Kılcal varisler ağrı yapar mı?

Kılcal varisler ağrı yapar mı?

Girişimsel Radyoloji Uzmanı Dr. Rengin Türkgüler, kılcal varis belirtileri ve tedavisi hakkında bilgiler verdi.

Kılcal varisler, bacak toplardamar sistemine bağlı olan nispeten ince damarların cilt yüzeyinden görünür hale gelmesi durumudur. Kılcal varisler cilt yüzeyinde örümcek ağı şeklinde görüntüsü ile özellikle kadınların en rahatsız olduğu estetik sorunlar arasında yer alır.


Genellikle bacak bacak üstüne atma, bacağı çarpma-vurma gibi nedenlerden oluşur. Sıklıkla görsel probleme neden olur. Bazen de bacakta ağrıya sebep olabilmektedir. Bunun yanı sıra damarlara bağlı kaşınma sonrası cilt yaraları açılması da olabilmektedir. Bu nedenle kılcal varislerin tedavi edilmesinde büyük fayda vardır.


Kılcal varisler, daha derinde bulunan venöz sistemde oluşan rahatsızlığın bir belirtisi olarak da ortaya çıkabilir. Bu nedenle kılcal varisleri olan hastalarda da Ayakta Bilateral Renkli Doppler Ultrason ile bacak damarlarının değerlendirilmesi gerekmektedir.


Toplardamar sistemi yüzeydeki kılcal damarların içindeki kanın toplanıp kalbe taşınmasını sağlarlar. Toplardamarda oluşan sorunlar kılcal damarların içindeki kirli kanın kalbe taşınmasını engelleyebilir. Cilt damarlarındaki basınç ya da çarpma sonucu kılcal damarlar cilt yüzeyinde görünür hale gelebilir.


Kılcal varislerin oluşmasında rol oynayan diğer sebepler arasında aşırı alkol tüketimi, aşırı güneşlenme, aşırı sıcak suyla banyo yapma, sıcak suda uzun süre durma yer alabilir. Kadınlarda gebelik döneminde de kılcal varis oluşma riski artar. Bu nedenle gebelik döneminde varis çorabı kullanılması faydalı olur.


Kılcal varis tedavisi


Kılcal varis tedavisinde farklı teknikler uygulanabilir. Sıvı skleroterapi tedavisiyle kılcal damarların içine çok ince iğnelerle ilaç enjekte edilerek kılcal damarlar kapatılabilmektedir. Tedavi edilen kılcal varisler genellikle tekrarlamaz, ama damar tedavisi sonra çevredeki diğer damarlarda oluşması mümkündür. Bu durumda tekrar tedavi edilmesi gerekir. Ayak bileğinde görülen kılcal damar çatlamaları özellikle ilerleyen yaşlarda daha ağır sorunlara neden olabileceği için erken evrede tedavisi çok önemlidir.


Kılcal varisler köpük tedavisiyle de yok edilebilir. Köpükle varis tedavisinde de skleroterapi de olduğu gibi varisli kılcal damarların içinde ilaç verilir. Ancak verilen ilaç bu defa özel bir işlem ile köpürtülerek damar içine verilir. Damara verilen bu köpük damarın kapanmasına ve daha sonra kaybolmasına neden olur.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS