Koşu ayakkabısı nasıl seçilir?

Koşu ayakkabısı nasıl seçilir?

Koşu ayakkabısı nasıl seçilir
expand

Düzenli spor yapmaya ve koşmaya karar vermek vücudunuz ve sağlığınız için harkadır. İlk koşunuza çıkmadan önce, ne tür koşu ayakkabısı giyeceğinizi bilmek ağrısız bir koşu ve daha iyi bir idman sağlar. Peki, koşu ayakkabısı nasıl seçilir? Koşu ayakkabısı alırken nelere dikkat etmek gerekir?

Haberin Devamıadv-arrow
Haberin Devamıadv-arrow

Spor yaparken özellikle yürümek ve koşmak için ayakkabı seçimi çok önemlidir. Düzenli koşuya çıkmaya karar verdiyseniz iyi bir ayakkabı bu süreci sizin için kolaylaştıracaktır.

Doğru ayakkabı uyumu olmadan yaralanma, siyah ayak tırnakları, su toplaması ile karşılaşabilir ve en kötü senaryoda yoğun ayak ağrısı nedeniyle spordan tamamen vazgeçebilirsiniz.

Uygun koşu ayakkabısını bulmak, ayakkabının genişliğini kontrol etmekten rahatlığını test etmeye kadar biraz çaba göstermenizi gerektirir.

Koşarken ayaklar şişebileceğinden, spor ayakkabınızın içindeki boşluk çok önemlidir. Normalden biraz daha büyük ayakkabılara ihtiyacınız var.

Bunun için normal ayakkabılarınızdan yarım numara büyük tercih edebilirsiniz. Bu aynı zamanda kabarmayı ve yaralanma olasılığını da azaltabilir.

Ayak parmaklarınızın üst kısmı ile ayakkabının üst kısmı arasındaki boşlukta bir başparmak genişliğiniz olduğundan emin olun.

Haberin Devamıadv-arrow
Haberin Devamıadv-arrow

 Ayakkabının nasıl hissettiğini test etmek ve rahat olup olmadığını belirlemek için mağazada dolaşmayı deneyin.

 Ayakkabı uyumu için rahatlık son derece önemlidir. Ayağınızdaki ağırlığını, ayağınızı ve ayak tabanınızı kavrayışını kontrol edin. Ayakkabıyı giyerek bileklerinizin de rahat olduğuna emin olun.

Koştuğunuz yüzey, ne tür ayakkabı seçmeniz gerektiği konusunda fark yaratır. Farklı araziler, farklı tabanlar gerektirebilir. 

Kaldırımlar ve koşu bantları gibi standart yol koşuları için orta tabanlı klasik koşu ayakkabıları işinizi görecektir ancak patikalar ve dağlık bölgeler için süspansiyonu daha güçlü ayakkabılara ihtiyacınız var. 

 Koşu hedeflerinizi göz önünde bulundurarak bir ayakkabı seçin

Günlük koşular için daha yumuşak tabanlar sakin ve rahat bir koşu yapmanızı sağlarken, hızın önemli olduğu çeşitli yarışmalar ve kısa parkurlar için daha sert ayakkabılar sizi daha fazla yorabilecek olsa da daha hızlı gitmenizi sağlayacaktır. 

Önemli olan, başka bir gün koşmak için sağlıklı kaldığınızdan emin olurken, hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olacak bir ayakkabı seçmektir

Sıradaki Haberadv-arrow
Sıradaki Haberadv-arrow