Kilo verme uğruna bu hatayı yapmayın! Bağırsak sağlığını bozuyor

Yeni bir araştırmaya göre, birkaç ay boyunca kalorileri kısıtlayarak kilo vermeye çalışmak, bağırsak sağlığınız üzerinde önemli ve olumsuz bir etkiye sahip olabilir.Yapılan araştırma sonuçları, günlük tüketiminizin miktarının, bağırsaklarınızın faydalı bakteri oluşumunda bir faktör olduğunu gösteriyor.

Araştırmacılar, kiloları hafif kilolu ile aşırı obez arasında değişen 80 yaşlı kadın ile yapıldı. 4 ay süren çalışmada gruplar ikiye ayrıldı.

Yarısı, kalori miktarları da dahil olmak üzere tüketim alışkanlıklarını değiştirmeyen bir kontrol grubuydu.

Diğer yarısı, günde yaklaşık 800 kalorilik sallamalarla tıbbi olarak denetlenen bir yemek değiştirme planı izledi.

16 haftalık çalışma döneminden önce ve sonra tüm katılımcılar için bağırsak bakteri miktarı ve çeşitliliği analizi yapıldı.

Araştırma süresinin sonunda, düşük kalorili grubun bağırsak mikrobiyomu olarak da bilinen sindirim sistemi bakterilerinde önemli değişiklikler olduğunu gösterdi.

Araştırmada, düşük kalori miktarı, bakterilerin daha az besin maddesine adapte olmasına neden oldu ve bunların değişme şekli daha fazla şeker molekülü emmek oldu.

Bunun anlamı bakterilerin vücuda fayda sağlamaya çalışmayı bırakması ve bunun yerine hayatta kalma moduna geçmesidir - bu, vücuttaki inflamasyonu arttırır ve bağışıklık sistemini zayıflatır.

Araştırma da ortaya çıkan farklı bir sorun daha vardı.

Yeterince kalori almayan gruptaki kişilerde, ishal ve kolite neden olabilen, C. diff olarak da bilinen Clostridioides difficile adlı bir bakteri türünde özellikle önemli bir artış geliştirdi .

Bu bakteri türü, bağırsak mikrobiyomunun normal bir bileşenidir ancak yararlı bakteriler azaldığında bu durum sağlık sorunları yaratır.

Diyetisyen ve Beslenme Danışmanı Kristin Gillespie, kalorilerin ciddi şekilde kesilmesinin bir sonucu olarak yararlı bakterilerin azalması ve zararlı türlerin sindirim sistemindeki artışının şaşırtıcı olmadığını söylüyor.

"Tüketilen gıdanın kalitesinin bağırsağa yardımcı olması veya onu sabote etmesi gibi, gıdanın miktarı da faydalı bağırsak bakterilerini besleyen şeyin bir başka parçasıdır" diyor.

Tükettiğimiz besinlerin, bağırsak florasındaki yararlı bakteri besleyecek şekilde düzenlenmesi sağlık üzerinde ciddi olumlu etkilere sahiptir.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS