Kısırlık nedeni olan hastalığa dikkat

Kısırlık nedeni olan hastalığa dikkat

Kısırlık nedeni olan hastalığa dikkat

Varikosel, yumurtalık kesesinde testislerin çevresinde meydana gelen genişlemiş damarların olmasına denir. Yani bir çeşit varisdir.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Genişlemiş olan bu venler erkeklerin 'inde görülür. Kısırlık nedeniyle değerlendirilen erkeklerin aşağı yukarı üçte birinde varikosel mevcuttur. Ancak her varikosel olan erkek kısır demek doğru olmaz.

BELİRTİLERİ NELERDİR ?

Testislerin olduğu bölgeden kasığa vuran ağrı, ilerleyen zamanlarda testislerde küçülme, erkeklik hormonu (testosteron) seviyesinde düşüş ve infertilite (kısırlık) sebep olabilir.

VARİKOSEL ZAMANLA KENDİLİĞİNDEN GEÇER Mİ?sağlık

Bu hastalık tedavi edilmediği takdirde kendiliğinden düzelmez. Varikosel testis etrafında toplar damarlarda genişleme meydana gelme durumudur, damarlardaki bu genişleme gittikçe fazlalaşıp varikosel oldukça şiddetli grade yüksek hale gelebilirken, tedavi edilmediği zaman kendiliğinden düzelmesi mümkün değildir. Teşhiste öncelikle tanı elle muayene edilerek konur. Muayene sırasında ıkındırma ya da öksürtürme ile karın içi basıncı fazlalaştırarak genişlemiş damar yapısının tanınması amaçlanır. Muayene de net olarak algılanamayan olgularda ayırıcı tanı için Skrotal Doppler Ultrason ile varikosel araştırması talep edilebilir. Varikosel ameliyat ile tedavi edilir.

Ameliyatı 30 dakikalık lokal anestezi ile de olabilen basit bir ameliyattır. Önemli olan nüks etmemesi, arter veya lenf damarlarının bağlanmamasıdır. Bunun için Mikrocerrahi Varikosel Ameliyatı yapıyorum. Benim yöntemimde inguinal veya supra inguinal Mikrocerrahi yaklaşım yapıyorum. İnguinal / Supra inguinal Mikrocerrahi Yöntemi başarı ve komplikasyon yönünden infrainguinal yani damarlar vücuda girmeden önce yapılan damar bağlama ameliyatından daha avantajlıdır. İngunal bölgede bağlanacak damar sayısı daha az ve büyük olup mikrodamarların gözden kaçırılması / bağlanmaması riski daha azdır. Op.Dr.Muharrem Murat Yıldız,''İşlem sırasında damar pakesinin peritondan ayırılması ile hastanın kasık bölge ağrısı da düzelir. İnfrainguinal ameliyatlarda ağrı genelde devam eder ve ameliyat yerinde ipek ipliklere bağlı şişlik ve ağrı uzun süre devam eder.Tecrübelerime göre Nüks etme oranı ve konfor yönünden hastaya daha yararlı olduğuna inandığım yöntem olan high ligasyon / supra inguinal mikrocerrahi yöntemini uyguluyorum. ''dedi.