. Bu teknik ile yüzde 7 nüks oranı mevcuttur.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  EPSİT tekniğiyle tedavi

  EPSİT tekniği, tüm endoskopik ameliyatlarda olduğu gibi ameliyathane koşullarında küçük bir delikten girilerek, kıl kesesinin bulunması, kazınarak çıkartılması ve kesenin içinin yakılması prensibine dayanır. Bu tekniğin özelliği lazer ile kombine edilebilir olmasıdır. Bu teknik ile yüzde 7-10 arasında nüks oranı mevcuttur.

  Diğer kıl dönmesi tedavileri

  Flep yöntemi ile farklı bir bölgedeki dokuları oluşan boşluk alanına kaydırmak ve hastalığın meydana geldiği orta hattın yönünü saptırmaktır. Bu teknik ile yüzde 7-10 arasında nüks oranları mevcuttur. Primer kapatma yöntemi ise kistin cerrahi olarak çıkartılıp, yaranın dikilmesidir. Bu teknik pratik gibi görünmekle birlikte, yüzde 10 yara enfeksiyonu ve yüzde 20 nüks oranına sahiptir. Açık bırakma yöntemi kistin cerrahi olarak çıkartılıp, yaranın açık bırakılmasıdır. Genellikle apseli olan vakalarda tercih edilir. Yaranın kapanması 3-6 ay arasında zaman alır. Hasta açısından bakımı zor ve sık pansuman gerektiren bir yöntem olup, yüzde 15 yara enfeksiyonu ve yüzde 10 nüks oranı ile seyreder. İntrofleksiyon yönteminde kist cerrahi olarak çıkartılıp, yara kısmi olarak kapatılır. Yaranın kapanması 2-3 ay arasında zaman alır. Fistül duvarlarının çıkartılması ise sıklıkla lokal anestezi altında gerçekleştirilir. Hastanede bir gün yatış ve ardından bir hafta kadar yatak istirahati gerektirir. Yara iyileşmesi ortalama olarak 2-3 hafta sürebilir.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Kıl dönmesinin tekrarlama nedenleri

  Kıl dönmesinin yüzde 10-20 oranında tekrarlayabilir. Kıl kesesinin tümünün ameliyatla alınması sonrasında, ameliyat sahasında bir iyileşme dokusu oluşur ve bu bölgenin kılları, deri artıklarını oraya tekrar çekebilir ve böylelikle bir yabancı cisim reaksiyonu oluşturarak kıl dönmesi hastalığının tekrarlamasına yol açabilirler. Kıl dönmesi hastalığının tekrarlamasını önlemek için 3-4 seans şeklinde yapılan lazer epilasyonu gayet etkili sonuçlar sağlar.

   

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow