Kimyasal işlemin en önemli göstergesi!

Kimyasal işlemin en önemli göstergesi!

Kimyasal işlemin en önemli göstergesi!

Bazı sebze ve meyveler hem mevsimi dışında yetiştirilmek için hem de çürüme süresini uzatmak için çeşitli kimyasal maddelere maruz bırakılıyor. Peki, sebze alınırken, hangisinin organik hangisinin kimyasal işlemden geçtiği nasıl anlaşılır? İşte püf noktaları...

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Sebze ve meyvelerde çürümesini ve uzun süre sağlam kalmasını sağlamak amacıyla çeşitli kimyasal maddeler kullanılıyor. Aynı zamanda birçok sebze yaz ürün olmasına rağmen kışında tezgahlar da yer alabiliyor. Buna neden olan kimyasal maddeler bazı sebzeler de çeşitli şekillerde ayırt ediliyor.

Domates yazın tüketilmesi gereken sebzeler arasında yer alır. Kışın tüketilen domatesler sağlığınız açısından risk oluşturuyor olabilir. Eğer domatesin kabuğunun çok yapay göründüğünü düşünüyor ve çıplak gözle beyaz çizgilerin farkına varabiliyorsanız, bu gıda nitrik asit içeriyordur.

 Salatalık da domates gibi yazın tüketilir. Mevsiminde tüketilmeyen ve içerisinde çekirdek bulunmayan yumuşak salatalar sağlık açısından risk oluşturabilir.

Patateste küçük yumruların çok fazla olması, içerisinde kararmalar meydana gelmesi çok fazla ilaca maruz kaldığını işaret ediyor olabilir.

Kış mevsiminde kullanılan balkabağında, yetiştirilirken çeşitli kimyasallar kullanılabiliyor. Eğer kabağın dışı pürüzsüzse bu ilaca maruz kalmadığını gösteriyor. Ancak üstünde life benzer yamuk çizgileri ya da kara benekleri varsa bal kabağı ilaca maruz kalmış olabilir.