Kızamık Aşısı Nedir? Ne Zaman Yapılmalı? Kızamık Aşısının Yan Etkisi Var Mı?

Kızamık Aşısı Nedir? Ne Zaman Yapılmalı? Kızamık Aşısının Yan Etkisi Var Mı?

Kızamık Aşısı Nedir? Ne Zaman Yapılmalı? Kızamık Aşısının Yan Etkisi Var Mı?

Bulaşıcı hastalıklar ile ilgili bilgiler her zaman merak ediliyor. Özellikle çocuklarda görülen kızamık hastalığı ile ilgili yeterli bilgiye sahip olunduğunda daha erken önlem alınabilir. Kızamık aşısının faydaları bilinirse hastalıkla mücadele kolaylaşır. 

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Kızamık bulaşıcı hastalıklardan bir tanesidir. Bir tür virüsün neden olduğu kızamık aynı zamanda döküntülüdür. Kızamık hastalığını belirtilerden anlamak mümkündür. Öncelikle hastanın üst solunum yollarında enfeksiyon meydana gelir. Buna göre yüz ve boyun bölgesinde kırmızı renkli dökülen kızarıklıklar oluşur. 

Kızamık Aşısı Nedir?

Kızamık hastalığına yakalanmamak için öncelikle aşı yaptırmak gerekir. Kızamık aşısı ile vücuda verilen virüs bağışıklık sistemini güçlendirir. Aynı zamanda bu virüse karşı antikorler üretilir. Antikor koruyucu proteindir. Bu antikorlar ise ilerleyen yaşlarda dahi virüs ile savaşsa bile hasta olunmasının önüne geçilir. Kızamık hastalığı genellikle kış ve ya ilkbahar aylarında görülmektedir.

Kızamık aşısı 2 ve ya 4 yıl etkili olduğu bilinir. En çok 5 ve 9 yaş arasındaki çocukları etkileyen kızamık hastalığının önüne geçilmesi için çocukluk döneminde bu aşının yaptırılması gerekir. Aşının sıklıkla kullanılmasının ardından hastalığın çocuklarda görülme sıklığı yüzde 95 oranında azaldığı görülmüştür. 

 Ne Zaman Yapılmalı?

Türkiye genelinde 1970'li yıllarda kullanılmaya başlanan kızamık aşısı sayesinde kızamık hastalığının görülme sıklığı oldukça azaldı. Özellikle bebeklik ve çocukluk yıllarında görülen kızamık hastalığının önüne geçilmesi için de aşılamanın önemi anlaşılmış oldu. Kızamık aşısı günümüzde iki doz olarak uygulanmaktadır.

İlk aşılama yeni doğan bebeklere yapılmaktadır. Aynı zamanda çocukluk yıllarında da kızamık aşısı yapılabilir. Kasların içine ve ya cilt altına yapılan kızamık aşıları genellikle 1 yaşında ve ilkokul 1. sınıfta uygulanır. Bunun yan sıra bu aşı kızamıkçık ve kabakulak virüsleri ile aynı enjektörde uygulanır. Bu da üçlü bir aşıdır. Kızamık aşısını doğru zamanda ve uygun dozda yapılan kişilerin hastalığa yakalanma oranları ise oldukça düşüktür.

 Kızamık Aşısının Yan Etkisi Var mı?

 Özellikle çocukluk ve bebeklik yıllarında görülen kızamık aşısı yapıldıktan sonra bazı yan etkiler görülebilir. Bu yan etkiler genellikle çok hafif geçer. Bebeklere ve çocuklara yapılan kızamık aşısından 5 ve ya 12 gün sonra yüksek ateş meydana gelir. Bu ateşli dönem ise 2 ve ya 3 gün sürer. Bazı kişilerde ise 1 ve ya 2gün süren vücut döküntüleri de oluşabilir.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

 Sinir sistemi komplikasyonları görülse de bu milyonda bir olarak belirtilmiştir. Aşının ardından çocuklarda aşı yerinin ağrıması ve kızarıklık gelişmesi de görülebilir. Bazı zamanlarda ise ateş, baş ağrısı, kaslarda ağrı da görülebilir. Aşının ardından bebeklerde ve çocuklarda iştahsızlık da görülebilir.

 Kızamık Hastalığı Nasıl Bulaşır?

Kızamık hastalığı bulaşıcı hastalıklar arasında yer alır. Bu hastalığın bulaşmaması için de öncelikle aşı yapılmış olması gerekir. Kızamık aşısı kişileri bu hastalıktan korunur hale getirir. Daha önce kızamık aşısı yapılmayan birine bu hastalık çok çabuk bulaşır. Bu nedenle aşı ile korunmayan kişiler kızamık hastalığı olan birisi ile yan yana geldiklerinde bu hastalığa çok kolay bir şekilde yakalanabilirler. Bu hastalığın virüsü damlacıklar yolu ile de bulaşabilir. Havadaki solunum yolu ile de kızamık hastalığı çok rahat bir şekilde bulaşabilir. Hastalıktan aşı ile korunmak gerekir.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Kızamık Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Kızamık aşısı yaptırmayan kişiler çok kolay bir şekilde kızamık hastalığına yakalanabilirler. Bu hastalığın da bazı belirtileri bulunur. Kızamık hastalığının en önemli belirtisi vücutta kırmızı döküntülerin oluşmasıdır.

 Kızamık virüsünün neden olduğu bu hastalık yalnızca insandan bulaşır. Aynı zamanda hastalığın ilk belirtisi solunum yollarında tıkanıklık ve ağrıdır. Boğaz ağrısının ardından yüksek ateş de görülebilir. Aynı zamanda vücut üzerinde döküntüler de ortaya çıkar. Aynı zamanda kızamık hastalığının belirtilerinden birisi de burun akıntısıdır. Neredeyse nezle ve grip gibi belirtileri olan kızamık hastalığında gözlerde de kızarıklıklar oluşur. Ayrıca halsizlik ve yorgunluk da bulunur. Yüksek ateşin de olduğu bu hastalık için belirtilerin göz önünde bulundurulması gerekir.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

 Kızamık Aşısı Neden Önemlidir?

 Kızamık hastalığına yakalanmamak için mutlaka aşı olunması gerekir. Özellikle bebeklerde aşı takibinin anne ve babalar tarafından yapılması gerekir. Bunun yanı sıra çocukluk döneminde de kızamık aşısı yapılıyor. Bu kızamık aşısı ile birlikte hastalıklardan da korunmak mümkün. O nedenle kızamık aşısını mutlaka zamanında uygulamak gerekiyor.