hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Kolon kanserini tetikleyen faktörlere dikkat!

  Kolon kanserini tetikleyen faktörlere dikkat
  expand

  Kolon kanseri, kalın bağırsakta (kolon) başlayan bir kanser türüdür. Kolon, sindirim sisteminin son kısmıdır. Kolon kanseri tipik olarak yaşlı ve yetişkinleri etkiler, ancak her yaşta görülebilir. Genellikle kolonun içinde oluşan polip adı verilen küçük, kanserli olmayan (iyi huylu) hücre kümeleri olarak başlar. Zamanla bu poliplerden bazıları kolon kanserine dönüşebilir. Polipler küçük olabilir ve varsa bile çok az semptom üretebilir. Bu nedenle doktorlar, polipleri kansere dönüşmeden önce tespit edip çıkararak kolon kanserini önlemeye yardımcı olmak için düzenli tarama testleri önermektedir.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Oğuzhan Karatepe konu hakkında bilgiler verdi.

  Kolon kanseri gelişirse, onu kontrol etmeye yardımcı olacak cerrahi, radyasyon tedavisi ve kemoterapi, hedefe yönelik tedavi ve immünoterapi gibi ilaç tedavileri dahil olmak üzere birçok tedavi mevcuttur. Kolon kanseri bazen kolon kanseri ile rektumda başlayan rektum kanserini birleştiren bir terim olan kolorektal kanser olarak adlandırılır.

  Kolon Kanserini Tetikleyen Besinler;

  Düşük lifli, yüksek yağlı diyet: Kolon kanseri ve rektum kanseri, lif bakımından düşük, yağ ve kalorisi yüksek bir diyetle ilişkilendirilebilir.
  Bir sedanter yaşam tarzı: Düzenli fiziksel aktivite yapmak kolon kanseri riskinizi azaltabilir.
  Şeker hastalığı: Diyabet ve insülin direnci olan kişilerde kolon kanseri riski artar.
  Obezite: Obez olan kişilerde, normal kilo olarak kabul edilen insanlara kıyasla kolon kanseri riski ve kolon kanserinde ölüm riski yüksektir.
  Sigara: Sigara içenlerin kolon kanseri riski artabilir.
  Alkol: Ağır alkol kullanımı kolon kanseri riskinizi artırır.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Belirtileri Şöyledir;

  *İshal veya kabızlık dahil olmak üzere bağırsak alışkanlıklarınızda kalıcı bir değişiklik veya dışkı kıvamında bir değişiklik
  *Dışkıda rektal kanama veya kan
  *Kramp, gaz veya ağrı gibi kalıcı karın rahatsızlığı
  *Bağırsaklarınızın tamamen boşalmadığı hissi
  *Zayıflık veya yorgunluk
  *Açıklanamayan kilo kaybı

  Kolon kanseri olan birçok kişi, hastalığın erken evrelerinde hiçbir belirti yaşamaz. Semptomlar ortaya çıktığında, kanserin boyutuna ve kalın bağırsağınızdaki konumuna bağlı olarak muhtemelen değişiklik gösterecektir.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow