Kışın kuru ciltler için 4 öneri

Kışın kuru ciltler için 4 öneri

Kışın kuru ciltler için 4 öneri

Kış mevsiminde yaşadığımız sorunların başında cilt kuruluğu gelir. Hava şartlarının etkisi ile cildimizde nem kaybı ve yaşlanma belirtileri ön plana çıkar, eğer önlem alınmazsa soyulma, kabuklanma gibi istenmeyen etkiler görebiliriz. Dermatoloji Uzmanı Dr Tuğba Türe, cildimizin nemlenmesine katkıda bulunabilecek tavsiyelerde bulundu.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Bol sıvı tüketin

Cildimizin hassaslaştığı dönemlerde bol sıvı almak çok önemli. Bol su içmenin yanı sıra sebze ve meyve tüketimi de cildin nem seviyesini ölçülebilir düzeyde arttırır. Vücudumuzun yenilenmek için suya ihtiyacı vardır. Bol su içmek cilt kuruluğunun önüne geçer, cildin nemli kalmasını sağlar ve yaşa bağlı kırışıklık oluşumunu yavaşlatır. Nemli cilt, ölü hücrelerin atılımını artırarak cildin yenilenmesini hızlandırır. Aynı zamanda yaşa bağlı kırışıklıkların oluşumunu engellerken cildin gençleşmesine katkıda bulunur.

Duşta çok sıcak sudan kaçının

Çoğu kişi çok sıcak su ile duş almayı sever. Ancak bu cilt için zararlıdır ve ciltte kuruluk oluşturur. Sık sık tekrarlanması ise cildin kalınlaşmasına ve hassaslaşmasına sebebiyet verebilir. Sıcak suyun altında uzun süre kalmak aynı zamanda yüzeyel kılcal damarların belirginleşmesine de neden olabilir. Bu yüzden ılık su ile duş almak hem cildimiz hem sağlığımız için çok daha faydalıdır.

Nemlendirici kullanın

Kuruyan cildimiz daha hızlı hassaslaşır ve cilt yüzeyi nem kaybettiği için sertleşir. Cildin lipid bariyerini koruyacak medikal nemlendiricilerin sık olarak kullanılması cilt kuruluğunun önüne geçmek açısından önemlidir. Cildin nemli kalması cilt kuruluğuna ve çatlaklara engel olur.

Cildinizi içerden de destekleyin

Cildin nem ihtiyacını dışardan kremlerle takviye etmek tabi önemli ancak bazen yeterli olmayabilir. O yüzden cildi içeriden nemlendirecek uygulamaları da yaptırmak son derece önemli. Bu uygulamalardan biri DNA Işıltısı. Cilde enjeksiyon aracılığıyla uygulanan DNA Işıltısı, yüksek miktarda suya bağlanma yeteneği sayesinde dokulara derinlemesine nemlendirme sağlayarak hücresel sağlık için faydalı bir ortam oluşturur. Ciltte yaşla, çevresel faktörlerle veya yetersiz bakımla azalan nem miktarının tekrar artmasını sağlar. Hem güçlü bir lifting etkisi göstermesi hem de kolajeni artırarak deri elastikiyetini geri kazandırması nedeniyle sıkça tercih edilir. 3 - 4 seans uygulanmasıyla ciltteki yaşlanma etkilerini doğal yollarla tersine çevirerek cildin daha genç, sıkı, pürüzsüz ve ışıltılı görünmesini sağlar.