hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Kirazın azı yarar çoğu zarar

  Kirazın azı yarar çoğu zarar
  expand

  Yaz aylarının gelmesiyle birçok meyvede pazar tezgahlarında yerini aldı. Çoğu yiyecekte olduğu gibi kirazında azı yarar çoğu zarar olduğunu belirten Prof. Dr. Vedat Göral, konu hakkında detaylı bilgi verdi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Gastroenteroloji Bölümü’nden Prof. Dr. Vedat Göral, “Günde bir su bardağını dolduracak miktarda kiraz yemek, kalp, mide, böbrek ve karaciğer sağlığını korur, kanserle felç riskini azaltır, saç ve cildi güzelleştirir. Ancak aşırı tüketmemek gerekir. Aksi takdirde karaciğer yağlanması ve insülin direncine neden olabilir” dedi. Medipol Mega Üniversite Hastanesi Gastroenteroloji Bölümü’nden Prof. Dr. Vedat Göral, yaz mevsiminin en sevilen meyvelerinden kirazın sağlık üzerindeki olumlu katkılarına ilişkin açıklama yaptı. Kirazın doğru miktarlarda tüketildiğinde doğanın hastalıklara karşı koruyucu ilacı olduğunu söyleyen Prof. Dr. Vedat Göral, “Günde 150 gram yani bir su bardağını dolduracak miktar tüketmek kafidir. Bunun üzerindeki miktarların yarardan çok zararı dokunur.

  Bu meyve içeriğindeki şeker miktarına bağlı olarak kilo alımı, insülin direnci ve karaciğer yağlanmasını tetikleyebilir” uyarısında bulundu. Vücudumuzun ph dengesini koruyan kirazın özellikle mide, sindirim ve hazımsızlık gibi sorunlara karşı faydalarına değindi. Prof. Dr. Vedat Göral, “Vücudun asidik içeriğinde bir artış olduğunda, kiraz ph seviyelerini nötralize ederek gaz veya hazımsızlık gibi mide problemleri önler ve dengeler” bilgisini verdi. Meyveler içinde yüksek antioksidan özelliğiyle bilinen kirazın kanser, kalp ve karaciğer hastalıklarına karşı koruyucu olduğunu açıklayan Prof. Dr. Göral, “Kiraz, içinde bulunan güçlü bir antioksidan olan antosiyanin sayesinde kansere yakalanma riskini azaltarak kalp ve karaciğerde detoks etkisi gösterir.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Antosiyaninler adı verilen kirazda bulunan antioksidanlar, kötü kolesterol seviyelerini azaltmaya yardımcı olur, kan basıncını düzenler, iltihaplanmaya neden olabilecek serbest radikallerle savaşır. Böylece kalp hastalığı ve felç riskini azaltır” diye konuştu. Menopoz sorunlarına karşı çayını için Ödem atıcı etkileri ile bilinen kiraz sapı çayının rahatlatıcı etkilerinden bahseden Göral, şunları söyledi; “Kiraz sapını çay olarak tüketebilirsiniz. Ödem atıcı etkileri ile bilinen kiraz sapı, vücuttan toksin yani toksik maddelerin atılmasına yardımcı oluyor.

  Ayrıca kanı sulandırıcı bir etkisi bulunan kiraz, böbreklere de fayda sağlıyor. Bakteriler üzerindeki etkisi ile bilinen kiraz sapı aynı zamanda menopoz döneminde görülen sorunları da önlüyor.” Antioksidanların cildin donuk görünmesini sağlayan serbest radikallerle savaştığını dile getiren Göral, “Yaşlanma etkilerine karşı koruyucu olan kiraz, kan dolaşımını kolaylaştırıp enerji seviyemizi artıran kan hücrelerinin oluşturulmasına yardımcı oluyor. Ayrıca saç hasarını ve kırılmasını önleyen ve kafa derisini nemlendiren B ve C vitaminini de içinde barındırıyor. C vitamini ayrıca cildimize doğal bir ışıltı veriyor. Gut ve eklem iltihaplarına karşı iyi gelen kiraz, uyku kalitesini artırarak doğal ve rahat bir uyku sağlıyor” açıklamasını yaptı. 150 gramı multivitamin gücünde Mevsimi başladığında her gün mutlaka bir su bardağı yani 150 gram kadar kiraz tüketilmesi tavsiyesinde bulunan Göral sözlerini şöyle noktaladı: Yaklaşık 150 gr kirazda 97 kalori, 2 gram protein, 25 gr karbonhidrat, 3 gram lif vardır. Günlük C vitamini ihtiyacının yüzde 18’ni, potasyumun yüzde 10’nu, bakırın yüzde 5’ni, manganezin yüzde 5’ni karşılar.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow