hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Küçük tansiyon neden yükselir neden düşer? Küçük tansiyon yüksekliğine ve düşüklüğüne ne iyi gelir?

  Küçük tansiyon neden yükselir neden düşer Küçük tansiyon yüksekliğine ve düşüklüğüne ne iyi gelir
  expand

  Sağlık haberleri arasında küçük ve büyük tansiyon araştırılmaktadır. Tansiyon hastalığı Türkiye'de birçok insanın merak ettiği konulardan birisidir. Peki ama küçük tansiyon nedir? İşte Küçük tansiyon yüksekliği ve düşüklüğü hakkında bilgiler.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Küçük tansiyonun neden yüksek çıktığı merak konusudur. Tansiyon hastalığının çeşitli nedenleri bulunmaktadır. Küçük tansiyon genellikle endokrin problemlerinden kaynaklanabilir. Peki ama küçük tansiyon neden yükselir?

  Küçük tansiyon nedir?

  Kalbin kanı vücuda atarken kullandığı güce büyük (sistolik) tansiyon, kan akımı bittikten sonra damarlarda oluşan durgun basınca da küçük (diyastolik) tansiyon denir.

  Küçük tansiyon neden yükselir?

  Araştırmalar küçük tansiyonu yüksek olan insanların çoğunda tansiyonun yükselme sebebini bir hastalığa ya da sebebe bağlamamıştırlar. Yani küçük tansiyonun yükselmesinde bir hastalığın etkisi yoktur. Bu yüksek küçük kan basıncı çeşidine Primer, birincil yada esential izole diyastolik hipertansiyon denmektedir. Bazen IDH tansiyon tiroid problemi, böbrek hastalığı ve uyku apnesi sendromu sebep olabilir. BU sebeplerden çıkan küçük tansiyona da ikincil izole diyastolik hipertansiyon denir. Küçük tansiyon; Endokrin problemi, Böbrek ile ilgili problemler, Uyku apnesi sendromu, Aşırı alkol tüketimi, Ağızdan alınan doğum kontrol hapları, Kortikosteroidler, Nonsteroidal antiinflamatuar ilaçlar ile yükselebilmektedir. 

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow