hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Koronavirüs süreci neden kas ve iskelet ağrılarını artırdı?

  Koronavirüs süreci neden kas ve iskelet ağrılarını artırdı
  expand

  İnsanlık tarihindeki en önemli salgın hastalık dönemlerinden birisinden geçiyoruz. Bu dönemde gerek daha önceden olan ve bu dönemde daha da kötüleşen gerekse de pandemi süreciyle ortaya çıkan kas-iskelet sistemi ağrıları ile karşı karşıya kalındı. Corona virüs dönemi ağrıları hakkında bilgi veren Uzman Fizyoterapist Altan Yalım bakın neler söyledi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Bu zor dönemin ne kadar süreceği henüz belli değilken ilk amacımız olabildiğince ağrısız ve sağlıklı kalmak olmalı. Bunun anahtarı da pandemi hijyen kurallarına maksimum uyum, uygun beslenme, hareketsiz yaşamdan uzak kalmak ve stresle baş edebilmektir.

  Pandemi dönemi ağrılarını değerlendiren Uzman Fizyoterapist Altan Yalım özellikle bu süreçte artan kas ve iskelet ağrılarının nedenlerini şöyle sıraladı:

  1-Kaslarımız, iskelet sistemimizi aşırı yüklerden koruyan ve yıpranmasını engelleyen en önemli yapılarımızdır. Kas kuvveti gelişmek için de, olan potansiyel kuvvetini korumak için de harekete ve üzerine binecek yüklere ihtiyaç duyar.

  Aksi halde atrofi denilen kuvvet kaybına uğrar. Pandemi dönemi de maalesef bunu zorlaştırdı ve kas kuvvet kaybına yol açtı.

  2-Kas kuvvetinin azalmasıyla özellikle yerçekimine karşı bizi dik tutan eklemlerimiz üzerine binen yükler arttı ve bu da hem kemiklerde hem de eklem kıkırdaklarında aşırı yüklenmeye sebep oldu.

  3-Özellikle diz, omurga ve kalça eklemlerimiz bundan en fazla etkilendi, altta yatan romatizmal ya da ortopedik sorunu olanlarda bu durum hem hareketi güçleştirdi hem de ağrılarda artışa sebep oldu.

  4-Sağlıklı gençlerde bu süreç daha hafif geçmiş olsa da bu grupta da duruş bozukluklarına ve bunun yanında daha önce çok deneyimlemedikleri sırt ve bel ağrılarına yol açtı.

  Bazılarımızda da formumuzu korumak için aşırıya kaçtığımız egzersizler sonucunda oluşan ağrılar ortaya çıktı. Gerek stresle baş etmek için gerekse de estetik kaygılarla ekran önünde yapılan hareketler, uygun bir ısınma ve soğuma periyodu olmadığı için kas ve eklemlerde aşırı zorlanma sonucu ağrıya neden oldu.

  6-Pandemi sürecinin gevşemesiyle beraber spor alanlarına bıraktığı şekilde dönmek isteyen sporcuların bazılarında da ya sakatlık ya da kas eklem ağrıları görüldü.

  7-Hastalık korkusunun yarattığı aşırı stres ya da panik atak döngüleri, aşırı sırt ağrıları ve fibromiyalji ile kendini gösterdi.
   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow