Kuduz hastalığı nedir, nasıl olur? Kuduz hastalığı ölümcül mü ?

Kuduz hastalığı nedir, nasıl olur? Kuduz hastalığı ölümcül mü ?

Kuduz hastalığı nedir, nasıl olur? Kuduz hastalığı ölümcül mü ?

Bulaşıcı bir hastalık olarak bilinen kuduz, günümüzde varlığını devam ettiriyor. Birçok insan kuduzun ne olduğunu ve nasıl bulaştığını araştırıyor. Kuduz hastalığının dokunarak, yiyeceklerle bulaşıp bulaşılmadığı sorgulanıyor. İşte kuduz hastalığı hakkında bilgiler...

Kuduz hastalığı merkezi sinir sistemini ağır şekilde tutan viral bir zoonoz hastalıktır. Zoonoz kelimesi insanlara hayvanlardan geçen hastalıkları tanımlarken kullanılır. Peki ama kuduz hastalığı nedir, nasıl olur, nasıl bulaşır, öldürür mü?

Kuduz hastalığı nedir?

Rabies ya da Lyssa olarak da bilinen kuduz, hayvanlarda olan ve insanlara geçebilen bir çeşit virüs hastalığıdır. Bu virüs, başta merkezi sinir sistemini etkileyerek, beyne kadar ulaşarak, beyni iltihaplandırır.
 

Kuduz hastalığı ölümcül mü?

Bugün bile insanlarda ölüme sebep olmaktadır. Etkeni, Rhabdoviruslar grubundan RNA'lı Lyssavirus genusundan bir rhabdovirus'tur. Kuduz hayvanlarının salyasında bulunur ve genellikle ısırma suretiyle bulaşır. Tabii konakçısı olan yarasanın, yağ dokusu ve tükürük bezinde bulunur. Bütün memelilerde koruyucu tedbirler alınmazsa hemen daima öldürücüdür. Bugüne kadar belirtiler ortaya çıktıktan sonra kurtulan sadece altı vaka rapor edilmiştir. Kurtulan hastanın bilinci kapatılmış ve 6 gün komada tutulmuştur. Tedavinin 10. gününde hasta gözlerini açmış, annesini tanımış, fakat konuşma ve yürüme gibi faaliyetleri bile yeniden öğrenmek zorunda kalmıştır. Daha sonraki hastalara da aynı tedavi yöntemi uygulanmış, fakat başarısızlıkla sonuçlanmıştır. Kuduz hastalığında ölüm özellikle solunum felci ile olur. Kuşlar veya böceklerde kuduz virüsüne rastlanmaz.

KUDUZ YILDA 59 BİN KİŞİYİ ÖLDÜRÜYOR