hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Kök hücre transplantasyon tedavisi nedir?

  Kök hücre transplantasyon tedavisi nedir
  expand

  Kök hücre ve PRP tedavisinin ne olduğu hakkında bilgi veren Ağrı, Beyin, Sinir Hastalıkları ve Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Ali Kemal Erdemoğlu, bu tedavilerin hangi hastalıklarda uygulandığını açıkladı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Her geçen gün uygulama alanı genişleyen kök hücre ve PRP tedavileri vücudun kendi kendisini onarmasını sağlayarak ameliyata gerek olmadan, hastanın kendisinden edinilen yağ ve kan dokularıyla tedavi imkanı sunan güvenilir yöntemlerdir.

  Kök hücre transplantasyon tedavisi nedir?

  Kök hücre tedavisiyle hem bozulan yapılar yenilenir hem de ağrı zaman içerisinde geçer. Kök hücre alınabilecek en uygun yer; kemik iliği ve karındaki yağ tabakasıdır. Her birinde hastanın kendi dokuları kullanılmaktadır. Hastanın karın bölgesindeki yağ dokularına girilir ve yağlı dokulardan bir miktar alınır. Yağlı alanlardan alınan kök hücrelerden de eklem ve bağ dokusuna uygun olan yavru hücreler alınır. Bunlar daha sonra uygulanacak olan uygun eklemlere, bağ dokusuna ve ligamentlere uygulanır. İşlem hücrelerden az az alınarak yapılır. Buradan alınan hücreler ana kök hücrelerdir. Daha sonra ise başta diz ağrıları olmak üzere omuz ağrıları ve ayak bileğine uygulanma alanları vardır. İçinde bir ilaç olmadığı için hastaya herhangi bir zararı yoktur. Hastaya narkoz ve kesi uygulanmadığı için uygulanması kolaydır. Bu uygulamaların uzman kişiler tarafından yapılması oldukça önemli bir faktördür.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Hangi hastalıklarda uyguluyoruz?

  Kök hücre doğumsal hastalıklar, kanser türleri ve bazı kan hastalıklarına kadar ölümcül birçok hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır. Kök hücre; kişiye uyumlu, yarı uyumlu kişilerden veya direkt olarak kişinin kendisinden alınmaktadır.

  PRP nedir?

  Plateletten Zengin Plazma (PRP), doku iyileşmesini arttırıcı etkisiyle başlıca maksillofasiyal ve kardiyovasküler cerrahi olmak üzere yaklaşık 20 senedir tıpta kullanılmakta olup, günümüzde kas iskelet sistemi yaralanmaları tedavisinde de uygulanmaya başlanmıştır. Plateletlerin içerdiği büyüme faktörleri ve biyoaktif proteinler iyileşme sürecinde önemli role sahiptir. Yüksek konsantrasyonlu otolog platelet enjeksiyon greftleri ile kronik, iyileşmeyen kemik ve yumuşak doku yaralanmalarında iyileşmeye yardımcı olur.

  PRP, trombosit açısından zengin plazma anlamına gelir. Kanınızdaki trombositler, diğer fonksiyonların yanı sıra zararlı inflamasyonu azaltmaya ve hücresel büyümeyi ve iyileşmeyi teşvik etmeye yardımcı olan sitokinler ve büyüme faktörleri içerir. PRP tedavisi sırasında, uzmanlar trombositleri bir santrifüjde konsantre ederek ve daha sonra zenginleştirilmiş plazmayı yaralı dokuya geri enjekte ederek kendi kanınızı kullanırlar. Hedef bu “süper zenginleştirilmiş plazmanın” diz eklemlerinin tendonlarında ve kıkırdağında iyileşmeyi ve rejenerasyonu teşvik etmesini sağlamaktır.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  PRP yönteminde hastadan 8-20 CC kan alınarak santrifüj edilir. PRP tedavisinde elde edilen serum, hasarlı bölge içine enjekte edilir. Dokularımızda herhangi bir hasar oluştuğunda kanımız pıhtı hücrelerini buraya enjekte ederek onarım süreci başlatır, PRP uygulamasının amacı hedef dokuya kan dolaşımı ile taşınabilecek olandan çok daha fazla sayıda pıhtı hücresi verebilmektir. Böylece hedef dokunun onarımı hızla ve güçlü bir şekilde başlar ve daha çabuk sonuçlanır. PRP yöntemi ile elde edilen serumdaki plateletlerin yoğunluğu kandakinden 2 ila 4 kat fazladır.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow