hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Köfte ve patatesi aynı anda pişirip tüketenler dikkat!

  Köfte ve patatesi aynı anda pişirip tüketenler dikkat
  expand

  Bazı yiyecekleri küçüklüğümüzden beri birlikte tüketmekten büyük zevk alırız. Ancak yan yana geldiğinde sağlımız açısından tehdit olabilecek yiyecekler olduğunu hiç düşündün mü? Her ne kadar çok lezzetli hale gelse de birlikte tüketilmesi uzmanlar tarafından kesinlikle tavsiye edilmeyen yiyecekler..

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Muz ve süt kombinasyonun sağlıksız olduğunu söylemek inandırıcı gelmeyebilir. Ancak bilim insanlarına göre bu iki besin birlikte tüketilmemeli. Yoğun tüketildiği zaman kalori alımını hızlandırıyor ve kilo alımına neden oluyor. Ayrıca bu iki gıdanın beraber tüketilmesi toksik maddelerin oluşmasına neden olabiliyor. 

  Taco ve Nachos 

  Meksikalıların favorilerinden olan Taco ve Nachos, içerisinde hem fasulye hem de peynir bulundurduğu için sindirim sorunlarına neden olabiliyor.  İki besinde protein açısından çok yüksek olduğu için sindirilmesi zordur.

  Ekmek ve reçel 
  Kahvaltıda vazgeçilmez olabilen ekmek ve reçel ikilisi karbonhidrat ve şeker açısından çok yüksek. Ayrıca reçel hızlı acıkmaya neden oluyor. İşlenmiş reçeller özellikle sindirim sistemi için oldukça zararlı. Ekmek yine sindirildikten sonra şekere dönüşür, bu nedenle çok fazla şeker alarak hızlı acıkırsınız. 

  Pizza ve kola 
  Bu ikiliyi sık sık tüketmek ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir. Çünkü kolanın şeker oranı zaten çok yüksekken, pizza da aynı şekilde yüksek karbonhidrat içeriyor. Eğer vazgeçemiyorsanız bile pizzayı iyi yapan bir yerden ve kolayı da limonlu veya diyet içmeyi deneyebilirsiniz.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Hamburger ve patates 
  Fastfood olarak bilinen hamburger ve patates kızartması sık sık tüketilmemeli. Çok fazla karbonhidrat içeren bu iki besin kan şekerini yükseltiyor. Hatta uzmanlara göre hamburgerin yanında patates kızartması yemek yerine bir tane daha hamburger yemek daha sağlıklı.

  Makarna ve soslar 
  Domates soslu makarna, İtalya'nın vazgeçilmez yemeği. Ancak yüksek karbonhidrat içeren bu yemek kan şekerini çok yükseltiyor ve insülin direncinin düşmesine neden oluyor. Bu durumda yorgunluğu beraberinde getiriyor.

  Portakal ve süt 
  Güne başlarken özellikle çocukların gelişimi için verilen portakal suyu ve süt, aslında mideye oldukça zararlı. Portakal suyu asidik yapısı nedeniyle midedeki sindirim enzimlerinin yapısını değiştirirken, süt ise zaten sindirimi zor olan bir besin. Bu nedenle aynı anda içilmesi kesinlikle tavsiye edilmiyor. 

  Et ve patates genellikle beraber tüketilir. Ancak uzmanlara göre hem protein hem nişasta birleşimi çeşitli sindirim sorunlarına neden oluyor.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow