Kişiye özel saç ekimi tekniği nasıl belirlenir?

Kişiye özel saç ekimi tekniği nasıl belirlenir?

Estetik Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Güncel Öztürk, kişiye özel saç ekimi tekniği hakkında bilgiler verdi.

Op. Dr. Güncel Öztürk'ün konu hakkındaki açıklamaları şöyle:

Saç ekimi operasyonu plastik cerrahinin bir dalıdır. Saç ekiminde fabrikasyon saç ekim işlemleri insanları mutlu etmiyor. En iyi saç ekimi teknikleri ile saç tasarımını bir araya getirmek gerekir. Günümüzde saç ekim ameliyatlarında fabrikasyon bir uygulamalar ön plana çıkmış durumda. Tek tip saç ekimi işlemleri sonucunda doğal görünmeyen, insanları mutsuz eden başarısız saç ekimi işlemleri ortaya çıkıyor. Oysa ki saç ekiminde kişiye özel saç tasarımı ve saç ekim teknikleri bir araya getirilir. Asıl hedef, saç ekimi yaptıran kişilerin işleminin sonucundan memnun olmalarını sağlayarak onları mutlu etmektir.

Saç ekimi kişiye özel planlanmalı

Saç ekim işleminin doğal bir görünüm ile sonuçlanması için ileri teknolojili saç ekim teknikleri ile kişiye özel saç tasarımının bir arada kullanılması gerekir. Saç ekimi işlemlerindeki en önemli sorun standart bir tasarımın her hastada doğal bir görünüm oluşturmamasıdır. Saçlarınızı saç ekimi tekniğinde uzman ve tecrübeli ellere emanet ettiğinizden emin olmalısınız. Kişiye özel hangi saç ekim tekniğinin uygulanacağı, saç kökünün hangi teknikle daha fazla korunabileceği, kişiye özel saç tasarımının nasıl yapılması gerektiğinin çok iyi bilinmesi gerekir. Bununla beraber saç ekimi işlemini gerçekleştirecek ekibin alanında uzman olması şarttır.

Saç ekiminde tasarım çok önemli

Saç tasarımında en gelişmiş tekniği kullanmak kadar doğru bir tasarım yapmak da çok önemlidir. Saç, doğal yapısı itibari ile yüz çevresinde girintili çıkıntılı kişiye özel bir şekle sahiptir. Saç, alın bölgesinden ince ve seyrek başlayarak tepeye doğru gürleşerek sıklaşır. En önemlisi saç köklerinin çıkış yönü de kendine has bir açı izler. Saç ektireyim derken çim adam olmamak için saç ekim tasarımınızın bütün bu özellikleri içermesi gerekir. Aksi takdirde alnınızda belli bir çizgiden itibaren çimen gibi dimdik uzayan bir saça sahip olabilir. Şekil veremediğiniz için sürekli kısa saç kullanmanız gerekebilir. Saçınızın seyrek olduğu halinden çok daha kötü bir duruma düşebilirsiniz.

Saç ekim işlemlerinde kullanılan en son teknikler

FUE

Saç ekimi işlemlerinde günümüzde en çok tercih edilen yöntem FUE tekniğidir. Teknik olarak da kabul edilen FUT tekniğinde, alınan greftlerin ardından donör bölge olan ensede iz kalıyordu. Bu sebeple artık çok fazla tercih edilmemektedir. FUE yönteminde saç kökü yani greftler, donör bölgesinden tek tek milimetrelik uçlu motor yardımıyla alınır. Saç kökü alımı işlemi esnasında greftlerin kaliteli olanları seçiliyor. Saç ekimi işlemi öncesi, saç tıraş edilir. Herhangi bir iz kalmaz. İstenirse vücudun farklı bölgelerinden alınan kökler de saç ekimi işleminde kullanılabiliyor. Saç ekimi işlemi ortalama olarak 5-8 saat arası sürmektedir.

ICE GRAFT

IceGraft tekniğinde, saç dökülmesine karşı hassas olmayan ense bölgesinden alınan saç greftleri, canlandırıcı ve güçlendirici özelliği olan IceGraft solüsyonunun içerisinde düşük sıcaklıkta bekletilir. Saç ekim işleminden önce uygulanan bu yöntem sayesinde greftlerin doku ve hücre kaybı önlenmiş ve saç köklerine canlılık kazandırılmış olur. Bu uygulamanın ardından saç ekim işlemi gerçekleştirilir.

FUE GOLD

FUE Gold tekniğinde normal FUE tekniğinden farklı olarak, greftler donör bölgesinden 24 ayar altın kaplı punchlarla alınıyor. Kullanılan aletler saç ekim işlemini daha hassas hale getirmek için özel olarak tasarlanıyor ve altın kaplama olarak üretiliyor. Bunun nedeni ise altının insan vücudu ile en uyumlu malzeme olmasıdır. Saç ekiminde yine FUE tekniği aynı işlemler uygulanıyor. 

PERKÜTAN

Perkütan tekniği dünyada çok az yerde uygulanan özel bir tekniktir. Diğer tekniklerle arasındaki fark ise daha doğal sonuç vermesidir. Ense bölgesinden alınan saç köklerinin ekileceği alanlarda çok ince uçlu özel bıçaklarla greft delikleri açılıyor. Her saç teline özel olarak açılmış deliklere, greft’lerin doğru açılarla ekilmesi sayesinde sonuçlar çok daha doğal oluyor. Çok küçük delikler açıldığı için iyileşme süresi de çok daha kısa sürüyor. Sadece çok zahmetli bir teknik olduğu içim saç ekim işlemi iki günde tamamlanabiliyor.

DHI

DHI, saç ekiminde en gelişmiş tekniktir. Dünyada ve Türkiye’de çok az klinikte uygulanabiliyor. Doğal saça en yakın sonuç alma fırsatı veren DHI tekniğinde saçların ekileceği bölgelere herhangi bir şekilde delik açılmaz. Saç greftleri kullanılan özel uçlu bir kalem yardımıyla direkt olarak ekilebiliyor. Greftler,  özel iğneler sayesinde daha sık aralıklarla ardı ardına yerleştirilebiliyor. Böylece saç yoğunluğu da daha sık olabiliyor. Klasik yöntemlere göre daha uzun süren bir işlem olsa da kesi yapılmadığı için iyileşme süresi daha kısadır.

FUE, IceGraft, FUE Gold tekniklerinde saçın komple tıraş edilmesi gerekiyor. Saç ekimi işlemi ortalama olarak 5-8 saat arasında sürüyor. Perkütan ve DHI tekniklerinde ise saçın tıraş edilmesi gerekmiyor. Fakat bir günde en fazla 1.500 - 2.000 arasında greft ekilebiliyor. 3.000 - 4.000 arasında greft ekilebilmesi için ikinci bir seans uygulanması gerekiyor. Eğer iki seansın da peş peşe yapılması istenirse sadece donör bölgesinin tıraşlanması yeterlidir. Hastanın süre problemi yoksa ilk seanstan 15 gün sonra ikinci seans gerçekleştirilir ve bu kez herhangi bir tıraşlama işlemi uygulanmaz.

 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS