Kiraz Sapı Çayı Nasıl Yapılır? Kiraz Sapı Çayının Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

Kiraz Sapı Çayı Nasıl Yapılır? Kiraz Sapı Çayının Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

Kiraz Sapı Çayı Nasıl Yapılır? Kiraz Sapı Çayının Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

Kirazın kendisi kadar sapının da oldukça faydalı olduğunu belirtmek mümkündür. Bununla beraber böbrek, karaciğer gibi organların sağlıklı bir şekilde çalışmasına yardımcı olan kirazın, sapının da aynı etkiyi gösterdiği belirtilebilir. Kirazın içerisinde bol bol mineral ve vitamin bulunur. Bu yüzden sapında da mineral ve vitamin vardır. Kiraz sağında A, C, E ve K vitaminlerinin bol bol bulunduğu bilinmelidir. 

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Kiraz sapı, güçlü bir antioksidan etkisine sahiptir. Sindirim ve dolaşım sistemine çok yararlıdır. Kiraz sapı, vücuttaki suyun toksinlerle birlikte hızlı bir biçimde atılmasını sağlar. Bununla beraber zayıflamayı isteyen kişiler için kullanılmaktadır. Kiraz sapının kaynatılmasıyla birlikte içilen çay, hem zayıflamak için hem de ödem atmak amacıyla tüketilir. Kiraz sapı kanın ve böbreklerin temizlenmesine de destek olmaktadır. Bunun dışında karaciğeri gençleştirir. 

 Kiraz Sapı Çayı Nasıl Yapılır? 

Kirazlar tüketildikten hemen sonra kalan sapları kurutmak adına temiz bir kağıt veya tepsinin üstüne iyice yayılmalıdır. Birkaç gün boyunca güneş gören, temiz bir sahada bekletilmesi önemlidir. Kuruyan kiraz sapları, hava almayacak biçimde cam kavanoz içerisine konulabilir. Daha sonra tek kişilik kiraz sapı çayının hazırlanması adına 1.5- 2 su bardağı suyu, cezveye alınmalıdır. Bununla birlikte içerisine bir tutam kiraz sapı eklenerek 5 ile 10 dakika kaynatılmalıdır. Kaynatılan çay içerisinde kiraz saplarını ayırdıktan sonra çayın ılınması beklenmelidir. Daha sonra çay tüketilebilir. 

 Kiraz Sapı Çayının Faydaları Nelerdir? 

 Kiraz sapı çayının faydaları aşağıdaki gibi sıralanabilir. Bunlar; 

 - Antioksidan özelliğinin bulunmasıyla beraber sindirim sistemi başta pek çok probleme iyi gelmektedir.

 - Kiraz sapı çayı, kilo vermeye yardımcıdır.

 - Kiraz sapı, karaciğerin sağlığını olumlu etkilemektedir. 

 - Kanın temizlenmesinde önemli rolü bulunur.

 - Kiraz sapı çayı, ödem attırır. 

 - Damarların tıkanmasını önleyerek, kalbin sağlıklı bir şekilde çalışmasına yardımcı olmaktadır. 

 - Ödemden ötürü ortaya çıkan şişlikleri yok etmektedir.

 - Kötü kolesterolün düşmesine destek olmaktadır.

 - Böbreklerin sağlıklı bir şekilde çalışmasına destek olmaktadır.

 - Sürekli bir şekilde kullanıldığı zaman stres ile daha basit bir şekilde baş edilmesine yardımcı olmaktadır. Bununla birlikte stres kaynaklı olarak uykusuzluk sorununa çözümdür. 

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

 - Cilt sağlığına yardımcı olan kiraz sapı çayı, selülit oluşumunu önlemektedir. Bulunan selülitlerin ise görünümünü daha iyi hale getiriyor.

 Kiraz Sapı Çayı Neye İyi Gelir?

 Kiraz sapı çayının iyi geldiği pek çok alan vardır. Bununla beraber kiraz sapı çayının iyi geldiği alanlardan birkaçı aşağıdaki gibi sıralanacaktı;

 - Kilo vermeye ve zayıflamaya yardımcıdır.

 - Sakinleştiren bir etkisi bulunur. 

 - Kabızlık sorununa bir çözümdür.

 - Karaciğer sağlığını korur.

 - Kanı temizleyerek anemiyi önlemeye destek olur.

 - Romatizma ve artrit sorunlarına iyi gelir.

 - Prostat sorunu için olumlu etkiye sahiptir. 

 - Kolesterolü düşürür. 

Kiraz Saplarının Kurutulması

Kiraz saplarının kullanılması adına önce kurutulması gerekir. Yenen kirazların sapı atılmamalıdır. Nem almayan kuru bir yerde ve güneş almayan bir ortamda 4 gün ile bir hafta arasında doğal şekilde kurumaya bırakılmalıdır. Kuruyan kiraz saplarını hava geçirmeyen kap ve kavanoz içerisinde saklamak önemli olacaktır. 

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Kiraz Sapı Çayı Ne Kadar Tüketilmeli?

 Kiraz sapı çayının dolaşımı düzenlemesi ve toksin atması için yemeklerden yarım saat önce ya da yemek yedikten iki saat sonra gün içerisinde bir su bardağı olmak üzere tüketilmelidir. Bu çay, bir hafta tüketildikten sonra 3 gün ara verilmeli ve yeniden bir hafta uygulanarak, daha sonra tüketilmemelidir.

Kurutulmuş kiraz sapı çayının erkeklerde kullanımı en erken yaş aralığı 40 yaş ve sonrasıdır. Genç kızlarınsa en erken 15 yaşından sonra kullanması uygundur. Adet dönemlerinde aç veya tok karna gün içerisinde bir bardak içmek doğru olacaktır. Bu çay soğuk veya sıcak olarak tüketilebilir. 

 Kiraz Sapı Çayının Yan Etkileri Nelerdir?

Kiraz sapı çayı, neredeyse hiç yan etkisi bulunmayan bir çay olmasının yanı sıra gereğinden fazla tüketildiği zaman diüretik etkisinden ötürü bazı yan etkilere sebep olacaktır. Gereğinden fazla kiraz sapı çayı tüketildiği zaman kalsiyumun atılımının yükselmesinden ötürü, idrar yollarında taş hastalığı bulunan kişiler dikkatli tüketmelidir. Düzenli kullanılan bir ilaç varsa, kiraz sapı tüketmeden önce doktora danışmak önemli olacaktır. Bu şekilde kiraz sapı çayı tüketilebilir. 

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı