Kronik pelvik ağrı birden fazla hastalığa bağlı olabilir!

Kronik pelvik ağrı birden fazla hastalığa bağlı olabilir!

Kadın Hastalıkları ve Doğum, Jinekolojik Onkoloji Prof. Dr. Murat Naki, kronik pelvik ağrının olası nedenlerini sizler için anlattı.

Kronik pelvik ağrı nedir?

Kronik pelvik ağrı (KPA) rutin jinekolojik muayenelerde kadınların en sık yakınmalarından biridir. Çoğunlukla kasık bölgesinde, göbek dü­zeyinin altındaki karın duvarında ve/veya belde altı aydan uzun süren ağrı olarak tanımlanabilir. Bu ağrı adetle ya da cinsel iliş­kiyle ile ilintili olabilir. Her durumda periyodik ya da ani oluşumlu olması şart değildir. Kronik pelvik ağrı tipik olarak bazı işlevsel bozukluklar içerir ve bu da hastayı tıbbi ya da cerrahi yaklaşıma gereksinim duyar hale getirir.

Kronik pelvik ağrı nedenleri

Kronik pelvik ağrının nedenini anlayabilmek için klinisyen klinik başvurunun psikososyal modelini kavrar. Kronik pelvik ağrı nedenleri arasında yaygın olarak jinekolojik nedenler yer alır. Diğer nedenler arasında boşaltım ve sindirim sistemi kökenli ağrılar bulunmaktadır. Diğer nedenler ise kas-iskelet sistemi, nörolojik ve psikolojik olabilir. Ek olarak depresyon, tedirginlik ile fiziksel ve cinsel istismar da göz önünde bulundurulur.

Kronik pelvik ağrının ürolojik nedenleri arasında yaygın olarak kronik idrar yolu enfeksiyonu, idrar kesesi iltihapları, tekrarlayan akut idrar borusu iltihabı ve taş yer alır.

Kronik pelvik ağrının jinekolojik olmayan nedenleri arasında ise endometriosis, jinekolojik kanserler, yumurtalıklardan kaynaklanan durumlar, pelvik bölgede kan göllenmesi, jinekolojik organların sarkması, enfeksiyonlar, tüberküloz (jinekolojik organlarda verem), karın içi yapışıklıklar, miyomlar, rahim ağzı kanalının darlığı, rahim veya rahim ağzındaki polipler, spiral ve yumurtlama ağrısı yer alabilmektedir.

Kronik pelvik ağrılarının tedavisi ise ağrının sebebine göre planlanmaktadır. Kronik pelvik ağrının sebebinin erken teşhisi ve tedavisi için ihmal edilmeden mutlaka bir kadın doğum uzmanından destek alınması gerekir.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS