Kombu Çayı Nasıl Yapılır? Kombu Çayının Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

Kombu Çayı Nasıl Yapılır? Kombu Çayının Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

Kombu Çayı Nasıl Yapılır? Kombu Çayının Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

Kombu çayı kolay demlenebilir olmasının yanı sıra sağlığa da oldukça faydalıdır. Özellikle her türlü kanseri önleme özelliği bulunan bu çay bağışıklık sistemini de destekliyor. Doğu Asya'da meşhur olan Kombu Çayı günümüzde pek çok aktardan da rahatlıkla satın alınabiliyor. Diğer çaylardan farklı bir usulde demlenen bu çayda fermantasyon önemli rol oynuyor. Kombu çayı her sabah aç karnına içildiği takdirde tüm kanser türlerine karşı koruyor. Aynı zamanda kemik ağrılarının da önüne geçiliyor. 

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Kombu Çayı Nasıl Yapılır?

Kombu çayı, kombucha denilen bir tür mantardan elde edilmektedir. Bu çayın hazırlanması diğerlerine göre çok daha farklıdır. O nedenle Kombu çayını mutlaka iyi bilen birinin demlemesi gerekir. Kombu çayı bakteri ve mayalardan oluşur. Aynı zamanda fermente edilmiş bir çaydır. Kombucha ise çay mantarlarından oluşur. Bu mantar ise çayın en önemli içeriğini oluşturur. Bu çayın en önemli özelliği, mantarlar bardağın içinde üredikçe çay oluşmaktadır.

Öncelikle tencereye su konularak kaynatılır. Sonrasında şeker ilave edilir. Beş dakika bu kaynatılır. Sonrasında ocaktan alınır ve 10 poşet çay eklenir. Böylece 15 dakika demlenir. Bu su cam bir kaseye alındıktan sonra mantarın açık renk kısmı üstte kalacak şekilde mantar konulur. Üstü tülbent ile kapatılan bu çay 8 gün bekletilir. Sekiz günün sonunda ise bu çay rahatlıkla içilir.

Kombu Çayının Faydaları Nelerdir?

Doğu Asya'da en çok bilinen çaylar arasında Kombu çayı da yer alır. Kombu çayı Uzakdoğu kültüründe ölümsüzlük iksiri olarak bilinir. Bu çay sağlık açısından oldukça etkilidir. Zayıflamak isteyenler bu çayı içebilir. Kısa sürede kilo kaybı sağlar. Bu çay tüm vücudu temizlemektedir. Aynı zamanda Kombu Çayı vücudu temizleyerek yenilenmesini sağlar. Kombu çayı tüm kanser türlerinin oluşumunu da önlemede önemli bir rol oynar. Bağışıklık sistemini güçlendiren Kombu Çayı özellikle kış aylarında tüketilmelidir. Bunun yanı sıra Kombu Çayı içeriğinde yüksek protein içerir.

Neye İyi Gelir?

Yapılan araştırmalar Kombu Çayının oldukça sağlıklı olduğunu kanıtlar nitelikte. İçeriğinde yüksek oranda anti-oksidan bulunduran bu çay bağışıklığı da güçlendirir. Günlük tüketilen Kombu Çayı vücuda enerji de vermektedir. Sağlığı koruyan Kombu Çayı aynı zamanda kanseri de önleyici bir özelliktedir. Sindirim sistemini destekleyen Kombu Çayı bağırsak ve mide ülserini de iyileştirebilir. Bu çay mide yanması ve reflü için de içilebilir. 

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Kombu Çayı Nasıl İçilmelidir?

Oldukça özenli bir şekilde demlenmesi gereken Kombu Çayı doğru tüketilmelidir. Buna göre her sabah aç karnına bir bardak Kombu Çayı içilmelidir. Bu çay genellikle kahvaltıdan yarım saat önce içilmelidir. Oldukça zor demleme yöntemi olan bu çayın tüketilmesi için de doğru teknikler kullanılmalıdır. Kombu Çayı sabahları aç karnına bir bardak içildiğinde etkisini de daha rahat gösterecektir. 

Kombu Çayının Sağladığı Faydalar Nelerdir?

Probiyotik bakteri açısından oldukça zengin olan bu çay kabızlık ve ishal gibi sorunları da önler. Aynı zamanda bu çay sindirim sistemini de rahatlatır. Kombu çayı antibakteriyel özelliği nedeni ile enfeksiyon oluşumunu önler.

Kombu çayı akciğer rahatsızlıklarına karşı tam anlamı ile koruma sağlamaktadır. Kalp sağlığını da koruyan Kombu Çayı kolestrolü de hızlı bir şekilde düzenlemektedir. Kombu Çayı düzenli içildiğinde pek çok hastalıktan da koruyacaktır. Kansere karşı koruma sağlayan Kombu Çayı kanserli hücrelerin büyümesini de engeller. Kambu çayı kan şekerini düzenleyerek diyabete iyi gelir. 

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Kombu Çayının Zararı Var mıdır?

Kombu çayı diğer bitki çayları gibi doğru bir şekilde tüketilmelidir. Kombu çayı dikkatli bir biçimde kullanılmalıdır. Çünkü bu çay bazı kişilerde alerjik reaksiyonlara yol açabilir. O nedenle mide rahatsızlıkları da ortaya çıkar. Kanser hastalığı olan kişiler Kombu Çayı içmeden önce mutlaka bir hekime danışmalılar. Aynı zamanda Kombu Çayı'nın mide bulantısı ve kusma gibi yan etkileri de görülebilir. O nedenle bu çay doğru miktarda kullanılmalıdır.

Kombu Çayı İle İlgili Bilinmesi Gerekenler

Uzakdoğu'ya ait olan Kombu Çayı her sabah bir bardak aç karnına içildiğinde etkisi yüksektir. Bu şekilde çayın sağlığa faydaları saymakla bitmez. Aynı zamanda kanser gibi ağır bir hastalık geçiren kişiler de bu çayı içtiğinde hastalıklarının da yavaşladığı görülür. Kombu Çayı'nı doğru teknikler ile eksiksiz bir şekilde demlemek gerekir.